Місцеві бюджети Одещини можуть втратити 200 млн грн від вилучення акцизу на тютюн. АМУ звернулась до нардепів по підтримку

Уряд намагається перекласти сплату частини акцизу з роздрібного продажу тютюнових виробів на великий бізнес. З огляду на це місцеві бюджети можуть втратити 2,4 мільярда гривень. Наразі роздрібні торговці – кіоски і магазини, які продають цигарки – сплачують п’ять відсотків «тютюнового» податку, що йде до місцевих бюджетів. Проте урядовим законопроєктом хочуть перекласти це зобов’язання на великих гравців – виробників та імпортерів тютюнових виробів.

Про це повідомляють в Одеському РВ АМУ.

акцизУ парламенті зареєстровано законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування місцевих податків та зборів» (№ 10154-1 від 20.03.2019), яким, зокрема, пропонується скасування норми справляння роздрібного акцизу з тютюну.
В Асоціації міст стверджують, що вказані ініціативи в порушення статті 142 Конституції України, пункту 1 статті 27 Бюджетного кодексу України, статті 67 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не містять механізм компенсації місцевим бюджетам втрат акцизного податку або джерел додаткових надходжень для досягнення їх збалансованості. Втрати місцевих бюджетів через скасування роздрібного акцизу з тютюну складуть понад 2,4 млрд грн та призведуть до їх розбалансування через відсутність компенсатора таких втрат.
Лише для громад Одеської області, за нашими прогнозами, втрати складуть близько 200 мільйонів гривень, – повідомила консультантка з економічних питань Проєкту ПУЛЬС Світлана Осадчук. –  Асоціація міст України категорично проти зазначених вище ініціатив та не підтримує їх. Зміни, що стосуються зменшення власних доходів сільських, селищних, міських рад є неприпустимими, суперечать основним принципам децентралізації та обмежують місцеве самоврядування. Запровадження роздрібного акцизу спрямовано на реалізацію реформи з децентралізації та є компенсатором від скасування низки джерел надходжень до місцевих бюджетів”.
тютюнВ Одеському РВ АМУ наголошують, що питання недопущення вилучення з бюджетів громад 5% роздрібного акцизу з тютюну залежить від парламенту. Тому звертається до народних депутатів Олексія Гончаренка, який є членом комітету з питань бюджету ВР та Тетяни Плачкової як представниці комітету ВР з питань місцевого самоврядування з закликом підтримати місцеве самоврядування і громади у питанні недопущення вилучення акцизу на тютюн.
“Сподіваємося, народні обранці, захищаючи інтереси громад на своїх округах, продемонструють позицію щодо непідтримки таких норм. Інакше вони неминуче призведуть до великих фінансових втрат наших громад, а більшість з них і так, в умовах пандемії, працює в обмежених умовах”, – повідомив В’ячеслав Демченко, виконавчий директор Одеського РВ АМУ.
Треба відзначити, що акцизний податок зараховується в повному обсязі до загального фонду бюджетів органів місцевого самоврядування та є їх стабільним джерелом надходжень. Зменшення цих надходжень негативно позначиться на виконанні органами місцевого самоврядування своїх повноважень. Завдяки коштам роздрібного акцизу органи місцевого самоврядування вперше за багато років суттєво збільшили видатки на оновлення комунальної інфраструктури та змогли здійснити значні обсяги робіт по будівництву та ремонту доріг, благоустрою, громадському транспорту, ремонту будівель, заходах з енергоефективності, освітленню вулиць, покращенню стану ЖКГ та інші напрями.

Перерозподіл акцизу на місцеві громади, як передбачається в документі, буде відбуватись через державний бюджет. Запропонований механізм не може забезпечити справедливе зарахування податку до місцевих бюджетів. Такі норми вигідні власникам роздрібних мереж, які не хочуть адмініструвати місцевий акциз з тютюну, зазначають в Асоціації міст України.

акциз«Всі пропозиції податкової реформи в частині місцевих бюджетів ми з Мінфіном відпрацювали і їх підтримуємо, оскільки призведуть до збільшення надходжень громад. Ми навіть звернулися до ОПУ, щоб їх було розглянуто Президентом як невідкладні. На жаль, на фініші обговорення окремі лобісти, прикриваючись іменем Президента, заклали в концепцію положення щодо вилучення з бюджетів громад 5% роздрібного акцизу з тютюну. Ми це категорично не підтримаємо, бо втрати муніципалітетів складуть 2.4 млрд грн. А справедливих компенсаторів для кожної громади Мінфін не зможе запровадити. Ми проходили це з акцизом на пальне. Такі норми вигідні власникам роздрібних мереж, які не хочуть адмініструвати місцевий акциз з тютюну. Не думаю, що тютюнові кампанії будуть підтримувати таку ініціативу. Сьогодні вони мають на своєму боці всі громади, які бороться з нелегальним обігом сигарет, бо отримають акциз с легально проданих цигарок. У разі якщо муніципальну владу позбавлять місцевого акцизу з тютюну, то їй простіше буде підтримати ініціативи про жорсткі обмеження продажу тютюнових виробів на території громад. Хто тоді програє більше виробники, ретейл, Мінфін? Думаю питання риторичне – всі», – каже Олександр Слобожан, виконавчий директор АМУ.

Асоціація міст України вважає недостатньо переконливими та ґрунтовними аргументи, наведені ініціаторами скасування роздрібного акцизу з тютюну. Зокрема, припущення щодо неналежного адміністрування роздрібного акцизу не може бути підставою для його скасування. Крім того, проблема наявності тіньового елементу та ухилення від оподаткування притаманна майже кожному із видів податків, що справляються у країні: це і податок на доходи фізичних осіб де має місце тіньова зайнятість, і податок на прибуток – приховування доходів, і податок на додану вартість та інші. Але при цьому не виникає жодної ініціативи, наприклад, скасувати податок на доходи фізичних осіб.
У 2017 році Асоціація міст України зверталась до Уряду з проханням не допустити прийняття законопроекту, розробленого Мінфіном, яким також пропонувалось скасувати акцизний податок з роздрібного продажу тютюнових виробів як окремий вид податку. Тоді завдяки принциповій позиції Прем’єр-міністра України, а також діям АМУ, такі ініціативи не були реалізовані. АМУ сподівається, що ця позиція Глави Уряду залишиться незмінною. Крім того, АМУ продовжуватиме відстоювати інтереси місцевого самоврядування, зокрема, у питанні збереження зарахування до місцевих бюджетів податку з  роздрібної реалізації тютюну.
Авторка – Оксана Піднебесна
ФОТО – Укрінформ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *