Євроінтеграція і відбудова України – два ключові пріоритети для співпраці українських громад з муніципалітетами зарубіжних країн на найближчу перспективу. 12 – 13 жовтня 2022 року в м.Ауґсбур (Німеччина) відбулася П’ята німецько-українська конференція муніципальних партнерств «Партнерства для розбудови та розвитку». В рамках зібрання відбувся Круглий стіл за участі німецьких обербургомістрів та очільників українських громад – членів АМУ. Серед української делегації були й представники Одещини: мер Арциза Сергій Парпуланський, очільник Чорноморська Василь Гуляєв та голова Великодолинської громади Денис Ткаченко.
“Я їхав з конкретною метою – познайомитись з мерами європейських міст, і домовитись про співпрацю. Чомусь так вийшло, що серед інших міст України Одеська область має небагато міст-побратимів в ЄС, тому виправляємо цю ситуацію. Для нас це дуже важливо. Наше місто, як і багато населених пунктів громади, засноване німцями-колоністами, у нас часто бувають їхні нащадки у гостях, навідують рідну землю своїх предків, і ми завжди з радістю співпрацюємо з кількома благодійними організаціями й фондами. Сподіваємось знайти нових партнерів, думаю, що не тільки Європа може дати багато нам, а й ми станемо більш відкриті німецьким громадянам, які хочуть краще пізнати свою історію”, – поділився Сергій Парпуланський.
«З підтримкою громад-партнерів Україна швидше пройде шлях як кандидат до європейської спільноти. Німецькі міста зможуть допомогти нам у відновленні країни за європейськими стандартами. А ми можемо поділитися досвідом роботи муніципалітетів у кризових ситуаціях. Головне – це єднання навколо спільних цінностей», – підкреслив С. Моргунов.
Як відзначає заступник Міністра регіонального розвитку В’ячеслав Негода, налагодження міжмуніципальних зв’язків між українськими територіальними громадами і муніципалітетами з країн ЄС, а також з інших країн-кандидатів є однією з ключових передумов залучення додаткових ресурсів, експертизи і підвищення готовності до робити з європейськими фондами, коли така можливість відкриється. В процесі підготовки до вступу в ЄС, ключове значення для громад матиме їх спроможність і навички підготовки проектів, які з одного боку, відповідатимуть стратегічним цілям розвитку громади, а з другого – вимогам і стандартам програм і фондів ЄС, а також їх здатність ефективно управляти коштами, які будуть надходити на місцевий рівень.
«Статус України як країни-кандидата на вступ до ЄС, відкриває перед нею великі перспективи. І на шляху до євроінтеграції необхідно зробити ще велику роботу на національному і на місцевому рівнях. Унікальність шляху, який Україна має пройти в процесі євроінтеграції, полягає в тому, що їй одночасно потрібно буде вирішувати завдання відбудови після перемоги», – сказав В’ячеслав Негода.
Він додав, що Мінрегіон зацікавлений в покращенні спроможності органів місцевого самоврядування щодо розуміння ефективного використання механізмів партнерства і буде всебічно сприяти роботі в цьому напрямку.
«Але хочу наголосити, що налагодження партнерств з муніципалітетами з інших країн не має бути самоціллю. Велика кількість таких партнерств не завжди є показником ефективності роботи. Співпраця з муніципалітетами-партнерами має в кінцевому рахунку слугувати цілям розвитку громади і підвищенню якості життя її мешканців. А це означає, що при визначенні потенційних партнерів, потрібно виходити з тих проблем і викликів, які стоять перед громадою і розуміння того, як співпраця з тим чи іншим партнером може допомогти у їх подоланні», – зазначив В’ячеслав Негода.