Верховна рада затвердила державний бюджет на 2024 рік. Він передбачатиме низку змін для місцевих бюджетів.
Так, передбачається переспрямування 100% військового ПДФО до державного бюджету. Відтак громади, які раніше розпоряджалися цими коштами, втратять значну частину бюджетних надходжень. Для Одеської області, по територіальним громадам, членам АМУ, ця цифра складає 2,6 мільярда гривень.
Базуючись на розрахункових даних по ПДФО за поточний рік, Одеська громада недоотримає у 2024 році щонайменше 1,3 млрд. гривень.
Втрати коштів у інших територіальних громадах області, зокрема, складатимуть:
- Білгород-Дністровська міська територіальна громада 217,3 млн. грн.
- Чорноморська міська територіальна громада 156 млн. грн.
- Ананьївська міська територіальна громада 119 млн. грн.
- Болградська міська територіальна громада 127,5 млн. грн.
- Доброславська селищна територіальна громада 133 млн. грн.
- Визирська сільська територіальна громада 110 млн. грн.
- Березівська міська територіальна громада 40 млн. грн.
- Маяківська сільська територіальна громада 76 млн. грн.
- Старокозацька сільська територіальна громада 32,5 млн. грн.
- Южненська міська територіальна громада 33, 8 млн. грн.
- Біляївська міська територіальна громада 24,5 млн. грн.
- Арцизька міська територіальна громада 20,5 млн. грн.
- Кодимська міська територіальна громада 17,5 млн. грн.
- Великодолинська селищна територіальна громада 16,5 млн. грн.
- Любашівська селищна територіальна громада 16,2 млн. грн.
- Кілійська міська територіальна громада 13,3 млн. грн.
- Вилківська міська територіальна громада 12,6 млн. грн.
- Овідіопольська селищна територіальна громада 10,5 млн. грн.
В пояснювальній записці до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» зазначено, що при доопрацюванні законопроекту в межах загального обсягу міжбюджетних трансфертів здійснено розподіл між місцевими бюджетами частини додаткової дотації на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією РФ в обсязі 13,1 трлн. грн. для компенсації зменшення ресурсу загального фонду місцевих бюджетів у 2024 році порівняно з 2021 роком у зв’язку із зарахуванням у 2024 році частини податку на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу до державного бюджету.
Проте зазначена додаткова дотація лише в незначній мірі компенсує втрати місцевих бюджетів. В Асоціації міст наводять дані лише по деяких територіальних громадах. Так, відповідно до пропозицій, що були надані до закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачалося, зокрема, отримати додаткової дотації:
– Білгород-Дністровська міська територіальна громада 23,2 млн. грн. (тобто 10% від втрат військового ПДФО)
– Арцизька міська територіальна громада 2,8 млн. грн. (14% від втрат військового ПДФО)
– Чорноморська міська територіальна громада 5,4 млн. грн. (3,5% від втрат військового ПДФО)
– Доброславська селищна територіальна громада 2,5 млн. грн. (1,9% від втрат військового ПДФО)
– Ананьївська міська територіальна громада 4,3 млн. грн. (3,6% від втрат військового ПДФО)
– Маяківська сільська територіальна громада 4,7 млн. грн. (6% від втрат військового ПДФО)
– Болградська міська територіальна громада 14,4 млн. грн. (11% від втрат військового ПДФО)
– Старокозацька сільська територіальна громада 2,3 млн. грн. (7% від втрат військового ПДФО)
Вищенаведені дані підтверджують, що додаткова дотація лише в незначній мірі компенсує втрати місцевих бюджетів від вилучення військового ПДФО.
Рішення про переспрямування коштів з бюджетів громад до державної казни вступило у силу вже в листопаді 2023 року – військовий ПДФО почали вилучати з місцевих бюджетів з жовтня. Тобто, втрати бюджетів територіальних громад – членів АМУ області за 2023 рік сягнуть порядку 650 млн. гривень. Ці кошти обіцяють спрямувати на посилення обороноздатності українського війська.
До кінця 2023 року військовий ПДФО держава планує ділити у пропорції: 50 відсотків – Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України на здійснення заходів із закупівлі спеціальної техніки та обладнання; 50 відсотків – Міністерству оборони України для закупівлі артилерійських систем.
З 1 січня 2024 року по 45% спрямують на виробництво дронів, іншої спеціальної техніки та розгортання виробництва зброї і боєприпасів (понад 43 млрд. грн. на кожний напрям). Ще 10% виділять для автоматичного розподілу між військовими частинами.
Вдалось зберегти звичайне ПДФО для місцевих бюджетів на рівні 64%. При цьому не менше 4% податку місцеві органи самоврядування мають спрямувати на видатки за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та інші енергоносії.
Реверсну дотацію (фінанси, які місцеві бюджети передають до державного бюджету для горизонтального вирівнювання податкоспроможності громад) у 2024 році скасовано. Таким чином для 7 громад Одеської області збережуть 379,6 млн. гривень.
Закріплено право муніципалітетів спрямовувати вільні залишки місцевих бюджетів 2023 року, за рішенням місцевих рад, на захищені видатки (оплату праці, медикаменти, продукти харчування, комунальні послуги, обслуговування боргу), заходи тероборони, підтримку сил безпеки і оборони, захисні споруди цивільного захисту, укриття.
Варто зазначити, що Асоціація міст України приймала активну участь в бюджетних консультаціях, відстоювала інтереси місцевого самоврядування при підготовці змін до Бюджетного кодексу в проєкті №10037 та надавала пропозиції для забезпечення сільських, селищних, міських бюджетів у 2024 році.
Асоціація міст України і надалі відстоюватиме інтереси місцевого самоврядування.
Авторка – Світлана ОСАДЧУК, регіональний консультант з бюджетних питань Асоціації міст України