«99% гагаузів навіть не думають про «російський мир» – Юрій Дімчогло. ІНТЕРВ’Ю

Хто такі гагаузи, чому радянська влада їх знищувала, що змінить для українських гагаузів надання статусу «корінний народ» – розповів голова асоціації гагаузьких товариств України Юрій Дімчогло.

Інтерв’ю вийшло на телеканалі Суспільне Одеса.

«Гагаузи — це народ, який має свою культуру, свою історію. Народ, який мешкає на території Одещини, Причорномор’я, півдня України досить давно. У нас є дев’ять населених пунктів, де більшість — понад 80% — гагаузи, і чотири населені пункти, в яких від 20% до 40% мешканців — гагаузи. Перша згадка про цей народ ще в літописах київських князів. Торки та узи — це наші предки, і ми пишаємося тим, що мешкаємо тут вже понад 1000 років», — каже Юрій Дімчогло.

Росія роками намагалася провадити свою пропаганду серед гагаузів, вирощуючи проросійські настрої, однак попри все, гагаузи є проукраїнськими: чимало з них боронять Україну в лавах Сил оборони та волонтерять. На думку Юрія Дімчогло, це заслуга української держави, яка завжди дбає та допомагає своїм національним спільнотам. Він впевнений, що саме завдяки цьому позиція спільноти українських гагаузів завжди була проукраїнською.

«Протягом всієї історії незалежності України про гагаузів не забували. Сьогодні гагаузи у компактних населених пунктах вивчають гагаузьку мову як обов’язковий предмет. Усі книжки, підручники Міністерство освіти України безплатно друкує для гагаузьких сіл: Україна показує, що ми, українська держава, про вас завжди будемо думати, завжди вам будемо допомагати вчити свою мову, знати свою історію, особливо на території України», — переконаний Юрій Дімчогло.

На сьогодні гагаузька мова, якою розмовляють приблизно 180 тисяч жителів Молдови та України, зарахована ЮНЕСКО до мов, що зникають. Юрій Дімчогло розповів, що у зв’язку з дуже великим впливом росії в Молдові у гагаузькій автономії Молдови багато гагаузів почали розмовляти російською.

«Гагаузька молодь у Молдові, ми бачимо, забуває гагаузьку мову. У нас, в Україні, інша ситуація, тому що за останні 20-30 років з’явилася нова генерація українських гагаузів, які однаково чудово розмовляють і українською, і гагаузькою мовою. Прикладом є багато наших українських гагаузьких сіл, де спілкуються і гагаузькою мовою, і українською», — каже Юрій Дімчогло.

Він розповів, що 2014 рік став переломним моментом в історії гагаузів України, коли вони зрозуміли, що їхнє майбутнє назавжди пов’язане з цією країною.

«Приклад занепаду ми бачимо на тих територіях України, де росії вдалося зробити “рускій мір” після 2014 року, — додав Юрій Дімчогло. — Спільна історія з Україною — це приклад розвитку, це приклад, коли гагаузький народ процвітав».

ВІДЕО – Суспільне:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *