Через дії Уряду та «Нафтогазу» 120 міст з 5 млн жителів у травні залишаться без гарячої води, а восени без опалення – заява АМУ

20 травня 2021 року, Правління Асоціації міст України обговорило критичну ситуацію, що склалася у сфері комунальної теплоенергетики. Голова Асоціації міст України Віталій КЛИЧКО зауважив, що через дії Уряду на місцях складається критична ситуація. Із 20 травня припиняється обов’язок НАК «Нафтогаз» постачати підприємствам теплопостачання природний газ за спеціальним режимом. Такий режим передбачав обов’язковість постачання природного газу за фіксованою ціною, без передоплати. А його скасування означає, що відтепер підприємства будуть купувати газ у «Нафтогазу» чи інших постачальників за ринковими умовами.
Як повідомили в АМУ, НАК «Нафтогаз України» вже виставив неприйнятні умови, адже ціна вище 9 грн за 1 кубічний метр, авансова оплата, подобове замовлення обсягів газу, надмірні штрафні санкції навіть за дрібне відхилення від умов НАКу.
Це призведе до стрімкого зростання тарифів для населення та неплатежів за спожиті комунальні послуги, непомірних видатків бюджетів територіальних громад на закупівлю природного газу для садочків, шкіл, лікарень.
Як повідомляла СИЛА ГРОМАД, ще 9 лютого цього року між Урядом України, НАК «Нафтогаз України», НКРЕКП та Асоціацією міст України був укладений меморандум щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Органи місцевого самоврядування взяли на себе і виконали наступні зобов’язання: тарифи на послуги теплопостачання та гарячого водопостачання протягом опалювального сезону не зросли. Було забезпечено безперебійне надання цих послуг споживачам. Однак Уряд відмовився виконати взяті на себе зобов’язання. А саме: компенсація втрати комунальним підприємствам не здійснюється, що не дозволяє розпочати підготовку до опалювального сезону, а рахунки комунальних підприємств теплопостачання арештовують, блокують роботу підприємств, люди залишаються без заробітної плати.
“Отже Уряд та «Нафтогаз» своїми діями вже в травні залишають 120 міст – 5 мільйонів громадян – без гарячої води. А бюджетні установи – без природного газу. З жовтня ж все населення може залишитися без централізованого опалення”, – наголосив Віталій Кличко.
Відреагувала на раптову зміну рішення Уряду і директорка КП “Теплопостачання міста Одеси” Анна Позднякова. На її думку, ситуація призведе до призупинення теплопостачальних підприємств вже завтра і
“На жаль, дії влади та безвідповідальна політика в галузі теплоенергетики привели країну до серйозної кризи. Ситуація коли в Кабміні хочеться низьких тарифів для населення з одного боку та отримувати надприбутки висмокчуючи наче гігантським пилесосом кошти місцевих бюджетів регіонів через існуючий “газовий шантаж”, без жодних конкретних кроків з боку законодавців (хоча деякі з них закликають на тарифні протести) ставлять під загрозу діяльність всіх без винятку теплогенеруючих та теплопостачальних підприємств. Може це зацікавить РНБО? Це ж ніби вже тренд, як бачимо, вирішувати всі проблеми, які чомусь не вирішувались десятиріччями через РНБО. А чому ні, це ж пряма загроза національній енергетичній безпеці”, – резюмує вона.
Тим часом представники місцевого самоврядування, що входять до правління Асоціації міст України, схвалили заяву, в якій вимагають негайно розблокувати рахунки комунальних підприємств та припинити нарахування непомірних штрафних санкцій; компенсувати втрати комунальних підприємств, які виникли внаслідок рішень, ухвалених органами державної влади; гарантувати постачання природного газу в достатніх обсягах комунальним підприємствам на умовах післяплати за ціною, що врахована в діючих тарифах на тепло та гарячу воду для населення та ухвалити законопроект, що забезпечить реструктуризацію заборгованості комунальних підприємств за спожитий природний газ, списання штрафних санкцій та відшкодування різниці в тарифах.
Джерело – Одеське РВ АМУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *