Дефіцитний бюджет: у Савранській громаді на 2021 рік не вистачає 6,5 млн гривень. ВІДЕО

Савранська територіальна громада, що на півночі Одеської області, об’єднала у своєму складі 7 сільських рад колишнього району. На жаль, процес утворення громади тут затягся аж до завершення реформи децентралізації. Проте новостворена громада все одно зіткнулася з викликами, які дістались їй у спадок від колишнього району. І незважаючи на славнозвісне Савранське лісництво, аграрний і туристичний потенціал, – такі проблеми як відсутність доріг, слабка інфраструктура, безробіття призвели до того що молодь тікає до великих міст, а населення з року в рік скорочується. Боротьба за наповнення місцевого бюджету стала лейтмотивом на зустрічі керівництва РДА з місцевою владою.

СавраньПро те, як наповнювати місцевий бюджет, який вже не дораховується 6,5 мільйонів гривень на 2021 рік, йшлося на апаратній нараді під керівництвом Савранської райдержадміністрації. Ініціатором зустрічі став заступник голови РДА Микола Каушан. Пояснює: хотів дізнатися, яким чином після реорганізації територіальних органів влади розвиватиметься нова громада. Адже створена ним комісія, яка провела ревізію оподаткування земель сільгосппризначення на території Савранського району, виявила, що надходження від оренди занижені… у кілька разів!

“Більша половина земель, а сплата за землю є оснD0воположною для нашого бюджету, – не оподат%0овувалися. Так звані “одноосібники”, а це не одноосібники, це люди, які вибрали хитру позицію, навіть ті не виконували свої зобов’язання і не сплачували податки”, – описує ситуацію Микола Каушан.

Як пояснює Савранський селищний голова Сергій Дужій, після об’єднання громада отримала у спадок від району не тільки майно, а й низку проблем. Так як фінансувати тепер доведеться самостійно всю соціальну сферу – дитсадки, школи, надавати комунальні послуги.

“З реформуванням в нас дійсно склалася біда, в плані тому, що на селищну раду переклали всі повноваження РДА, залишивши при цьому всі повноваження місцевого самоврядування, а фінансовий ресурс для цього фактично не наданий не наданий селищній раді. У нас залишились тільки ті доходи, які потрапляють у місцевий бюджет, це орендна плата, це земельний податок, це подоходний податок. І в районі, де немає промисловості, і де йде скорочення бюджетної сфери, рівень цих податків зменшується”, – пояснює Сергій Дужій.

Саврань туризмЩоправда, з 2015 року усі раніше створені громади в Одеській області перехід на нові форми роботи взяли за основу: почали економніше використовувти кошти, відповідальніше ставитись до своїх доходів та видатків, надавати якісніші послуги населенню. Тоді як в Саврані, складається таке враження, тільки “прокинулись”, – і лише зараз почали оптимізувати управлінський штат та скорочувати зайві видатки. При цьому, перспективи розвитку у громади надзвичайні: це й славнозвісний Савранський ліс, залучення туристів, і навіть добування корисних копалин, доходи від яких могда б отримувати місцева скарбничка.

Тим часом Микола Каушан переконаний: гроші в Саврані є, їх просто потрібно збирати, а не приховувати справжні доходи. Проте, цьому заважає реальна ситуація в Савранській громаді. Якби не “кумівство” та домовленості “місцевих еліт”, впевнений Микола Петрович, Савранська громада могла б збирати не 30, а 100 мільйонів гривень у свій бюджет.

“Якщо розбити сьогодні всі ті кланові кучки, які створені серед усіх тут у районі, то з цих 30 мільйонів, як порахувала наша комісія, по перерахунку має бути 100 мільйонів як мінімум тільки з ріллі земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Це не рахуючи всіх підприємців, місцевий ринок, які дають дохід до бюджету Савранського району”, – резюмує Микола Каушан.

СавраньЩе одна болюча проблема, яку підняли на зустрічі – вирубка лісосмуги в селі Дубинове. Один з місцевих фермерів, який зрізав дерева, нібито діяв на законних підставах, бо ділянка у його власності. Районна влада, натомість іншої думки, впевнена: вирубка незаконна. Про злочин Микола Каушан повідомив до поліції, проте справа, каже, не зрушила з місця. Представники поліції, яких запросили на апаратну нараду, не змогли пояснити, чому злочин не розслідується. А представники землевпорядної та екологічної служб переконують: дозвіл на вирубку дерев був виданий незаконно, а тому хто стоїть за порушенням, необхідно з’ясувати. адже завдано непоправної шкоди савранській природі та місцевій екології, – а розмір збитків ще треба встановити.

Історія з несанкціонованою вирубкою – лише одна яскрава ілюстрація реалій, в яких живе Савранська громада. Дивує, що подібними проблемами більше переймається не місцева влада, а районна, а саме заступник голови РДА Микола Каушан. Тим часом Савранський район вже фактично ліквідований і приєднаний до великого Подільського. І поки місцеве керівництво не усвідомить, що жити лише за рахунок субвенцій вже не можна, бо настав час заробляти самим, Савранська громада не зрушить з місця.

Більше – у ВІДЕО від СИЛИ ГРОМАД:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *