Селище Лиманське на Одещині зберігає руїни католицького костелу – найбільшого німецького собору на півдні України. Його велич і розмах досі вражає кожного, хто сюди потрапить. Поряд у селі Рибальське занепадає ще один храм, це колишнє поселення Кандель. Стіни культових споруд самотньо височіють кілька десятків років: їх ніхто не відновлює. А вони належним чином могли б стати цікавинкою місцевих туристичних маршрутів.
![Зельц](http://silahromad.com.ua/wp-content/uploads/2024/06/всер-300x190.jpeg)
Кірха у Зельці була збудована 1901 року і стала головним католицьким собором всего Кучурганського округу (до нього входило 6 німецьких колоний і у кожній була своя церква). На святині німці не економили. Костел збудований не з дешевого, традиційного для Одеси вапняка, а з цегли. Він мав дві вежі висотою 60 метрів, а на фасадних стінах ще збереглися барельєфи хрестів.
Згідно з архівами, внутрішнє оздоблення церкви було дуже багатим. У 1901 тут встановили різний алтар, виготовлений на замовлення в Австрії, потім додали кафедру і боковий алтар. У 1906 встановили дерев’яні статуї Святого Антонія и розіп’ятого Христа.
![Кандель](http://silahromad.com.ua/wp-content/uploads/2024/06/Кандель-1-225x300.jpg)
Поряд було ще одне поселення Кандель, тепер це село Рибальське. Тут також зберігся давній римо-католицький храм, не менш величний, ніж у Зельці.
В обох тодішніх колоніях налічувалось до 2700 жителів. Крім цих величних споруд, тут існували, школа, магазини, – можна уявити, яким насиченим було життя.
Донині збереглося чимало німецьких будинків, міцних на надійних. Та у липні 1919 року жителів колоній Кандель та Зельц примусово мобілізували до Червоної армії, ті хто лишився тут, пережив колективізацію, або вмер від голоду в 1933-му. Вже під час Другої світової колоністів звідси депортували до Німеччини, всіх до одного.
Історія як правило повторюється, як і знущання над цілими народами і людьми…
Та ми рухаємося далі. Село Кучурган і центральна його споруда – це теж спадщина від німецьких колоністів. Раніше поселення називалось Страсбург, і носило це ім’я аж до 1944 року. А в далекому 1863 році коштом парафіян тут було споруджено мурований костел, який у 1908 року освятив єпископ Тираспільський Йосип Кесслер.
![Кучурган](http://silahromad.com.ua/wp-content/uploads/2024/06/скопмонував-300x169.jpg)
Місцевий активіст, депутат Лиманської селищної ради Микола Доносіян, який став нашим провідником по архітектурним пам’яткам рідного села, показує мозаїчну підлогу, де зберігся орнамент первісної будівлі. Пригадує, ще в його молоді роки фасадна частина храму не була понівечена радянськими “зодчими”, і навіть поділився світлиною з власного архіву.
Трагічні сторінки життя не тільки німців, а й інших народів колишнього СРСР, – під гнітом, в імперській окупації, залякуваннях, виселеннях та знущаннях, – мали б давно виробити імунітет в українців до насаджування ворожої політики. Проте, на жаль, не всі роблять з минулого вірні висновки…
Більше – у ВІДЕО від СИЛИ ГРОМАД:
Авторка – Оксана Піднебесна