У Болградському районі транслюють російську пропаганду та порушують мовне законодавство

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернувся до Ради національної безпеки та оборони України, Служби безпеки щодо загроз українській мові в Болградському районі.

Про це омбудсмен розповів на своїй сторінці у Фейсбуці.

Так, 24-26 липня представники Уповноваженого здійснили моніторинг виконання вимог Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” в містах Болград, Арциз та селищі Тарутине.

Незважаючи на велику кількість представників різних національних меншин, серед яких більше половини складає болгарська, а російська – лише 5%, публічний простір в Болградському районі зросійщений.

Зокрема, йдеться про порушення в сферах публічного управління та адміністрування, охорони здоров’я, культури, транспорту, поштового зв’язку та обслуговування.

В діяльності правоохоронних органів (трьох місцевих відділів національної поліції) порушень вимог мовного закону не зафіксовано.

В кожній зі сфер суспільного життя, що підлягали аналізу, було зафіксовано або порушення вимог закону про державну мову, або недостатню мовну компетентність у представників різних установ:

  • недотримання вимог мовного законодавства зафіксовано у діяльності 25 суб’єктів з 44 (56%);
  • за результатами моніторингу виявлено 46 порушень;
  • переважна більшість порушень стосується інформації для загального ознайомлення та обслуговування споживачів;
  • всі порушення здійснено російською мовою.

Також в регіоні безперешкодно ретранслюються кремлівські телеканали. Поширення злочинної путінської пропаганди – загрозливий дестабілізуючий чинник. Домінування російської мови не просто порушує вимоги законодавства, обмежує права представників національних меншини, а й створює передумови для впливу держави-агресора. Громадяни України у фактичній ізоляції від загальнонаціонального інформаційного простору. Така ситуація – пряма загроза національній безпеці України”, – наголосив Тарас Кремінь.

Нагадаємо, що в історичному рішенні КСУ щодо конституційності мовного Закону від 14 липня 2021 року зазначається, що “загроза українській мові рівносильна загрозі національній безпеці України, існуванню української нації та її держави”.

 

Очевидно, що питання функціонування державної мови в Болградському районі – частина більших проблем. Недостатня увага питанню подолання наслідків русифікації регіону повинна бути виправлена. Сподіваюсь на оперативне реагування РНБО і СБУ та конкретні кроки місцевої влади. Разом до перемоги України!”, – зазначив омбудсмен.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *