Селище Тарутине – центр великої бесарабської громади на півдні Одеської області. Як і інші українці, тарутинці продовжують допомагати Збройним Силам України, які виборюють свободу державі від російських окупантів. А ще готуються до опалювального сезону, і готуються прийняти біженців на зимівлю. Та через активні бойові дії на сході та півдні сюди розподіляють нових людей. Про це СИЛІ ГРОМАД розповів голова Савва Чернєв.
![Тарутино](http://silahromad.com.ua/wp-content/uploads/2022/10/Тарутино-225x300.jpg)
“Ми готуємо 250 місць, до нас підключився Бессарабський дім, німці, там нам дали приміщення на 90 людей. Плюс ми хочемо один дитсадок переобладнати, вже почали роботи, після об’єднанння двох садків в один вивільнилось приміщення садка “Малятко” ми переобладнаємо його для переселенців. Розраховуємо, що 90 людей там помістимо. Плюс в нас тут є приватний готель, за домовленістю ми зможемо на час війни допомогти переселенцям”, – розповів голова громади Савва Чернєв.
Молочні каші, консерви, вологі серветки й памперси, миючі засоби, одяг – все що потрібно людині на кожен день, збирають в єдиному центрі. Місцева влада, як і від початку війни, дуже розраховує на допомогу місцевих мешканців, які візьмуть до своїх помешкань переселенців. А от як усім разом перезимувати? До старту опалювального сезону готові, ділиться голова.
“Громада, я можу відзвітувати по садкам, школам, ФАПам, будинкам культури, ми забезпечили їх вугіллям і дровами на 100%. Хочу подякувати командира прикордонного підрозділу нашого, хлопці копали розподільчу смугу і все дерево, що потрапляло їм, нам віддали і ми разом забезпечили школи і садки. В нас є дві школи в Тарутине і Підгірне, які газифіковані, до нового року угоди підписані”, – поділився керівник Тарутинської ради.
А от як бути з населенням, в домівках якого підключено газ? У разі припинення газопостачання перейти на опалення електричними котлами буде непросто: для більшості родин, а вони в сільській місцевості незаможні, це затратно, пояснює Сава Степанович.
“Поки живемо надією, що все буде нормально. Люди й так економлять, тому що сьогодні тарифи на газ та світло високі, тримають температуру до 18-20 градусів в будинках. Думаємо, як бути, спілкуємось з іншими областями, вивчаємо, це питання не одного дня. А в подальшому життя підштовхує готуватись до гірших варіантів. Завжди потрібно мати альтернативу”, – каже Савва Степанович.
І якщо приватні будинки ще можуть палити дровами, чи вугіллям, то багатоквартирні в Тарутино опалюються газом, і це є проблемою. Місцева влада ще до війни схвалила інвестиційний проект біогазових установок, які працювали б на відходах з агровиробництва. Проте зараз це – відкладені плани.
Між тим, навіть у такий складний час місцева влада не покладає рук, і робить все можливе, щоб покращити життя своїм мешканцям. Так, 5 вересня Тарутинська селищна рада видала ордери на 9 квартир для тих, хто довгі роки стояв у черзі. У селищі Березине, яке увійшло до складу Тарутинської громади у колишньому офіцерському будинку, тепер оселяться нові жителі. Це житло, щоправда, потребує капітального ремонту: за власні кошти новосели мають встановити вікна, двері, адже довгий час тут не було господарів. Проте нові власники вдячні даху над головою, адже отримати своє житло, та ще й під час війни – неймовірна вдача. До речі, цей будинок не порожній, тут живе кілька десятків сімей. Люди не на камеру кажуть, що чекають відповідальних сусідів, з якими разом їм буде комфортніше наводити лад і боротись зі сміттям.
А ми повертаємось в Тарутине. Старовинне селище, засноване німцями й поляками на річці Анчокрак, як і 200 років тому, багатолюдне, й працьовите. Місцева влада працює над тим, щоб відкрити школи в очному режимі. Фінансує спортивну школа, гуртки, і навіть групу в агроліцеї. Тут розуміють: саме зараз пишеться нова сторінка в історії громади. Українську землю захищають тарутинці, місцеві воїни, 10 з яких вже ніколи не побачать своїх рідних.Монумент у центральному парку, зведений на честь загиблих в АТО, цього року поповнився ще десятьма іменами полеглих героїв. А тіла двох із них досі не можуть забрати рідні з поля бою…
Саме тому і визначна подія, – щорічний славновісний фестиваль “Бессарабський ярмарок”, цього року пройшов у іншому форматі. Місцеві господині принесли домашню випічку, фрукти, овочі, – з благодійною метою.
“Війна внесла свої корективи, ми переформатували наш ярмарок як благодійну акцію для допомоги Збройним Силам України. Люди з розумінням віднеслись, так приємно було, з усіх сіл всі приїхали! Ми за 4 години назбирали 88 тисяч гривень, спонсори обіцяють довести нам суму до 100 тисяч і передамо нашим хлопцям авто на передову, там 28 чи 35 бригада, визначимось, кому більше потрібно”, – розповів пан Чернєв.
Детальніше про житя Тарутинської громади в умовах війни – у ВІДЕО від СИЛИ ГРОМАД: