У Тарутинському степу вперше за сотню років народився вільний кулан

Територія Бородінської громади, що на півдні Одещини, має надзвичайну складову – унікальну місцевість, яку кілька років поспіль відроджують екологи. У групи куланів, яка була випущена в дику природу Тарутинського степу восени минулого року, народився малюк. Також навесні, після періоду акліматизації, команда Rewilding Ukraine випустила на волю ще одну групу куланів.

Минулої осені група куланів, яка прибула 2 роки тому до Тарутинського степу із біосферного заповідника «Асканія Нова», була випушена із акліматизаційного вольєра в дику природу. Тварини перезимували на волі без втручання та підтримки людини. Один з куланів був помічений GPS передавачем, що дозволяло екологам та рейнджерам з місцевої громади відстежувати переміщення тварин. Також час від часу рейнджери обстежували степ та здалеку спостерігали за куланами.

«Ми бачили, як кулани мігрують степом, де вони годуються та відпочивають. Випуск куланів у дику природу Тарутинського степу – це експеримент, перша спроба за довгі роки повернути тварин на волю, на ділянки степу, не обмежені парканами та іншими перешкодами, які стримують тварин на певній території. До сьогодні в Україні в наближених до природних умовах кулани мешкали на косі Бирючий острів, на великих огороджених ділянках степу в заповіднику «Асканія-Нова» та у природному парку «Беремицьке». Тож ми не були впевнені, як поводитимуть себе тварини на волі. Тому ми обрали рейнджерів з місцевих жителів, які мають наглядати за куланами та за можливості зменшувати загрози для тварин», – розповідає Михайло Нестеренко, виконавчий директор Rewilding Ukraine.

Маленьке диво в степу

Тварини добре перезимували, здійснюючи невеликі міграції степом. Іноді місцеві жителі помічали куланів на сусідніх полях. Але тварини не завдають шкоди, тож жителі навколишніх сіл, заздалегідь попереджені про таку можливість, тварин не ображають. Навпаки люди дружньо ставляться до куланів і допомагають спостерігати за пересуванням тварин: періодично надають екологам фото і відео, зняті під час зустрічей з тваринами. Кілька куланів, ймовірно, перетнули кордон з Молдовою, але за деякий час повернулися назад. Вже навесні, коли степ зазеленів ковдрою різнотрав’я, група майже не залишала природного заказника «Тарутинський степ», адже мала достатньо їжі на цій території. Як раптом, під час чергового обстеження групи рейнджери помітили маленьке диво: у одної із самиць куланів з’явився малюк.

«Це перший кулан, який народився в Тарутинському степу за останні кілька сотень років. До того ж, малюк народився на волі. Ми надзвичайно радіємо цій події, а також тому, що кулани добре перенесли зиму, навіть без підтримки людини. Ми маємо надію, що у диких куланів на цій території є майбутнє, незважаючи на те, що за два роки частина тварин загинула через паразитарні захворіння. Окремою загрозою для тварин є активне використання агрохімікатів, які потрапляють на степові ділянки та у воду під час обробки полів», – додає Олег Дьяков, Ревайлдинг фахівець Rewilding Ukraine.

Повернення тварин до унікального степу

Тарутинський степ – одна з небагатьох ділянок майже недоторканого степу, що залишилися в Європі. Він характеризується обширними трав’янистими рівнинами, що є домівкою для багатьох рідкісних видів. Без втручання людини тут мали б випасатися стада диких травоїдних тварин, таких як кулан, сайгак і олені. На жаль всі ці види зникли зі степу, в основному через полювання.

Зі збільшенням чисельності куланів у Тарутинському степу зростатиме їх вплив на місцеве біорізноманіття та харчові ланцюги. Їх випас дозволить утримувати траву в степу короткою, що принесе користь таким тваринам, як ховрах і степовий бабак, а також зменшить ризик природних пожеж за рахунок виїдання надлишкової рослинності. Окрім того кулани, як і бабаки, лані європейські та інші знакові види, яких команда Rewilding Ukraine також повертає до степу, є цікавими об’єктами для спостереження, що сприятимуть розвитку екотуризму в регіоні.

Програма повернення кулана в дельту Дунаю, метою якої є створення тут життєздатного вільного стада тварин, є довгостроковою та впроваджується командою Rewilding Ukraine спільно з різними партнерами та проектами, за підтримки Бородінської селищної ради та агро-еколого-рекреаційного кластеру «Фрумушика-Нова». Ще одна група куланів минулої осені оселилася в акліматизаційному вольєрі в рамках партнерського проекту «Підвищення конкурентоспроможності сільських периферійних громад півдня Одеської області».

«На жаль, в умовах війни в Україні, нам важко забезпечувати транспортування наступних груп куланів до степу. Але ми сподіваємося на краще і робимо все можливе, щоб наблизити перемогу, яка також поверне нам можливість продовжувати програму реінтродукції кулану до Тарутинського степу та інших придатних природних територій півдня України», – висловлює надію Олег Дьяков.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *