Безсніжні зими, сильні морози, нестабільні весни із заморозками, періоди спеки та затяжних дощів роблять виноградарство на Одещині непередбачуваним. Сильні дощі після спеки призвели до розтріскування ягід винограду та втрати 85% урожаю.
Про це розповіла фермерка Віра Попаз під час прес-конференції «Фермер-клімат: як не програти цю битву». Прес-конференція була організована Українським проєктом бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP). В ході обговорення клієнти UHBDP представили приголомшливі факти втручання клімату в плодоовочевий бізнес на півдні України, – повідомляє “Агротренд”.
«Раніше в нас були сніжні зими, за якими йшла спокійна весна. Ми були певні, що отримали вологу, чекали на поступовий розвиток культур, які вирощуємо. Заморозки були рідкістю. Збирали 16 т винограду, добрі врожаї плодових культур. В останні 10 років зими в нас зазвичай безсніжні, температура може опускатися до мінус 30 °С. Весни – нестабільні, в кінці квітня – на початку травня мало не щороку маємо заморозки, – сказала Віра Попаз.
Та навіть улітку фермери й рослини не знають спокою:
«В останні два роки дивишся на термометр – і очам не віриш: температура сягає 40–45 °С, – відзначила фермерка. – Спека може тривати місяць-півтора, а за нею іде період рясних дощів тривалістю 6–10 днів. Рослини, що адаптувалися до спеки, не можуть швидко адаптуватися до різкого підвищення вологості, хоча ми їх і поливаємо, і підживлюємо. У 2021 році ми втратили через це до 85% врожаю винограду, ягоди розтріскувалися через надмірну кількість опадів і псувалися. Окрім винограду, сильно постраждали томати й черешні».
Віра Попаз є головою СК «РесурсКомпаніКубей» в Одеській області, вона вже 40 років займається агробізнесом. Маючи досвід завідування виробництвом винного заводу, жінка створила кооператив, щоби розв’язати проблеми громади села Кубей Одеської області.
Нині у власності кооперативу 30 га землі, на яких вирощують овочі, фрукти, виноград і ягоди. Через несприятливі погодні умови врожайність впала, тож фермери хочуть встановити теплиці й поступово переходити в закритий грунт. Однак самотужки такі проєкти реалізовувати членам кооперативу складно, тож вони сподіваються на допомогу держави й грантових проєктів, зокрема UHBDP.