Колоритну Полянську сільську територіальну громаду, що на Закарпатті, досить часто відвідують одесити, – головним чином, приїздять оздоровитись на термальні води в гори. А нещодавно в ОТГ побували й коресподенти СИЛИ ГРОМАД, – завдяки прес-туру, в який запросив Харківський прес-клуб регіональних журналістів. Полянська громада презентувала гостям свій туристичний потенціал. Та під час великого інтерв’ю з головою громади, Іваном Дрогобецьким, медійників цікавило набагато ширше коло питань: від змін в освіті й медицині до боротьби за туристичний збір.
Полянська ОТГ була утворена у жовтні 2016 року. Всього тут мешкає 14,3 тисячі населення, входить 13 сіл Закарпатської області, загальна площа налічує 24 тис га, з яких 17 – займають ліси.
Також Полянській громаді дісталася слава й потужності відомих ще з часів Австро-Угорщини курортів мінеральних вод, які були добре розкрученими в радянські часи. Уже в часи незалежності тут збудували поряд із радянськими санаторіями десятки готельних комплексів. Останнім часом, із втратою Кримського напрямку, сюди побільшало туристів, які їдуть просто відпочити чи “попити водички”. Загалом на території ОТГ є понад 70 готельних, санаторних комплексів і приватних садиб, що надають туристичні послуги.
Тому нині туризм дає громаді основний дохід, це, власне, податок на доходи фізичних осіб, який складає майже 10 млн гривень. А ще Полянська ОТГ збирає 4,5 мільйони гривень на рік туристичного збору, – він складає 35% від загального туристичного збору Закарпаття.
“Ми в цьому році за перший квартал вже зібрали 1 мільйон 850 тисяч гривень. Ведемо чітки облік підприємців, землі, оренди землі, впливаємо на підприємців, де маємо такі повноваження”, – поділився Іван Дрогобецький.
Проте над такими серйозними доходами довелося добряче попрацювати, ділиться керівник громади. Адже чимало туристів, котрі приїздять на Закарпаття, орендують житло у приватних будинках місцевих жителів. А ті стверджують, що до них нібито приїхали “друзі”. Тож керівництво громади, аби переконати сплачувати туристичний збір до місцевого бюджету, пішло на оригінальні кроки, щоб переконати місцевих “бізнесменів” сплачувати кошти.
А запропонувати гостям закарпатці можуть безліч маршрутів: приміром, запросять туристів відвідати місцевий завод з виготовлення бринзи, є тут оленяча ферма і навіть страусина, термальні води Косово, які так припали до душі одеситам, і навіть є екстремальні маршрути – подорожі на кваждроциклах і джипах по полонинам.
Для тих, хто людить тварин, розроблені окремі кінні маршрути. До речі, розповідає голова ОТГ, створена кінна школа, за співпраці громадської організації “Лемко-центр “, яка вирощує породу гуцульських коней. Два роки тому вона виграла грант і здійснила реконструкцію конюшні, збудувала нові манежі для вигулу коней і 2 роки безкоштовно пообіцяла навчати діток верхової їзді, – принаймні, така була вимога польської сторони, яка виступила гарантом даного проекту.
До речі, за останні роки змінилась георгафія туристів, які їдуть відвідати Полянську громаду. Зараз тут і Кривий Ріг, Дніпро, Харків, та основна маса людей – це Київ, Львів, Черкаси і Одеса. Крім того, змінилась і категорія відпочивальників. Зараз, на відміну від колишніх працівників заводів, котрих відпочивали в санаторіях, приїжджають ІТ- компанії, відпочиває тут “Енергоатом”, “Київський метрополітен”… А сільськогосподарські працівники, фермери, “приїздять сюди цілими конторами”, каже очільник ОТГ.
Відтак у Полянській ОТГ вчаться ефективно діяти далі. Команда голови застосовує менеджерські якості у будь-якому питанні, запозичує досвід європейських колег. Так, у місцевій школі, де триває ремонт харчоблоку, громада планує продавати обіди й дорослим, – від цього, переконані, виграють усі: у громади з’являться додаткові кошти на оплату тих же шкільних кухарів, а якість дитячого харчування тільки виграє.
Авторка – Оксана Піднебесна