Екотуризм: на Одещині відродили ландшафтний заказник “Тарутинський степ”

У травні завершились роботи з відновлення 500 гектарів Тарутинського степу –  об’єкту природно-заповідного фонду Одеської області. У 2016 році 1300 гектарів заповідника було пошкоджено незаконною оранкою. Знадобилось багато часу та зусиль природоохоронної спільноти, щоб зберегти недоторкані ділянки та відновити пошкоджену частину унікального степу. 

Про це повідомлила організація Rewilding Ukraine: команда Oleg Dyakov разом з партнерами працюють над відновленням пошкодженої частини унікального степу.

Тарутинський степ – частина регіону дельти Дунаю площею понад 5000 гектарів, що залишається одним з небагатьох ділянок незайманого степу в Україні та в Європі. Він характеризується широкими трав’янистими рівнинами, що є домівкою для багатьох видів рідкісної флори та фауни, зокрема декількох видів ковили. Ландшафтний заказник «Тарутинський степ», який був створений у 2012 році, включений до офіційного списку об’єктів Європейської смарагдової мережі.

Ландшафтний заказник “Тарутинський степ” поступово оживає. Команда проекту показала, як зараз виглядають відновлені 500 гектарів степу.

У 2016 році 1300 гектарів заповідника було пошкоджено незаконною оранкою, поки кампанія, що розпочалася на національному та міжнародному рівнях, не зупинила подальше руйнування. У той час як на пошкоджених степових ділянках триває повільний природний процес відновлення, команда Rewilding Ukraine у співпраці з місцевою владою, центром “Фрумушика-Нова” та “Центром регіональних досліджень” нещодавно провели важливу роботу з активного відновлення та прискорення регенерації цього безцінного середовища існування.

Відновлення пошкодженого степу – це багатоетапний процес, методологія якого була розроблена фахівцями Біосферного заповідника “Асканія-Нова” (степовий заповідник площею 300 квадратних кілометрів на півдні України). Влітку та восени 2020 року в неушкоджених районах Тарутинського степу зібрали насіння степових рослин.

степНа початку грудня борозни, залишені незаконною оранкою, розрівняли сільськогосподарською технікою та невдовзі висіяли насіння у ґрунт. Це має призвести до досить швидкого відновлення цих територій. Частина робіт проходила вже у 2021 році. Процес регенерації буде постійно контролюватися, і за необхідності вживатимуться подальші заходи.

Крім того, компанія докладає зусиль із відновлення дикої природи. Відновлення Тарутинського степу є частиною масштабних зусиль з відродження диких угідь в дельті Дунаю, які розпочалися на початку 2019 року за фінансування Програми “Ландшафти під загрозою”. У Тарутинському степу ці зусилля спрямовані на відновлення більш дикого степу та відродження процесів саморегуляції, таких як природний випас диких травоїдних тварин.

У травні 2020 року команда Rewilding Ukraine перевезла до Тарутинського степу стадо з 20 куланів (диких віслюків). Тварини, що зараз перебувають на великій огородженій території у степу, скоро вільно кочуватимуть степом, повертаючись до середовища, де вони були відсутні протягом сотень років. До втручання людини степом крокували  стада диких травоїдних тварин, таких як кулан, антилопа сайгак та олень, але вони поступово зникли з цих територій, головним чином через полювання. Команда Rewilding Ukraine продовжує відновлення популяцій травоїдних тварин, бо це сприяє збільшенню біорізноманіття, зменшує ризик виникнення пожеж та стимулює екотуризм в регіоні.

Заходи з відновлення степу є частиною бачення створення більш дикого місцевого ландшафту та відродження на цій території природних процесів саморегуляції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *