Як вибрати якісне насіння овочів на ринках Одещини?

Овочі та фрукти – важливе джерело вітамінів, без яких неможливо уявити наше життя. Нині, коли йде боротьба з пандемією, їх вживання сприяє профілактиці хронічних недуг. Україна має сприятливий клімат для вітчизняного овочівництва. В нашій країні поширені близько 80 видів овочевих рослин, які ми споживаємо, хоча їстівними можуть бути понад 200 видів.

З настанням весни масово виходять на свої городи господарі. На базарах суттєво збільшився попит на насіння овочів. Як вибрати якісний посадковий матеріал, не схибити навесні, щоби восени зібрати багаті врожаї?

Ось які поради дає провідний фахівець відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки в Одеській області Держпродспоживслужби Катерина Іванівна СУДЕНКОВА:

– Насіння овочевих культур, поза будь-яким сумнівом, матиме в найближчій перспективі найбільший попит на ринку. Адже городину в нас вирощують практично всі, хто має бодай клаптик землі. Цим зумовлений високий і постійний попит на їх насіння.

Селекціонерам вдалося досягти значних результатів у створенні гібридів огірка, %1омата з чудовими смаковими та лікувально-профілактичними властивостями; баклажана, що за рівнем холодостійкості не має аналогів у світі; ультраранньостиглі з високим вмістом аскорбінової кислоти гібриди та сорти перцю солодкого; створено відмінні за якісними показниками придатності до переробки сорти капусти білоголової і червоноголової. Це дає підстави вважати, що на сьогодні створено достатню розмаїтність сортів і гібридів, здатних задовольнити потреби найвибагливішого споживача.

Але насамперед, мабуть, варто звертати увагу на якість пропонованого на ринку посівного матеріалу. Як тут позбутися кустарщини і захистити вітчизняного споживача від різних фальсифікацій? Як забезпечити споживачів насінням високої якості, кращих сортів і гібридів? На що орієнтуватися вітчизняним городникам на цьому ринку?

Катерина– Саме з цією метою ми, фахівці управління фітосанітарної безпеки рекомендуємо при купівлі насіння дотримуватися наступних правил:

1)  Купуйте  насіння тільки тих сортів, які занесені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

2) Вимагайте у продавців супроводжувальні документи, що підтверджують гарантію якості насіння згідно з ДСТУ 4138-2002, адже існують чіткі стандарти, які регламентують вимоги до документації на насіння сортів і гібридів овочевих, баштанних рослин і кормових коренеплодів. Це – Сертифікати про сортові та посівні якості чи Довідка про сортові та посівні якості. Дані документи мають містити «мокру» печатку та підписи, повинні зберігатися за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою.

Покупець при купівлі насіння овочевих, баштанних культур на ринках чи в спеціалізованих магазинах має право вимагати в продавця відомості про партію насіння, яку він хоче придбати.

Пакетики з насінням повинні бути промарковані. Етикетка має містити усю необхідну інформацію про партію насіння. Номер партії має бути вказано на пакуванні, а дані про посівні якості цієї партії насіння згідно з ДСТУ 6006:2002 збігатися з інформацією у документах: культура, сорт, (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння, термін дії Сертифіката, на основі якого здійснювалася перевірка посівних якостей насіння. За умови, коли насіння власного виробництва, дані про партію вказуються в Сертифікаті, що засвідчує його сортові якості.

На упаковці з протруєним насінням повинен бути напис «Протруєно».

Потрібно звернути увагу на строк чинності документів. Строк дії Сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці.

На вимогу покупця продавець (суб’єкт підприємницької діяльності, який  відповідно до законодавства звільнений від застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок) повинен видати товарний чек, що засвідчує факт купівлі, у якому зазначаються: найменування суб’єкта господарювання та ринку, ряд та номер торговельного місця, найменування товару, ціна товару, дата продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис.

При дотриманні цих умов можна буде пред’явити претензію, якщо товар виявиться неякісним.

Сьогодні пропозиції на ринку насіння значно перевищують попит на них. Засилля іноземних сортів неймовірне. Але не варто спокушатися екзотикою і яскравою рекламою. Звертайте якнайбільшу увагу на якісні показники насіння, бажано вітчизняного виробництва.

Дякую за такі корисні та актуальні поради і рекомендації!

***

Сподіваємось, що дані рекомендації допоможуть вітчизняним споживачам зорієнтуватися у бурхливому морі пропозицій і убезпечитися від махінацій нечесних підприємців.

Весна вже потужно вступає у свої права. І від того, якої якості насіння покладемо ми в ґрунт, великою мірою залежить майбутній урожай.

Авторка – Вікторія Алєксєєнко

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *