Екологічне лихо: під Одесою може зникнути Куяльницький лиман

Куяльницький лиман, що на півночі Одеської області, перебуває в критичному стані: він висихає через обміління водойми.

Про таке заявив тимчасовий виконувач обов’язків директора Департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОДА Олексій Повар.

ПоварЗа його словами, однією з причин висихання і втрати оздоровчих властивостей Куяльницького лиману є недостатнє наповнення прісною водою.

Його екологічний стан можна оцінювати як критичний через катастрофічне обміління водойми, що провокує підвищення солоності його ропи. Через це виникає загроза як зникнення лиману загалом, так і втрати його лікувальних запасів”, – пояснив Повар.

Він наголосив, що декілька десятиліть тому глибина лиману сягала майже трьох метрів, а наразі в деяких місцях вона зменшилася до 20-30 сантиметрів.

Також, за словами Повара, на висихання лиману впливають кліматичні зміни.

Клімат у регіоні змінюється. Посушливі роки частішають. Температури ростуть. За даними вчених, така тенденція буде зростати. Кількість опадів постійно зменшується і відповідно збільшується випаровування водного дзеркала лиману на фоні зменшення надходження води”, – наголосив Повар.

У 2014 році побудували гідротехнічну споруду, яка з’єднала Куяльницький лиман з Одеською затокою, та яко%1 в холодний період року подають морську воду. Утім, за словами Олексія Повара, лиман потребує надходження прісної води об’ємом 15-17 мільйонів кубометрів.

Надходження до лиману морської води є надзвичайною мірою, і воно не повинно відбуватися постійно. 7 років вода надходить до лиману, і саме це запобігає його зникненню. Але разом з морською водою до лиману потрапляють величезні об’єми солі та інші мінеральні речовини. І це дуже негативно впливає на стан водойм”, – зауважив керівник департаменту.

За його словами, в департаменті екології мають декілька варіантів вирішення проблеми висихання лиману.

Одним із найбільш ймовірних варіантів ми розглядаємо можливість перекиду до Куяльницького лиману води з Хаджибейського лиману. Звісно, після додаткової очистки цієї води та приведення до норми. Адже Хаджибейський лиман має свої екологічні питання”, – додав посадовець.

На його думку, будівництво комплексу з гідроспорудами та очисними спорудами могло б регулювати надходження морської й прісної води та в “достатньо стислі терміни привести лиман до задовільного екологічного стану”.

На моніторинг стану води та дослідження потрібно 2,2 мільйонів гривень. На сесії обласної ради депутати погодилися виділити виділили 1 мільйон 200 тисяч гривень.

Грошей у обласного бюджету не вистачає, тому ОДА планує звертатися за допомогою до Кабміну та Мінприроди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *