15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на територіях інших держав та 32 річниця виведення військ з Афганістану. Лиманська громада, що у Білгород-Дністровському районі на Одещині, традиційно вшановує своїх співвітчизників,
яким довелося пройти крізь пекло війни.
![Олександр Дяченко](http://silahromad.com.ua/wp-content/uploads/2021/02/Олександр-225x300.jpg)
У вересні 1987 року літаком 18-річних бійців перекинули до Шинданту. Олександр служив у роті матеріального забезпечення в/ч 85615 водієм на «налівникові». Треба сказати, що водіїв в Афганістані неофіційно, між собою, називали “смертниками”, бо вони першими потрапляли під приціл ворога. Проте нашому воїну вдалося повернутися додому цілим і неушкодженим, на виведення військ він потрапив у 1989 році. Ще 2 місяці дослужував у Самарканді, на території тодішньої Узбекської РСР.
Олександру Семеновичу про криваві роки Афгану нагадують нагороди.
![Дяченко](http://silahromad.com.ua/wp-content/uploads/2021/02/Дяченко-300x175.jpg)
А вже після армії, як повернувся до рідного Лиману, працював у сільському колгоспі: водієм, комбайнером, бригадиром тракторних бригад. За добросовісну роботу отримав безліч грамот і подяк. У 1993 одружився: в село до подруги приїхала молода вчителька з Вилково, тож довго не роздумував. Разом з дружиною Анжелікою виростили двох донечок, і вже мають маленьку онучку. Та родина відчуває відлуння тієї війни постійно, зізнається пані Ажеліка.
![Дяченко](http://silahromad.com.ua/wp-content/uploads/2021/02/Дяченко1-300x169.jpg)
Зараз Олександр Дяченко, як і більшість воїнів-афганців, не сидить без роботи, щодня трудиться на землі, фермерує. Щороку у лютому, коли підходить знаменна дата, виведення військ з Афганістану, зустрічається з побратимами, разом вшановують полеглих земляків. І – не стримують сліз…
![Лиманська ОТГ](http://silahromad.com.ua/wp-content/uploads/2021/02/Лиман-300x169.jpg)
![Резніченко](http://silahromad.com.ua/wp-content/uploads/2021/02/Резніченко-300x193.jpg)
Низка заходів, яка супроводжувала дні пам’яті, об’єднала усіх жителів громади. Так, 15 лютого у Лиманській бібліотеці відбулася зустріч з воїнами афганцями «На їхню долю випала війна». Бібліотекарка Лиманської бібліотеки Світлана Гетманець та директорка Будинку культури села Лиман Тетяна Фунтікова провели літературно-музичну годину присвячену вшануванню пам’яті «Чорна тінь Афганістану».
Під час заходу присутні ознайомилися з маштабами складних і неоднозначних подій в Афганістані, переглянули документальні відеофрагменти про війну, вшанували пам’ять тих, хто поліг в афганських ущелинах, схиливши голови у скорботній хвилині мовчання. Прийшов на зустріч і наш герой, Олександр Дяченко.
Не забули про воїнів-афганців і в Приморському та Трапівському старостинських округах громади, де напередодні також пройшли заходи, прсвячені дням пам’яті.
Довідково. Афганська війна тривала майже 10 років: з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року, тобто 3340 днів. За уточненими даними, всього у війні Радянська Армія втратила 14 427 чоловік, КДБ — 576 чоловік, МВС — 28 чоловік загиблими і зниклими безвісти. Поранення і контузії отримали більше 53 тисяч чоловік. Медична допомога була надана 463 тисячам військовослужбовців.
Радянсько-афганську війну пройшло більше 160 тисяч українців. З них 2 378 загинули, 60 вважаються зниклими безвісти або тими, що потрапили в полон. Поранення отримали більше 8 тисяч українців, з них 4 687 повернулися додому, маючи інвалідність. Із, 72 осіб, удостоєних за роки «афганської» війни звання Герой Радянського Союзу, є 11 українців.