Підірвав здоров’я: одеський моряк розповів про роки, проведені в лівійській тюрмі

Одесит, матрос Євген Морар – один із чотирьох українських моряків екіпажу танкера Captain Khayyam, який 8 січня після майже 5 років неволі повернулися з лівійської в‘язниці. Чоловік розповів, що наразі адаптується вдома й надалі планує реабілітувати здоров’я та відновити документи.

Євген Морар до арешту 8 років ходив у море матросом. Зараз йому 36. Чоловік розповів, що до морської справи, після близько 5 років у неволі, повертатися більше не хоче.

Хватило до кінця життя: історія матроса Captain Khayyam, що повернувся з лівійської в'язниці

Я ще у себе приходжу, ще навіть з ліжка не можу встати, й одного разу я вийшов у магазин, і все. Я не виходжу, адже я хочу хоча б адаптуватися, що я вдома. Треба здоров’я перевірити: шлунок, очі, зуби, тому що це все пошкодилося. В них вода дуже тяжка. Здоров’я та документи… А документи що? Паспорт в основному, морські документи мені вже не потрібні, бо я туди не збираюсь і не хочу, і не буду, і все, після цього рейсу мені цього хватило до кінця життя”, — поділився Євген.

За словами Євгена, у камері знаходилися 25 людей на 24 квадратних метри.

“Почали ж бомбити в’язницю, в них же там війна йде з 2019 року, взагалі з 2011, але у 2019 році посилились бойові дії. Коли нас затримали то пояснили, сказали, що так і так, ви перевозите нелегально нафтопродукти, але ми звідки знаємо? Я звідки знаю, що там? Я не можу сказати, що є в мене документи, чи ні”, — розповів Євген.

Євген додав, що капітан судна не повідомляв команді, чи є документи на вантаж.

Вдома на Євгена чекала родина. Матір Юлія Омельченко розповіла, що для повернення сина робила все можливе.

Євген завжди говорив, що усе добре. В нас Євген партизан з самого дитинства. Ніколи в житті не скаже, що йому погано. А потім, влітку, коли в нього був дуже поганий стан здоров’я, його товариш, був там лівієць один у в’язниці, подзвонив та сказав, що Євгену дуже погано і тоді я вже зрозуміла та підняла тут такий звісно шум. Було декілька разів з літа починаючи, кожен раз говорять, що ось-ось, вона мені каже і щось знову не виходить, не зростається тому, що Лівія дуже складна країна. В мене і досі при слові “Лівія” мурахи по шкірі”, — поділилася Юлія.

Голова наглядової ради “Фонду допомоги морякам та трудовим мігрантам “Ассоль” Світлана Фабрикант зауважила, що за даними Міністерства закордонних справ України, Лівія належить до регіону, до якого не бажано потрапляти українцям.

ФабрикантТі компанії, які так чи інакше десь траплялись як “нечистоплотні”, в нас є цей список. Звісно, в нас є список і тих регіонів, в які не рекомендується йти у рейс. Звісно, є розуміння того, як потрібно укладати контракт та з якою компанією: не на колінці швидко йдучи у рейс прямо в аеропорту. Ніхто не розуміє, що насправді трапляється у Лівії. На кожній території є своя влада і свої господарі, по-іншому їх не назвеш. І якщо судно, наприклад, Сaptain Кhayyam завантажилось в порту Місурата і переходило у порт Триполі, то для порту Триполі вони вже будуть рахуватися за контрабандистів”, — пояснила пані Світлана.

Адвокат та керівник практики морського права Артем Волков розповів, до кого звертатися у першу чергу, якщо сталася подібна ситуація.

Хватило до кінця життя: історія матроса Captain Khayyam, що повернувся з лівійської в'язниці

Першого, кого повідомляють, це консул. Друге це, звісно, коли мова йде про кримінальне провадження, необхідно призначити адвокатів. Далі варто повідомляти медіа, тоді, коли надання суспільного розголосу сприяє розслідуванню і сприяє звільненню моряків,” — розказав Артем.

Нагадаємо, 8 січня до України повернулися чотири українських громадянина – члени екіпажу танкера Captain Khayyam, який було затримано в територіальних водах Лівії у лютому 2016 року.

Джерело – Суспільне Одеса

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *