До епідемії не готові: у Кропивницькому СІЗО порушують права арештованих

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в південних областях Олександр Остапенко та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВР України з прав людини в Кіровоградській області Віктор Жученя відвідали Державну установу «Кропивницький слідчий ізолятор» з метою вивчення стану забезпечення заходів із запобігання та поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та прав утримуваних в умовах надзвичайної ситуації.

Про це повідомили в Офісі Омбудсмана України.

Монітори встановили.ю що установою вживаються заходи щодо попередження інфікування та поширення коронавірусної інфекції в СІЗО. Разом з тим, в його діяльності виявлено ряд суттєвих недоліків, що можуть призвести до спалаху захворювання на СOVID-19.

В установі не здійснюється постійний контроль за дотриманням маскового режиму та проведенням температурного скринінгу. В установі існує проблема з дезобробкою службових приміщень. Гостро не вистачає засобів захисту та дезінфекції.

Не дотримуються вимоги щодо обсервації новоприбулих в’язнів. Так, моніторингова група зафіксувала, що підслідні жінки, які прибули до Кропивницького СІЗО у період з 30 березня до 7 квітня 2020 року були відразу розподілені до загальних камер після опитування і температурного скринінгу лікаря.

Незважаючи на надані Міністерством юстиції рекомендації в умовах карантину, порушуються правила прийому посилок (бандеролей), передач для утримуваних осіб. Зокрема, з’ясовано, що дезінфекція посилок та передач, в тому числі шляхом опромінення кварцовими лампами, практично не проводиться. Передачі не зберігаються в окремо відведеному приміщенні впродовж 24 годин, а відразу передаються в’язням, що може призвести до поширення інфекції.

Попри всі наявні вимоги, персонал СІЗО не забезпечено у повній мірі засобами індивідуального захисту, тому використовує власноручно виготовлені марлеві пов’язки. В СІЗО не забезпечено доступ в’язнів до інформації щодо протидії поширенню коронавірусної інфекції.

Відповідні інформаційні матеріали у вигляді листівок, плакатів не розміщено в камерах та прогулянкових двориках. Через недостатню інформованість та відсутність в ув’язнених засобів індивідуального захисту, значна їх частина відмовляється від проведення щоденних прогулянок та відвідування лазні, чим наражає себе на небезпеку захворювання іншими соціально-небезпечними хворобами.

Моніторинговою групою виявлений наркозалежний підсудний, який є учасником програми замісної терапії, що підтверджується його особовою справою. Проте, у зв’язку із введенням в установі обмежень, пов’язаних з режимом надзвичайної ситуації, замісна терапія йому не надається.

Досі не вирішено питання щодо фінансування протиепідемічних заходів, що проводяться в установі. У спеціальному фонді СІЗО фактично відсутні резервні кошти, за які адміністрація може придбати засоби індивідуального захисту та дезінфекції. Рахунки установи заарештовані з 20 березня 2020 року.

Медична частина недостатньо підготовлена до роботи на випадок масового виявлення осіб з підозрою на COVID-19, а саме:
– у штаті наявний лише один лікар-інфекціоніст (0,5 ст.);
– працівники медичної частини не достатньо забезпечені засобами захисту;
– наявні маски, хірургічні рукавиці і халати не забезпечать їх захист у разі виявлення особи хворої на COVІD-19.

З 7 квітня в одній із палат (камер) медичної частини перебуває на ізоляції хворий, ув’язнений із симптомами ГРВІ. Проте, через відсутність в медичній частині швидких тестів, його обстеження на грип та коронавірусну інфекції не проводилось. Також в установі відсутній алгоритм дій щодо переміщення хворої особи у разі відсутності місць у закладах ДКВС та МОЗ.

Під час моніторингового візиту встановлено, що в установі не організовано постійний скринінг температури відвідувачів СІЗО, зокрема він не проводиться адвокатам та правоохоронцям, що здійснюють конвоювання в’язнів. А персонал установи не використовує наявні у нього засоби індивідуального захисту, нехтуючи заходами особистої безпеки.

З’ясовано, що персонал слідчого ізолятора несе службу у тій же формі одягу, в якій перебував у транспорті, дезінфекція одягу та взуття не здійснюється, не дотримується рекомендацій, визначених пам’яткою (інструкцією) щодо профілактики та попередження поширення коронавірусної інфекції та поводженням в умовах карантину осіб, що перебувають на території СІЗО.

В установі не проводиться дезінфекція приміщень для проведення прогулянок засуджених та осіб, узятих під варту, камер, місць загального користування (лазня; збірне відділення тощо).

Відсутні графіки погодинної обробки приміщень.

Не придбано ручні розприскувачі типу «Автомакс». Кількість дезінфекційних засобів та засобів особистої гігієни не відповідає передбаченому Планом запасу, на три місяці. Наявні 3 працівника-дезінфектора. Дезінфекцію ув’язнені проводять самостійно.

Під час візиту з’ясовано, що установі порушується право засуджених на зв’язок із зовнішнім світом.

Більше – у ВІДЕО від Офісу Омбудсмена:

https://www.facebook.com/office.ombudsman.ua/videos/266744557790830/?__tn__=K-R

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *