У кожній другій школі Одеси – переповнені класи, через непродуману забудову

У великих містах майже усіх регіонів України є проблема нестачі шкіл та дитячих садків.  Причиною є видача органами місцевого самоврядування дозволів на житлове будівництво без належного забезпечення їх об’єктами соцінфраструктури.

Про це повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе на засіданні Координаційної ради з питань впровадження реформ у сфері освіти під головуванням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана в Дніпрі.

«Ми взяли інформацію Інституту освітньої аналітики – приблизно 50% міських шкіл переповнені – з двома, а інколи навіть трьома змінами та переповненими класами – більше 27 учнів в класах. Є міста, де майже 100% шкіл переповнені. Ми зробили аналіз ситуації в обласних центрах України і бачимо, де ведеться активне будівництво житла – дуже повільно будується соціальна інфраструктура, зокрема школи та дитячі садки. Така тенденція простежується майже в усіх обласних центрах України, найгірша ситуація у Рівному, Чернігові, Луцьку, Тернополі та Києві. Тому питання до місцевих органів влади – чому видаються дозволи на будівництво житлових комплексів без належного забезпечення соціальною інфраструктурою?» – сказав Лев Парцхаладзе.

Він нагадав, що в рамках реформи децентралізації на місця були передані не тільки повноваження, а й фінансування. У 2014 році фінансування місцевих бюджетів складало близько 70 млрд грн, а на кінець 2019 року очікується 267 млрд грн, які частково можна направляти і на забезпечення новими школами та дитсадками.

Серед проблем, які впливають на ситуацію з нестачею закладів освіти, Лев Парцхаладзе назвав відсутність актуальної містобудівної документації на місцях та контролю відповідності детальних планів території генпланам населених пунктів.

Крім того, від підкреслив, що дуже часто містобудівні умови та обмеження на місцях видаються з порушеннями.

«Тобто це зловживання посадових осіб місцевих органів самоврядування, а саме головних архітекторів. Вони досі видають містобуди за старими ДБН щодо планування територій, посилаючись на судові позови. Це абсолютно незаконно», – наголосив він.

Урядовець навів приклади деяких новозбудованих житлових комплексів поблизу Києва та Одеси, в яких зовсім не дотримано вимог чинних державних будівельних норм щодо потреби місць у дитсадках та школах та радіусу пішохідної доступності до них.

«Ми впровадили чіткі розрахункові норми щодо кількості місць у школах та дитсадках, а також відстані від житлової забудови. Відповідно до чинних містобудівних ДБН на 1000 жителів має бути обов’язково забезпечено 38 місць в дитсадках та 135 місць у школах. І ми прописали жорсткі вимоги щодо дотримання радіусу пішохідної доступності до цих закладів. Для дитсадків це до 300 м, для шкіл – до 750 м», – відзначив заступник Міністра, наголосивши, що згідно з планом, розробленим Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, для вирішення ситуації, що склалася, частину заходів вже вжито.

Так, для посилення контролю видачі проектів у відповідності до ДБН, Мінрегіон розробив механізм позбавлення статусу експертних організацій, які несуть відповідальність за видачу експертних висновків щодо проектів.

Крім того, Міністерство внесло зміни до ДБН щодо дошкільних навчальних закладів в частині можливості розміщення невеликих вбудованих дитсадків у житлових будинках в умовах щільної забудови.

Ще потрібно внести низку змін до законодавства та державних будівельних норм і посилити контроль за їх виконанням на місцях. Зокрема, унеможливити розробку детальних планів території без відповідності їх генпланам, дозволити розміщувати невеликі вбудовані початкові школи там, де немає можливості побудувати окремий заклад (за відсутності вільних ділянок розміром від 1,3 га для розміщення школи) та інші.

«Щоб жителі на місцях були забезпечені не лише якісним і сучасним житлом, а й необхідною інфраструктурою поруч», – додав Лев Парцхаладзе.

Джерело – Мінрегіонбуд України

3 thoughts on “У кожній другій школі Одеси – переповнені класи, через непродуману забудову

  1. Так адже повинні порадити школу або садок недалеко від місця проживання, щоб Неда було. Або придумати якусь систему відвідування школи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *