Відібрані телефони, камери в душі і примусова церква: Омбудсмен підтвердила факти буллінгу і порушень прав дітей в Одесі

На повідомлення про порушення прав дітей в Одеському Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей, про які публічно заявила правозахисниця Зоя Мельник, швидко відреагували.

Представник Уповноваженого ВРУ з прав людини у Південних областях Олександр Остапенко, регіональний представник Уповноваженого в Одеській області Валентин Михайлов разом з громадськими моніторами національного превентивного механізму Людмилою Ямщиковою, Тетяною Петракевич та Ігорем Кравцем здійснили моніторинговий візит до КУ «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Одеської міської ради Одеської області».

В офіційному повідомленні омбудсмена Людмили Денисової йдеться, що монітори детально обстежили всі приміщення та провели поглиблені конфіденційні бесіди з дітьми, які утримуються в установі.

Групою зафіксовано задовільний стан ремонту в установі та рівень забезпечення необхідним побутовим інвентарем. Проте замість отримання реабілітації, діти, які не вчинили правопорушень, безпідставно перебувають в умовах значно гірших, ніж у звичайних школах-інтернатах. В установі діти живуть в умовах наближених до тюремних.

Так, діти не мають можливості користуватися мобільними телефонами, інтернетом та кишеньковими коштами. Особи, які мають власний телефон, мають можливість дзвонити рідним лише раз на тиждень протягом 15 хвилин. Діти, які навчаються за межами установи, безпідставно зазнають щоденних обшуків на предмет “заборонених речей”. Крім того, моніторами був зафіксований незадовільний стан харчування в установі. Більшість дітей скаржилась на їжу з тарганами, волоссям, що знайшло своє підтвердження на момент перевірки. Діти позбавлені можливості отримувати будь-які передачі від родичів”, – йдеться в повідомленні.

Крім того, правозахисники зафіксували численні випадки булінгу дітей, як з боку адміністрації, так і з боку інших дітей, на які не реагує керівництво. До того ж, повідомила група, грубо порушується приватність дітей. Адміністрація установи спостерігає за дітьми під час прийняття душу.

Прийняття душу та заміна одягу безпідставно обмежується до 1 разу на тиждень, а діти взагалі позбавлені можливості носити свої власні речі, а змушені носити одяг, який видають. Групою зафіксовані численні скарги дітей на незадовільний стан медичної допомоги.

Монітори отримали численні скарги на неможливість дітей відправлення будь-якої кореспонденції з установи, зокрема, і заяв про злочини до поліції, а також на неможливість потрапити на прийом до директора установи. Діти скаржилися, що їх примушують відвідувати недільну церковну школи, що суперечить ст. 35 Конституції України. Їх позбавляють прогулянок навіть у найближчому парку, які до недавнього часу ще були. До дітей застосовуються покарання у вигляді фізичних вправ” – резюмують інспектори.

Ще одна деталь – біля воріт постійно чергує машина муніципальної охорони. Охоронці заходять до приміщень ЦСПР, що порушує правила установи.

Як повідомляє Зоя Мельник, котра першою оприлюднила факти знущань над дітьми в Одеському центрі, дітям-сиротам або тим, хто не має змоги виховуватись батьками, після подібної “реабілітації” треба проходити додаткову реабілітацію:

Вся система захисту прав дітей безпощадна і непридатна. М’ясорубка для дитячої психіки. По всій країні одне й те саме “, – каже правозахисниця.

За результатами моніторингу та рекомендаціями правозахисники готують детальний звіт та спрямують його до голови Одеської міської Ради.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *