Шлюб – не розвага, кажуть в Мін’юсті, – і радять укладати шлюбний контракт

Що таке шлюбний договір та які умови подружжя може у ньому прописати

Українці стали частіше укладати шлюбні контракти: заздалегідь ділять не тільки майно, а й тварин, а ще гарантують “виконання подружнього обов’язку”. Все більше людей розуміють, що договір – вірний спосіб уберегти своє майно, уникнути в майбутньому непотрібних конфліктів. Такий документ – ще й спосіб більш глибоко пізнати свою другу половинку.

Основним завданням шлюбного договору в Україні є врегулювання саме майнових (матеріальних) питань сім’ї, будь-то використання майном, виплата боргів, погашення кредитів, – повідомляють в Мін’юсті. При цьому, українським законодавством, заборонено регулювання шлюбної згоди особистих відносин між подружжям, а також особистих відносин між батьками та дітьми.

Шлюбний договір – це юридична угода, оформлена між подружжям або особами, що вступають в законні стосунки, яка регулює виключно майнові відносини між подружжям, визначає їхні матеріальні права та обов’язки у шлюбі та / або при розлученні. Крім того, у шлюбному контракті можна встановити майнові права та обов’язки подружжя як батьків.

На диво багато українців не знають, що у 1992 році Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін і доповнень до Кодексу про шлюб і сім’ю України», де вперше було зафіксовано таке поняття, як шлюбний договір. Однак цей вид договорів поки що не набув достатньої популярності серед українських родин.

Минулого року такий договір підписали всього 2 544 подружжя, а це трохи більше 1% від кількості укладених у 2018 році шлюбів.

Щодо укладання шлюбного договору, то він укладається у письмовій формі у 3-х примірниках і нотаріально посвідчується державним або приватним нотаріусом. Треба зауважити, що перед оформленням документів нотаріус повинен роз’яснити сторонам їхні права і обов’язки.

При цьому, договір  може бути укладено як особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, і тоді він вступає в силу в день реєстрації шлюбу, так і вже одруженою парою. У такому випадку документ почне діяти з моменту нотаріального посвідчення.

Загалом шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям та визначаються їхні майнові права й обов’язки. Дружина та чоловік мають право внести в договір будь-які умови, які не суперечать чинному законодавству, наприклад: 

– визначення  майна, що є спільною сумісною власністю, тобто набуте подружжям в період перебування в зареєстрованому шлюбі;

– визначення майна, яке передається чоловіком чи дружиною на спільні потреби сім’ї та встановлення правового режиму майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу;

– встановлення  порядку поділу майна у разі розірвання шлюбу;

– встановлення порядку користування майном та житлом;

– право на  утримання одному з подружжю, строк і розмір виплати аліментів;

– інші умови, що врегульовують майнові відносини між подружжям (порядок користування грошовими коштами, порядок виконання кредитних чи інших майнових зобов’язань, зобов’язання одного з подружжя щодо здійснення оплати за лікування чи навчання іншого або дитини тощо).

У договорі, як правило, не прописуються конкретні суми, а все обчислюється в процентному співвідношенні.

Внести зміни до контракту можна за взаємною згодою подружжя, проте така угода потрібна нотаріально завірена. Стаття 100 СК передбачає можливість внесення змін до шлюбного договору на підставі рішення суду на вимогу одного з подружжя. Підставою для пред’явлення позовної заяви можуть послужити інтереси одного з подружжя, дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.

Процедура розірвання шлюбного договору здійснюється в судовому порядку на вимогу одного з подружжя. Однією з основних причин для припинення зобов’язань за контрактом є неможливість їх виконання (ст. 607 ЦК України). При цьому, позивач повинен довести, що підстави, що викликали необхідність розірвання шлюбного договору, мають істотне значення.

Відповідно до ст. 103 Сімейного кодексу України суд може визнати недійсним шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якого цією угодою порушені. Підстави для подібної вимоги відображені в Цивільному кодексі.

В наш час подружнім парам і тим, хто лише планує одружитися, варто не нехтувати таким інструментом, як шлюбний договір. Адже яким би не було сильним кохання в день весілля, ніхто не застрахований від життєвих змін. Підписання контракту дає чітке розуміння, з чим залишиться кожен з членів подружжя після розлучення. А у багатьох випадках саме договір стає реальним механізмом зберегти власність у разі виникнення претензій, котрі стосуються боргів одного з подружжя.

Так само на випадок розлучення договір може містити умови утримання дітей, терміни і розмір виплат. А аліменти в такому випадку стягуватимуться на підставі виконавчого напису нотаріуса без необхідності довгої судової тяганини.

Мін’юст зробив усе можливе, щоб зробити одруження простим і комфортним. Однак слід пам’ятати, що шлюб – це не забавки, а серйозний крок, тож ставитися до нього треба відповідально.

Якщо у вас залишились питання з цього приводу, можна зателефонувати до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

За інформацією Міністерства юстиції України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *