Очільниця КП “Теплопостачання міста Одеси” Анна Позднякова прогнозує мільярдні збитки теплопостачальних компаній вже у наступному році. Вона заявляє, що Кабмін і Національний регулятор який рік поспіль наполегливо лобіюють інтереси постачальників і монополістів ринку енергоносіїв, не наводячи у відповідність тарифи, утворені в першу чергу цими цінами на енергоносії. Проблеми тарифоутворення тепер доводиться врегульовувати мерам міст, які й без того через пандемію на економічні негаразди ледве виживають, вважає керівник одеської установи.
Про це Анна Позднякова повідомила на воїй сторінці у Фейсбук.
Вона стверджує, що ситуація зайшла в глухий кут, ціни для населення за газ у ручному режимі тимчасово стримали, (Уряд терміново вирішив знизити їх для споживачів до 6,99 грн за кубічний метр), але для підприємств теплової галузі вони залишилися навіть не ринковими, а надто завищеними.
“Чому саме такими, відповіді ніхто не знає, ніяких розрахунків і обґрунтувань не пропонується. Такий стан речей влаштовує уряд і монополістів на ринку газу, вони по суті звалили ці проблеми на місцеві бюджети і мерів міст, робіть що хочете і як хочете, з одного боку ми урізуємо вам надходження до місцевих бюджетів, з іншого ми вимиваємо залишилися мільярди газовим шантажем або ваше населення та абоненти залишаться без тепла. Саме через таких безвідповідальних дій уряду у всій тепловій галузі накопичилася велика кількість проблем, які потребують негайного вирішення і головна серед них – величезна сума заборгованості підприємств теплопостачання за спожитий природний газ, а також нараховані на таку заборгованість мільйонні суми пені та штрафних санкцій”, – повідомляє пані Позднянова.
Теплопостачальні підприємства, продовжує очільниця КП, “функціонують собі в збиток, який в результаті економічно необґрунтованих тарифів, але маючи соціальний характер, повинен відшкодовуватися з держбюджету у вигляді субвенцій”.
“Однак, наприклад, тільки в Одесі через неповне і невчасне фінансування цієї статті витрат заборгованість держбюджету перед КП «ТГО» продовжує накопичуватися і складе понад 600 млн. грн., стверджує Позднякова. Тоді як бюджетом 2021 року на цю статтю витрат не передбачено ні копійки. У той же час у КП «ТГО» накопичилася заборгованість перед НАК «Нафтогаз» приблизно таку ж суму, проте механізм взаємозаліку на державному рівні не розроблено і займатися цим ніхто не поспішає”, – пише вона.
Минулого тижня Голова Асоціації міст України Віталій Кличко звернувся від імені всіх членів Асоціації до Президента України з вимогою втрутитися в ситуацію з вартістю газу для ТКЕ.
“Збільшення вартості природного газу для підприємств теплопостачання погіршить їх здатність його оплачувати. А недосягнення підприємствами ТКЕ рівня розрахунків в 90 відсотків призведе до припинення газопостачання з боку НАК” Нафтогаз України “. Така ситуація загрожує припиненням послуг з теплопостачання в населених пунктах України населенню та об’єктам соціальної сфери. Крім того, значне зростання вартості комунальних послуг призведе до істотного збільшення витрат з державного бюджету на виплату пільг і субсидій, зростання заборгованості населення за комунальні послуги, а також до соціального невдоволення в суспільстві “, – говорить у своєму зверненні Кличко.
Нагадаємо, відповідно до ст.20 ЗУ «Про теплопостачання» «тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії», але в реальності виходить, що дефіцит коштів вже кілька років поспіль лягає на місцеві бюджети.
“В таких умовах підприємства галузі взагалі позбавлені засобів і будь-яких надій на розвиток, модернізацію тепломереж для енергоефективності та зменшення споживання того ж газу”, – резюмує одеська директорка КУ “Теплопостачання міста Одеси ” Анна Позднякова.
Авторка – Оксана Піднебесна