Новий масштабний проєкт, модульна амбулаторія, розрахована на двох сімейних лікарів, — результат успішної міжнародної співпраці Великодальницької громади та благодійників із німецького міста Бремен. На урочистості з нагоди відкриття медичного закладу завітали партнери з Німеччини. Після офіційного виконання державних гімнів обох країн гості перейшли до презентації нової амбулаторії.
На подію завітала СИЛА ГРОМАД.
Президентка муніципалітету міста Бремен Антьє Гротер розповідає: коли у жовтні 2024 року їхня делегація вперше прибула сюди в гості, то побачила прекрасне село зі славною історією. Проте іноземці були здивовані, в яких важких умовах доводиться працювати українським лікарям, адже стара будівля медичного пункту давно потребувала капітального оновлення. Саме тоді німецькі друзі вирішили допомогти громаді створити новий простір, де люди відчуватимуть справжню турботу.
«Ми зрозуміли, що не всі люди, котрі проживають у цьому селі, мають змогу їхати за медичною допомогою до Одеси. І тоді в нас народилася ідея, ми вирішили, що хотіли б підтримати Петродолинське та втілити цей проєкт у життя», – ділиться Антьє Гротер.
Модульна амбулаторiя виготовлена з чотирьох блокiв. Фото: Оксана Пiднебесна
Село Петродолинське — одне з найстаріших на Одещині. Символічно, що колись тут жили німецькі переселенці. Ще у 1802 році на цих землях була заснована німецька колонія Петросталь, першими поселенцями якої стали родини з Вортенбергу, Бадена, Пфальца, Ельзаса та угорської колонії Бачка. Сьогодні в Петродолинському проживає майже 4 тисячі жителів, а послугами місцевих медиків користуються також мешканці всіх прилеглих сіл.
«В першу чергу ми зібрались тут заради вас, заради якості медицини. Ми звертались до багатьох партнерів, зокрема й до норвежців, але врешті зупинилися на цьому варіанті. Адже проблем багато на Одещині, і треба було детально довести, чому саме нашій громаді так необхідний цей проєкт», – пояснює Денис Ткаченко, голова Великодальницької сільської громади.
Після символічного перерізання червоної стрічки для присутніх влаштували першу екскурсію новою амбулаторією, яка вже готується до прийому пацієнтів. Заклад розрахований на комфортну роботу двох сімейних лікарів та медичного персоналу. Тут повністю враховано вимоги інклюзивності: на вході облаштовано зручний пандус для людей на візках та мам з малечею, а також обладнано окрему спеціалізовану вбиральню. Тепер місцевим мешканцям не доведеться їхати за первинною медичною допомогою до районного центру — усе необхідне поруч, у теплих та сучасних кабінетах.
Марія Демченко, жителька с. Петродолинське: «Дуже сподобалось. Я тут давно живу… Спасибі всім, дуже задоволена!»
Віталій Білан, засновник фермерського господарства «Пан Білан»: «Тут живе моя сім’я і мої друзі. Багато вже дорослих жінок та літніх людей. Дуже важливо мати на сьогодні пункт, який повністю відповідає сучасним вимогам. Це буде перший такий об’єкт, потім будуть ще проєкти, і люди з великою вдячністю на це дивляться».
Модульні конструкції європейського зразка доводять: якісна медицина має бути доступною навіть у невеликих селах. «Це наш спільний внесок у здоров’я українців», — наголошують німецькі благодійники.
«Цей проєкт став можливим завдяки Бременському муніципалітету, а потім завдяки українським біженцям, котрі зараз перебувають у Бремені. Ми разом фізично завантажували цю допомогу, щоб відправити сюди, в Україну», – каже Рональд Шпайдель, голова фонду «Солідарна Україна»з Німеччини.
Почесні гості з Одеської обласної військової адміністрації також відзначили важливість відкриття закладу в такий непростий для країни час.
Дмитро Радулов, заступник голови Одеської ОВА: «Дякуємо нашим німецьким партнерам. Ми сьогодні стоїмо на нашій українській землі… і навіть в той момент, як нашу землю хочуть забрати, ви допомагаєте нам відновлювати та розвивати критично важливу соціальну інфраструктуру».
Оксана Рокунець-Сорочан, Дмитро Радулов, Рональд Шпайдель, Антьє Гротер. Фото: Оксана Пiднебесна
Керівниця Департаменту охорони здоров’я Одеської ОВА Оксана Рокунець-Сорочан також висловила глибоку вдячність за ту масштабну допомогу, яка сьогодні надається закладам охорони здоров’я регіону міжнародними донорами. Урочисту атмосферу свята підкреслив короткий виступ місцевого жіночого хору, який виконав для гостей молитву за Україну.
Важливим комунікаційним містком у реалізації цієї ініціативи стала Німецька євангелічна церква, яка активно діє в Петродолинському. Спільними зусиллями вдалося залучити потужні інвестиції: лише вартість самої модульної споруди становить 2,8 мільйона гривень, пояснив керівник РО «Євангелічно-лютеранська релігійна громада Святого Петра» с. Петродолинське Олександр Гросс.
«Це чотири великі блоки, які були виготовлені на спеціалізованому підприємстві. Поруч планується дитячий майданчик, є ще багато гарних ідей, які ми обов’язково реалізуємо в майбутньому», – пояснює пастор.
До слова, співпраця на цьому не зупиняється — на території церкви в Петродолинському вже будують ще одну модульну споруду, яка стане майбутнім прихистком та житлом для переселенців з окупованих територій. Церковна громада від початку повномасштабної війни залучила кошти донорів з ЄС і збудувала тут ціле християнське містечко.
Громаді вірян активно допомагає християнська спільнота з міста Бремен. Пастор Андреас Гамбург ділиться, що німецька сторона вже відправила до України 158-му вантажівку з гуманітарною допомогою. До благодійної справи активно долучаються й українські біженці, яких у Бремені зараз налічується близько 12 тисяч осіб, ділиться Андреас Гамбург, пастор Євангелічної церкви Святого Марка м. Бремен:
«Я думаю, Господь це зробив як пазл. Ми — Його пазли, і Він склав їх разом для того, щоб допомогти всім людям, які живуть тут, у Петродолині».
Німецькі партнери надали якісну європейську основу, а от «вдихнути життя» в нову будівлю допомогла місцева влада. З місцевого бюджету Великодальницька рада виділила близько одного мільйона гривень на облаштування комунікацій та благоустрою, поясн.є голова Великодальницької громади Денис Ткаченко.
«Дуже багато робіт є прихованими: це септик, каналізація, підведення водопровідної мережі, всі електричні кабелі (ми вирішили заховати їх під землю, щоб уйти від нависання дротів у рамках безпеки), благоустрій, капітальний фундамент, робота спецтехніки, укладання бруківки — це ніби невеликі моменти, але важлива кожна деталь. І, звичайно, та ж інклюзивність під пандус. Усередині є облаштоване приміщення для вакцинації, є зручна оглядова для пацієнтів, сучасний санвузол. Капітальне будівництво завжди дорожче і триває роками, а це — оперативне вирішення питання “тут і зараз”. За той рік, поки збиралися кошти, країна пережила блекаути, тож такий формат медзакладу вирішує одразу ряд критичних питань», – ділиться лідер громади.
Варто додати, що простір навколо нової лікарні планують зробити максимально сімейним та затишним. Уже незабаром поруч із медичним закладом побудують сучасний дитячий майданчик. Тож поки батьки, дідусі чи бабусі перебуватимуть на прийомі у лікаря, малеча зможе безпечно та весело бавитися на свіжому повітрі.
Більше – у ВІДЕО від СИЛИ ГРОМАД:
Авторка – Оксана Піднебесна

