Молдовська політикиня закликала анексувати одеський Буджак. Що на це відповів український історик?

Політикиня з групи молдовського олігарха-втікача Ілана Шора Вікторія Фуртуне заявила про своє бажання повернути Молдові Буджак – історико-географічний регіон, який нині є півднем Одеської області.

Про це повідомляє СИЛА ГРОМАД з посиланням на відео виступу Фортуне, розміщене в одному з проросійських новинних каналів Молдови.

“Ми скалічені кордонами, проведеними під лінійку. Нас позбавили виходу до моря через Буджак, а без виходу до моря Молдова – як лев на прив’язі. Я знаю, як повернути Буджак вже сьогодні, і це актуально як ніколи”, – йдеться в заяві політикині.

За її словами, Молдова могла би вимагати перегляду кордонів, оскільки “не існує жодного міжнародного договору, ратифікованого Молдовою, де вона б визнавала втрату Буджаку”.

Ми більше не хочемо маленьку покірну Молдову – ми хочемо велику Молдову… Потрібно повертати все, що у нас вкрали – ім’я, історію, мову, вихід до моря “, – заявила Фортуне.

До політичної кар’єри Фуртуне була прокуроркою. А минулого року вона зняла свій передвиборчий ролик з голубом в руках у центрі Тирасполя – столиці невизнаного Придністров’я.

Раніше цього року претензії на “Південну Бессарабію” лунали від проросійської болгарської партії “Відродження” Костадина Костадинова.

Український історик Володимир Полторак пояснив, що таке Буджак, коли він став частиною Одещини і чому це територія України.

Буджак (з тюркського Край, Кут) — це історико-географічний регіон, переважно на території Одеської області, утворений гирлами річок Дунай та Дністер, узбережжям Чорного моря та верхнім Трояновим валом. У різних історичних джерелах він іменувався Параталассією (Примор’я), Оглосом (Кут), Бесарабією.

"Це нісенітниця": історик прокоментував заяву молдовської політикині про Буджак
Історико-географічний регіон Буджак, що на Одещині. Google Maps

Володимир Полторак розповів, що Буджак перебуває на місці історичного степового коридору зі сходу на Балканський півострів, тому протягом минулих трьох тисяч років населення його змінювали десятки різних народів:

“Сучасне населення регіону переважно сформувалось у 19 столітті, коли Буджак був прикордонням Османської та Російської імперій. Саме в цей час сформувалась етнічна картина краю, де на морському узбережжі, Подунав’ї та Подністров’ї переважно зафіксовані українські села”, — розповів історик.

За даними історика, на 2001 рік населення Буджаку на 40% складалось з українців, 20% — болгар, далі — етнічні громади: російська, гагаузька та молдавська.

“Немає жодного міжнародного договору, ратифікованого Молдовою, який би визнавав втрату Буджака“, — сказала політикиня. За словами Володимира Полторака, заява Фуртуне є нісенітницею:

“Розпад СРСР зафіксував існуючі адміністративні кордони двох республік як незалежних держав. Сучасний українсько-молдавський кордон визначений двосторонньою угодою між Україною і Республікою Молдова про державний кордон від 18.08.1999”.

Він також додав, що у 1924-1940 роках Молдавська автономна республіка перебувала в складі Української РСР, тоді як Бессарабія була під контролем Королівства Румунія. При визначенні кордонів між новоутвореною Молдавською та Українською республіками у 1940 році враховувалась не лише етнічна приналежність мешканців, а також і господарська доцільність підпорядкування населених пунктів.

Кремль намагається розколоти єдність України, Молдови та Румунії. Таку думку висловили експерти в ефірі проекту “Террариум” з ведучим Сергієм Цуркану на АVA TV:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *