Контроль за коштами: чому вартість ремонту в Сухому Лимані здорожчала вдвічі, а школярі два роки були без укриття? ВІДЕО

Військовий стан диктує нові правила відновлення та відбудови в Україні. Згідно з новими правилами ДБН, нові об’єкти мають враховувати права маломобільних груп населення, передбачати інклюзивні середовища. З 2023 року Таїровська селищна рада, територія якої межує з містом Одеса, розпочала ремонт комунальної будівлі,  що розташована в селі Сухий Лиман. Згідно з проектом, передбачалося часткове перепланування  приміщень першого та другого поверхів, обладнання пандусу для людей з інвалідністю та ремонт підвального приміщення під цією спорудою, яке громада перетворила на укриття. 
Проте з першочергових 4,7 мільйонів гривень, виділених у 2023 році, вартість робіт зросла …майже вдвічі, сягнувши 10 мільйонів. А роботи розтяглися на цілих два роки: замість 2023 року, коли підрядник обіцяв завершити роботи, вдалося здати в експлуатацію аж у січні 2025-го. Можливі порушення під час ремонту будівлі перевіряла  Держаудитслужба. На Таїровську селищну рада та підрядника прокуратура порушила кримінальну справу за завищену вартість робіт.

Щедрі кошти з місцевого бюджету, вилиті протягом двох років на капітальний ремонт невеликої споруди та відповідність відновлення вимогам безбар’єрності, досліджувала СИЛА ГРОМАД.

Село Сухий Лиман – невелике поселення під Одесою, територія якого розташована на березі однойменної водойми. Через населений пункт проходить жвава магістраль, що веде у бік міста Чорноморська та порту.

З 2018 року село увійшло до складу новоствореної Таїровської селищної громади з кількістю населення 1600 осіб.

Тут багато нових і старих будинків, село помітно розбудовується. Тому для своїх жителів місцева влада вирішила відремонтувати громадську будівлю, де люди отримують послуги.

ЗАТЯЖНИЙ РЕМОНТ СХОВИЩА, Або ЧОМУ ПЕРШАЧКИ БЕЗ ПАРТ?

Мова піде про невелику громадську будівлю по вулиці Чорноморців, 100  у центрі села Сухий Лиман. Вона складається з двох поверхів і підвального приміщення. Тут мешканці зазвичай оплачували житлово-комунальні послуги, відвідували архів; у правому крилі будівлі розташована “Укрпошта”. 

Згідно вимог військового стану, влада вирішила переобладнати підземне приміщення під цим закладом на укриття. Такого сховища гостро потребувала Сухолиманська початкова школа, яка розташована поруч, за адресою Чорноморців, 98. В освітньому закладі не було власного сховища.

Тому вирішили відремонтувати підвальне приміщення, розташоване в сусідній будівлі за кількадесят метрів від школи. 

У 2023 році Таїровська селищна рада виділила суму у розмірі 2 млн 198 тисяч грн, – тендер відбувся у червні 2023 року. Згідно договору, підрядник зобов’язувався завершити роботи  до 30 липня 2023 року, аби новий навчальний рік діти змогли розпочати за партами. 

Та от що цікаво: після укладення угоди з Таїровською селищною радою з’явилась і кримінальна справа. У відкритих джерелах ми знайшли ухвалу Іллічівського суду від 2 квітня 2024 року, в якій йдеться про “внесення недостовірних даних про обсяги виконаних робіт під час ремонту найпростішого укриття”, яку порушила Чорноморська прокуратура.

Що ж призвело до такої пильності правоохоронців до відновлення вказаного укриття в будівлі по вулиці Чорноморців, б.100 у Сухому Лимані?

В ході вивчення відомостей, розміщених в електронній базі публічних закупівель «Прозорро» та «Спендінг.ЮА» встановлено, що невстановленими службовими особами внесені недостовірні відомості до актів КБ-2в, КБ-3, щодо фактичної кількості проведених робіт за вищевказаним договором. Відповідні відомості внесені до ЄРДР 02.02.2024 р.”, – йдеться в документі. 

Судячи з повідомлення офіційних органів, до звіту внесли роботи, які фактично не були виконані. А за фактом дійсно, через затягнуті роботи з облаштування укриття спорудою не могли користуватись учні сусідньої початкової школи. Тому робота навчального закладу від початку повномасштабного вторгнення здійснювалась виключно у дистанційному режимі ще майже два роки.

“Ми зверталися до нашої влади з проханням пришвидшити ремонт укриття, бо в нас початкові класи, дітки маленькі, їм дистанційний формат навчання дається важко. Але поки не були створені безпечні умови для перебування школярів, не могли почати очне навчання”, – розповіла Катерина Продоус, директорка Сухолиманської школи.

Зараз у Сухолиманській початковій школі навчається 69 дітей, минулого року було більше, 92 учня. Усі діти, а це школярі початкових класів, через відсутність укриття фактично були позбавлені права відвідувати школу очно.

Два роки, поки відділ освіти дозволив школі повернути дітей за парти, першокласники не мали змоги навчатись у звичайному режимі, тож  вчились читати й рахувати через гаджети. Через такі незручності деякі батьки перевели дітей до шкіл, які розташовані в інших населених пунктах.

Зазвичай укриття зачинене: потрапити всередину до сховища можна лише під час повітряної тривоги. Проте, як кажуть батьки дітей, у сховищі дітям не зовсім зручно. По-перше, до нього не облаштований пандус, а пересуватись високими східцями дітям молодшого шкільного віку трохи важко. По-друге, підрядник виконав найпростіші роботи, на підлозі немає кахлю. Під час ремонту облаштували каналізацію, провели воду, електрику, вентиляційні мережі.

Проте проводити повноцінні шкільні уроки у цьому приміщенні досить складно, бо у ньому не передбачено перегородок. Тому всі чотири класи учнів з викладачами вимушені навчатись одночасно.

ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ – БЕЗ ГРОМАДСЬКОСТІ

Зауважимо, що вказаний об’єкт є на сайті Big Recovery Portal,  – це спеціальний ресурс, який допомагає громадянам моніторити відбудову різних об’єктів. 

Тут заявлено, що це реконструкція двоповерхової будівлі, з облаштуванням найпростішого укриття, сума, вказана на офіційному порталі складає 4,7 млн гривень, а його тривалість – 3 місяці. Роботи мали бути виконані й завершені ще у 2023 році. 

Ризики реалізації визначені як “низькі”. 

На ФОТО: скріншти з порталу brp.org.ua

Проте насправді загальна вартість робіт сягнула майже 10 мільйонів гривень. Якщо точніше, то 9 млн 720 тисяч грн, принаймні це те, що знайшла СИЛА ГРОМАД у відкритих джерелах. 

На розгляд громадськості капітальний ремонт цього об’єкту Таїровська громада не виносила, принаймні знайти про це інформацію у відкритих джерелах не вдалося.

СПИСАНІ МІЛЬЙОНИ І ПОРУШЕНІ ДЕДЛАЙНИ

Проте не лише затяжний ремонт такого потрібного для життєдіяльності громади укриття визначає “ефективний” стиль роботи Таїровської селищної ради. 

Місцева влада виділила кілька траншів зі свого бюджету на переоснащення двоповерхового адміністративної будівлі, тобто наземної частини приміщення по вулиці Чорноморців, 100.

Перший і найбільший за кількістю виділених коштів транш виділили у листопаді 2023 року. Мова йде про  4,754 млн гривень, які перерахували компанії “АВІС-ПРОМ”, яка перемогла у тендері. Це та ж сама компанія, що не доремонтувала укриття для школи до 1 вересня 2023 року. Вона зареєстрована у 2016 році як товариство з обмеженою відповідальністю у Черкаській області зі статутним фондом 1 млн гривень.

Засновником ТОВ “АВІС-ПРОМ” є Сергій КУЧКАРОВ,  який фігурує у кількох адміністративних провадженнях, переважно це штрафи за несплату податків, а тепер і в матеріалах аудиту та кримінальній справі щодо завищеного обсягу робіт вже під час виконання капітального ремонту для Таїровської селищної ради, яка виступала замовником робіт.

Незважаючи на невчасно виконані зобов’язання щодо ремонту укриття, через відсутність якого діти не сіли за парти у вересні 2023 року, вже 22 листопада 2023 року громада виділила кошти цьому ж підряднику на продовження ремонту будівлі. А вкінці 2024 року – ще 1,8 мільйони гривень. Тобто всі три найбільші асигнування з місцевого бюджету були перераховані цьому ж підряднику. 

Скріншот з Youcontrol.com.ua

На початку 2024 року Східним офісом Держаудитслужби в Кіровоградській області був проведений аудит, який промоніторив цю закупівлю та очікувану вартість заявленим вимогам. 

Окремо зазначимо: перелік робіт, який зобов’язувався виконати підрядник за надані громадою мільйони, досить складно: у вільному доступі є тільки тендерні вимоги самої селищної ради. Так само складно знайти й інші документи з різних публічних закупівель. Хоча, жителям громади і платникам податків, чиї кошти використовуються на такі дороговартісні кошториси, було б дуже цікаво їх проаналізувати.

Тим часом  Таїровська громада протягом 2023-2024 року продовжила виділяти гроші, чим збільшила видатки на цей же об’єкт майже вдвічі.

Так, вже 10 грудня 2024 року Таїровська рада виділила ще додатково 1 млн 871 тис гривень на цей самий об’єкт з формулюванням “Реконструкція надземної частини громадськго будинку. Коригування проекту”.  

У документі, викладеному Таїровською селищною радою міститься обгрунтування, в якому необхідність виділення додаткових 1,8 млн пояснюється… військовим станом в Україні. 

Зокрема йдеться про “збільшення товщини стяжки підлог”, “збільшення товщини штукатурки на другому поверсі”, влаштування покрівлі котельні, заміна балкових дощок котельні”  та інші роботи.

Цікаво, що ця масштабна закупівля відбулася наприкінці 2024 року, коли фактичні роботи з капітального ремонту в адмінбудівлі вже були завершені. Нагадаємо, у січні 2025-го, за словами працівників, вони повернулися до робочих місць. 

КОШТОВНІ ЕКСПЕРТИЗИ Або ЗВІДКИ “НАБІГЛО”  МАЙЖЕ 10 МІЛЬЙОНІВ?

Якщо детальніше проаналізувати кількість виділених Таїровською громадою коштів на цей навіть візуально невеликий об’єкт, – можна дійти висновку, що селищна рада від першочергової суми у 4,7 млн гривень “дійшла” до удвічі більшої.

Додаємо вартість робіт у розмірі 2,2 млн гривень (підземне укриття) і коригування проекту, яке обійшлося громаді в 1,87 мільйона, – отримуємо разом вже 8,82 мільйонів.

Та це ще не все. Крім мільйонних траншів, Таїровська громада додала вартості об’єкта ще майже на мільйон, виділивши кошти на одну й ту саму будівлю ще як мінімум 19 разів.

Саме стільки закупівель для будівлі на вулиці Чорнморців, 100, у Сухому Лимані ми знайшли у вільному доступі. Так, додаткові кошти з бюджету перераховували на авторський та технічний нагляди, причому по кілька разів. Серед дрібних робіт замовляли розробку додаткових документів, таких як, приміром, коригування кошторисів, проведення інвентаризацій тощо.  

Давайте уважно порахуємо: 

1) Майже 150 тисяч грн селищна рада заплатила за розробку проектно-кошторисної документації для ремонту цієї будівлі ще у 2023 році компанії “Гільдія зодчих”. До речі, ця компанія часто виступає виконавцем робіт в Таїровській громаді);

2) 21 300 грнотримала компанія, яка перевіряла об’єкт “12 липня 2023 – 31 грудня 2023 року”;

3) 8 500 грн пішло на технічний нагляд на “ Поточний ремонт системи газопостачання теплогенераторної громадського будинку за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Сухий Лиман, вул. Чорноморців, 100″ у 2024 році.

4) Ще 21 479 грндля окремого технагляду за ремонтом у підвальному приміщенні;

5) 8 500 грн проведення технічної інвентаризації цієї ж будівлі;

6) 18 549 грн – вже на авторський нагляд об’єкта;

7) 24 180 грнна розробку кошторисної документації та одночасна “організація експертизи” (принаймні, так вказано в даних про закупівлю від 19 грудня 2024 року);

8) 60+ тисяч грн на розробку кошторису для коригування надземної частини, від 9 липня 2024 року, знову компанії “Гільдія Зодчих”;

9) Іще 7500 грн на технічну інвентаризацію цього ж об’єкту від 18 квітня 2024 р.;

10) 14 674 тисяч заплатили за послуги з ремонту і “технічного обслуговування техніки» (Поточний ремонт системи газопостачання теплогенераторної);

11) 18 300 грн для коригування й експертизи в жовтні 2023 р., знову “Гільдія Зодчих”;

12) 38 000 грн на розробку документації з із землеустрою щодо інвентаризації “земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1781 га”  14 вересня -31 грудня 2023 року;

13) 21 300 грн. авторський нагляд за ремонтом підвальних приміщень;

14) І звісно ж, 21 479 грн технічний нагляд за ремонтом цього ж підвального приміщення;

15) 149 789 грн на проект кошторису та “проведення експертизи”, (це при тому що у листопаді 2022 року  окремо заплатили 2 699 грн за укладку кахлю (6 кв метрів) в цій же будівлі в 2022 році);.

16) 51 044  грн– ще раз на технічний нагляд для ФОП Саддулаєв Едуард Зедуллайович за послуги, виконані 26 грудня 2023 – 31 грудня 2024 р.;

17) 21 300 ще раз авторський нагляд у той самий період;

18) 220 тис грн. на кошторис робіт надземної частини будівлі у 2023 році.

19) 22 412 грн. за технічний нагляд реконструкції надземної частини вкінці 2024 року.

Разом ці здавалось би, дрідні асигнування, сягають… близько 900 тисяч гривень (точна сума – 898, 262 грн). Якщо їх додати до трьох перших тендерів, нагадаємо, загальна сума на капітальне відновлення склала 8,82 мільйони гривень, отримуємо в підрахунку 9,72 мільйонів гривень.

Дивує те, що за такої кількості наглядів ні укриття, ані капітальний ремонт адмінбудівлі так і не були виконані вчасно. У цьому випадку є закономірним питання платників податків: чому, якщо кошти підряднику виділялися вчасно, він вчасно так і не здав об’єкт в експлуатацію?

ЧИ ДОТРИМАНІ ВИМОГИ БЕЗБАР’ЄРНОСТІ? 

СИЛА ГРОМАД вирушила на місце, щоб побачити, як виглядає об’єкт після реконструкції та чи дотримані стандарти ДБН щодо інклюзивності споруд.

Громадська будівля знаходиться в селі Сухий Лиман по вулиці Чорноморців, будівля 100.

Це майже центр селища, поряд розташована початкова школа. На перший погляд, територія навколо будівлі досить впорядкована.

Однією з вимог був ремонт укриття, його гостро потребував навчальний заклад і жителі села під час повітряних тривог.

Також тут збудували пандус для людей, які пересуваються на візку, перед входом та на поручнях є окремі вказівники для людей з проблемами зору зі шрифтом Брайля. На вулиці тактильна плитка не вмонтована в тротуар: гумове покриття прикріплене саморізами, і місцями плитки вже відриваються від землі, тому навіть здорова людина ризикує перечепитись.

Крім того, облаштовані спеціальні рельєфні позначення перед сходинками, в коридорах.

Тут працює комунальне підприємство, кабінет старости, архів, актова зала. Зручне розташування кабінетів оцінили жителі: кажуть, стало набагато приємніше сюди заходити.

Для людей з проблемами зору є позначки, на підлозі вмонтовані рельєфні таблички.

Нова рецепція зручна для звичайних людей, проте навряд чи буде комфортна для тих, хто пересувається на візку.

Всередині приміщення помітні зміни: розширені коридори, вставлені нові двері, сюди зручно буде завітати маломобільним громадянам.

На першому поверсі розміщена універсальна кабіна для людей з інвалідністю, яка одночасно служить вбиральнею і для чоловіків та жінок.

Ще один санітарний вузол розташований на другому поверсі, проте туди дістатись людині на візку неможливо: спеціальним підйомником будівля не оснащена.

Крім того, спуститися до нового укриття можливо лише під час повітряної тривоги: зазвичай вхід зачинений.

Проте помітно, що для людей з інвалідністю спуск до сховища також не передбачений.

ЩО ПОЯСНЮЮТЬ В ТАЇРОВСЬКІЙ ГРОМАДІ? 

За коментарями СИЛА ГРОМАД звернулася до сільської ради. З нами поспілкувався секретар Таїровської селищної ради Олександр ОРЛОВ. Загальну суму виділених коштів він назвати не зміг, пообіцяв що точну інформацію нададуть пізніше. А стосовно численних мільйонів, вкладених в ремонт укриття і загалом будівлі, пояснив, що в процесі відбудови був технічний нагляд, замовлені експертизи, тому ніяких порушень не виявлено.

“Тендерна закупівля пройшла різні експертизи, контроль ревізійних органів, нас відпрацювали правоохоронні органи, вони перевіряють всі тендери, які є на Прозорро. Ми пройшли комісію “Підзвітність і прозорість” (Одеської ОДА – Авт.), де теж розглядались ці питання. Не було виявлено ніяких порушень”, – пояснив секретар селищної ради Олександр Орлов

Представник Таїровської громади наголошує: ремонт будівлі був необхідний в першу чергу для початкової школи, яка ніяк не могла почати очне навчання через відсутність укриття. Крім того, воно потрібне й іншим мешканцям. За словами Олександра Віталійовича, фактична кількість жителів Сухого Лиману налічує 9 тисяч жителів, і хоч не всі зареєстровані за місцем мешкання, громада прагне зробити комфортні місця для відвідувачів і працівників. 

Стосовно кримінальної справи, порушеної прокуратурою щодо підрядника “АВІС-ПРОМ”, який завищив обсяги виконаних робіт, пан Орлов пояснює, що ця справа не завершилась підозрою чи обвинуваченням. Правоохоронні органи обмежились зауваженнями підряднику. 

“Тільки суд може дати відповідь, винні чи не винні, завищені обсяги чи не завищені. Коментувати цього не буду, бо я не спеціаліст в цьому”,- резюмував пан Орлов. 

НА ФОТО – фасадна частина адмінбудівлі в с. Сухий Лиман

Між тим, депутат Таїровської селищної ради Володимир Синіговець скептично ставиться до виділення такої високої суми на ремонт. Він звертає увагу, що приміром, фасадні роботи були проведені частково: зовнішню стіну, де прокладений пандус, пофарбували лише з переднього боку адмінбудівлі, обличчям до дороги. Три інші стіни будівлі взагалі не ремонтували.

На це в селищній раді відповідають: зовнішні роботи не були передбачені проектно-кошторисною документацією.

Ми роботи закінчували в січні місяці , тому зовнішні роботи зробити не могли. Підрядник сам, за за свої кошти, одну стінку нам пофарбував. У нас термін здачі був січень місяць, ми не хотіли втрачати гроші марно. Я не вважаю, що це якісь порушення (…) Це колишня будівля Сухолиманської селищної ради, за моїми розрахунками, вона не ремонтувалась десь 50 років з дня заснування”, зазначив секретар Таїровської селищної ради.

Проте пан Орлов, мабуть, трохи помиляється, бо деякі роботи все ж проводили раніше. Наприклад, від попередника лишилися металопластикові вікна, вони заґратовані; по периметру будівлі ще тримається штукатурка. Покрівлю також не міняли.
А от до якості свіжих робіт вже є питання. Впадають у вічі лінії електроживлення, які прокладені по стінах і висять між деревами в повітрі. 

На що вони тут витратили такі несусвітні гроші, незрозуміло. На мою думку, тут вартість завищили навіть не вдвічі, а втричі! Десять мільйонів гривень, порахуйте, це 250 тисяч доларів США. За ці гроші можна було три будинки купити в Сухому Лимані, а вони один ремонтують два роки! Саме головне для них – це виділити гроші, а далі ніхто не буде розбиратися”, – критикує керівництво депутат Синіговець.

Як виглядає ця будівля після ремонту – у ВІДЕО:

ЩО У ПІДСУМКУ? 

Як вдалося з’ясувати СИЛІ ГРОМАД з відкритих джерел, капітальний ремонт спершу підземного укриття, а потім усієї адмінбудівлі в селі Сухий Лиман влада Таїровської громади затягла майже на 3 роки замість трьох місяців. Через це учні початкової школи були змушені тривалий час навчатись в дистанційному режимі, що неякісно позначилось на якості освіти.

Три найбільші суми у розмірі 4,75 млн, 2,2 млн та 1,87 млн гривень Таїровська рада перерахувала компанії “АВІС-ПРОМ”, як закупівлю послуг з ремонту однієї й тієї ж адмінбудівлі в Сухому Лимані. Загальна вартість реконструкції об’єкту сягнула понад 8,82 млн гривень. Проте й на цій сумі не спинилися, загалом витративши на об’єкт 9,72 млн грн з місцевого бюджету, і “розписавши” їх через 22 закупівлі протягом 2023-2024 років.

Під час відновлення споруди вимоги безбар’єрності частково були дотримані. Але до підрядника, якому місцева громада замовила послуги з реконструкції та заплатила значну суму коштів, виникли фінансові питання від Держаудитслужби та  від прокуратури, яка порушила кримінальну справу. 

***

Матеріал створено у рамках проєкту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Авторка – Оксана Піднебесна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *