У Мінінфраструктури міркують над створенням нового механізму зарахування ПДФО до місцевих бюджетів

Механізм зарахування податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) є вкрай актуальною темою для громад, адже саме цей податок формує значну частину доходів місцевих бюджетів. У відповідь на запити від територіальних громад та їх асоціацій Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України винесло тему визначення механізму зарахування ПДФО на засідання експертної групи з питань фінансової спроможності при секторальній робочій групі «Децентралізація і регіональна політика», повідомила пресслужба Міністрества.

Перегляд механізму зарахування ПДФО покликаний зменшити диспропорції в розвитку громад, що є одним з ключових принципів Європейського Союзу і зобов’язанням України на шляху до членства в ЄС. Наразі у Верховній Раді зареєстровано 16 законодавчих ініціатив, які пропонують різні підходи до цього питання. Міністерство відновлення надає перевагу практиці, яка застосовується в країнах ЄС, а саме, нарахуванню ПДФО за місцем реєстрації платника податку. При цьому рішення має бути зваженим і базуватися на чітких розрахунках впливу на розвиток громад.

Саме тому до обговорення були запрошені представники Міністерства фінансів України, Державної податкової служби України, Української асоціації районних та обласних рад (УАРОР), Всеукраїнської асоціації громад, Асоціації міст України, Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад, а також програм і проєктів міжнародної технічної допомоги, зокрема Шведсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації в Україні» SALAR International, ULEAD з Європою, Програми DOBRE.

Під час заходу розглядались пропозиції щодо збору інформації щодо здійснення розрахунків сплати ПДФО у разі зміни механізму його зарахування — не за місцем розташування підприємства (роботодавця), а за місцем реєстрації платника податку.

Передбачається, що зміна механізму зарахування ПДФО за місцем реєстрації дозволить значно підвищити надходження до бюджетів невеликих за чисельністю громад. Адже часто мешканці невеликих громад працюють у великих містах, сплачуючи ПДФО в їхні бюджети. В результаті виникає значна диспропорція в надходженнях у бюджети громад, що безпосередньо впливає на їхній розвиток.

Учасники обговорення розглянули декілька підходів до збору і моделювання даних, які дозволять оцінити вплив зміни механізму розподілу ПДФО на розвиток територіальних громад.

Зокрема, були розглянуті можливості отримання та обробки неперсоналізованих даних державних реєстрів (Єдиного державного демографічного реєстру, Єдиного державного реєстру виборців, дані платників податків тощо) щодо місця реєстрації та проживання, обсягів та місця сплати ПДФО в розрізі громад. А також проведення соціологічного дослідження, яке дозволить визначити, в тому числі, чи зміна механізму зарахування змінить настрої щодо перереєстрації за фактичним місцем проживання. І врахувати це під час підготовки відповідних законодавчих змін.

Олександра Азархіна, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, подякувала представникам всеукраїнських асоціацій, проєктів технічної допомоги за змістовну дискусію. А також представникам Міністерства фінансів та ДПС за сприяння в пошуку обґрунтованих і виважених рішень.

Обговорення зазначеного питання буде продовжено в рамках нових зустрічей експертної групи. Крім того, секторальна робоча група «Децентралізація і регіональна політика» виноситиме на розгляд й інші питання, які є актуальними для громад, зокрема, пошук нових джерел надходжень до місцевих бюджетів, оновлення законодавства щодо розмежування повноважень органів влади та місцевого самоврядування, передачу повноважень щодо адміністрування місцевих податків тощо.

Джерело – “Децентралізація”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *