Відновленням 255 зруйнованих внаслідок російського вторгнення об’єктів займається Одеська ОВА за проєктом “Пліч-о-пліч”. Це три селища на Херсонщині, які були окуповані військами РФ у 2022 році.
Мешканка деокупованого села Наталя Рожко розповіла, що до приходу українських військових у її дворі дев’ять місяців стирчав російський снаряд:
“Дах, вікна — було побито ворогом! Ворогом! Це трапилося 2 березня, о другій ночі. Снаряд прилетів, і все повибивало. В мене кухня також побита. І дев’ять місяців в мене снаряд за хатою стримів. Прийшли наші воїни, забрали снаряд і взірвали снаряд, і дякую їм миленьким, хата залишилась ціла”.
Перший етап робіт — відновити дах, аби в будинок можна було повернутись. Займаються цим Киселівські будівельники проєкту “Пліч-о-пліч”:
“Найскладніше в цій роботі вирівняти решітку в площині, щоб покласти нормально металочерепицю“, — розповів будівельник Олександр.
За підрахунками будівельника Костянтина, аби відновити пошкоджений атаками російської армії будинок їм знадобиться ще приблизно 10 днів:
“Вчора 13 годин робили. Всім нам це важливо, допомогти ж людям треба”.
Подекуди роботи в будинках, які того потребують, розпочати неможливо. Наприклад, в домівці Ганни стирчить нерозірваний снаряд. Жінка розповіла, що в новопридбаному будинку з чоловіком прожили лише один рік:
“Ми придбали цей будинок разом із чоловіком до початку повномасштабного вторгнення. Ми тут прожили рівно один рік, коли почалося вторгнення, ми виїхали до Херсону. На той момент ми тут не проживали й нам прилетіло в будинок. Ми хотіли просто жити самі, ми копили ці кошти, я працювала в школі, чоловік мій в садочку, і все, що ми могли”.
В будинку сім’ї Шеремет основні роботи завершено – покладений дах та встановлені нові вікна. Катерина Шеремет згадує дні в окупації:
“В окупації знаходились ми 9 місяців, було дуже тяжко, чотири прильоти були на нашій території. В нас дах був у мілких дірках, просто як решето. Нам зняли, ми намагались самі заклеювати, нічого нам не вдавалося.
В нас син воював з 14 року. І з першого дня війни, він пішов на фронт. Ми поховали всі документи, ми боялися, щоб нас не знайшли, два рази обшукували хату, сильно обшукували, в нас була форма, ми її спалили”.
Окрім окупації та руйнувань, син-військовослужбовець Катерини Шеремет безвісти зник:
“Сина звали Шеремет Микола Сергійович, 1986 року народження, 10 липня. З села Киселівка Херсонської області. 28 числа він вийшов останній раз на зв’язок і пропав він в місті Підгороднє під Соледаром, це було 30 грудня 22 року.
Ми звертаємось до всіх побратимів, до всіх небайдужих, до всіх хлопців, які повертаються з полону. Будь-ласка, може хтось щось чув. Я дуже прошу, дайте нам звісточку про сина”.
З відновленням населених пунктів на Херсонщині допомагають сусідні області, включаючи Одеську, під відповідальністю якої три селища, каже представник департаменту капітального будівництва Олександр Кочетков:
“Офісом президента України було організовано проєкт “Пліч-о-Пліч”, концепція якого полягає в тому, що області-патрони допомагають відновити населені пункти деокупованої Херсонщини. Одеська область займається відновленням селища Благодатне, Киселівка, Новодмитрівка.
На сьогоднішній день це 255 об’єктів, які були пошкоджені, виділено коштів вже 5 мільйонів з Одеської ОВА. Розпочаті роботи, ви їх бачили. Частково відновлені вже будинки. Також виділено 15 млн з Херсону на цю відбудову”.