Таїровська громада завдяки U-LEAD розробила програму інтеграції переселенців

Таїровська селищна рада розробила та прийняла «Програму підтримки та інтеграції внутрішньо переміщених осіб на 2023 рік». Документ створює умови для фінансування заходів, спрямованих на допомогу переселенцям.

Станом на 1 січня 2023 року в Таїровській громаді офіційно зареєстровано понад 6300 внутрішніх переселенців. Це майже 30% від загальної кількості мешканців громади. У громаді налагодили дієву систему допомоги внутрішньо переміщеним особам, для комунікацій створили групу в Viber месенджері.

Таїровська громадаЗ початку війни до нас їхали по 100-150 людей в день. Через сирени і повітряні тривоги спеціалісти ЦНАПу працювали майже 24/7, брали документи додому, щоб вносити дані вночі. Переважна більшість переселенців зупинялися у родичів. Але були ті, кому потрібно житло і ми шукали їм оселі або кімнати”, – розповіла Ірина Белоус, керівниця відділу економічного розвитку, інвестицій та комунальної власності Таїровської селищної ради.

У громаді облаштували пункти тимчасового перебування вимушено переміщених осіб на 300 місць, багатодітній родині з Херсонщини передали квартиру.

При цьому в Таїровській громаді недостатньо вільного житла у приватному секторі та будинках комунальної власності, що можуть бути використані для тимчасового чи постійного проживання ВПО.

Окрім житла, переселенців необхідно забезпечити належними соціальними послугами. Адже до громади переважно приїжджають діти, вагітні та годуючі жінки, люди похилого віку, інваліди та люди з хронічними захворюваннями, ті, хто постраждав від насилля та зазнав травм під час війни. Кількість дітей у громаді збільшилася майже на третину. А це означає, що необхідні місця у дитячих садочках та школах. Також збільшилася потреба забезпечення безкоштовними ліками, надання медичних послуг без перереєстрації медичної декларації, надання інших соціальних послуг.

Існуюча соціальна інфраструктура, зокрема, освітня не відповідає потребі населення в кількості наявних місць у освітніх закладах, як дошкільних так і шкільних, та потребує розвитку й удосконалення відповідно до вимог воєнного стану”, – коментують у громаді.

Для того, щоб вивести роботу з переселенцями на новий якісний рівень, Таїровська громада взяла участь в ініціативі «План інтеграції ВПО» від U-LEAD. За підтримки експертів у громаді розробили комплексний план роботи з переселенцями. Він включає заходи надання соціальної підтримки та захисту внутрішньо переміщених особам, а також створення умов для їх комфортного перебування.

“Працюючи з експертами, ми підійшли до роботи з внутрішньо переміщеними особами більш системно. Змогли сформулювати для себе алгоритм дій в цьому напрямку. Одним з яких були розробка та прийняття «Програми підтримки та інтеграції внутрішньо переміщених осіб у зв’язку із введення воєнного стану на 2023 рік», яка дає можливість вирішити питання фінансування заходів, спрямованих на будівництво об’єктів соціального значення”, – зазначила Ірина Белоус.

Таїровська громадаДля реалізації Програми передбачено виділення з місцевого бюджету понад 2 млн грн для підтримки переселенців, а також залучення фінансування із зовнішніх джерел для завершення будівництва дитячого садочку, будівництва шкільної їдальні з укриттям, придбання медичних модулів для розміщення в них мамографу та рентген-апарату з метою розширення надання медичних послуг Таїровської селищної територіальної громади.

“У першу чергу людям, які рятуються від війни, потрібні відчуття безпеки, їжа, вода та ліки. Далі постає питання житла, отримання соціальних та медичних послуг, забезпечення навчання дітей у школі та дитячому садочку. І головне: що робити далі? Для органів місцевого самоврядування важливо розуміти потреби переселенців та їх плани, знати власні ресурси для організації перебування ВПО та сприяти їх інтеграції в громаду. В ході інформаційних сесій та консультацій в рамках ініціативи «План інтеграції ВПО» ми шукали точки дотику та можливі варіанти для вирішення завдань, що поставали перед громадою. Належна увага громади до потреб переселенців уже має свої результати. За результатами опитування ВПО, майже дві третини планують залишитись у Таїровській громаді на постійне проживання”, – розповів Віктор Бондарук, експерт з регіонального розвитку U-LEAD.

Довідково: 

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *