Одеська область не може повернутися до графіків через 60% зруйнованих мереж – Плачков

Як працює єдина енергосистема країни та чому Одеській області не можуть компенсувати електроенергію з інших регіонів, чому світло в області розподіляють нерівномірно й вимикають поза графіками та коли енергетики відновлять пошкоджені мережі. Про це розповів ексміністр палива та енергетики Іван ПЛАЧКОВ.

Як працює єдина енергосистема України

Об’єкти генерування пов’язані між собою мережею підстанцій, високовольтними та розподільчими мережами, але наразі по енергосистемі було близько 12-14 ударів, тож генерувальні та розподільчі потужності не можуть працювати повноцінно, розповів Іван Плачков. Найбільш дефіцитними регіонами в Україні лишаються Київська та Одеська область, а особливо південь Одещини:

Якщо у мирні часи електроенергію можна було розподіляти і її передавали по мережах високовольтних через підстанції, то на сьогодні, на жаль, дуже багато пошкоджених мереж, розбитих підстанцій і тому транспортувати електроенергію дуже важко і неможливо”.

Наразі в Україні є дві проблеми: дефіцит виробництва, який сягає 6 000 МВт через зруйноване обладнання електростанцій та неможливість транспортування електроенергії.

Чому світло вимикають поза графіками

За словами ексміністра, екстрені відключення світла застосовують, аби вберегти обладнання від руйнування:

Є перенавантаження того обладнання, яке залишилося на трансформаторі: було три трансформатори — залишився один. Якщо він перенавантажується, енергетики скорочують подання електроенергії, тому що якщо і він згорить, то буде вже зовсім погано”.

Чому електроенергію розподіляють нерівномірно

Умови розподілу електроенергії залежать від технічного стану мереж. Чинна схема електропостачання не дає можливості рівномірно вимикати та вмикати електроенергії.

За словами ексміністра, протягом останніх років в Україні тривали процеси з оновлення мереж: в Одеській області будували нові лінії, реконструювали старі, але наразі в Україні пошкоджено 60% такої інфраструктури, на Одещині — не менше.

Чому попри єдину систему в Одеській області аварійні відключення, а в інших регіонах є графіки

За словами Івана Плачкова, графіки наразі не працюють ніде. У Київській та Одеській області, зокрема, суттєві проблеми з генерацією:

Немає такого, що енергетики не люблять Одеську область, тому її відключають. Я вам скажу, південь Одеської області — схема була побудована таким чином, що ми в Молдову давали з півночі електроенергію й обмінювали на електроенергію й подавали на Болград й Ізмаїл, а зараз ці зруйновані мережі в Молдові дуже великий дефіцит електроенергії”.

Коли енергетики відновлять електромережі в Одеській області

Спрогнозувати терміни відновлення електромереж важко через регулярні удари. Разом з тим на відновлення необхідні кошти та обладнання, розповідає ексміністр:

По-перше, рівень споживання зменшився ледь не втричі, тому немає грошей відновлювати, треба купувати обладнання, замовляти, виготовляти. Деякі трансформатори виробляються шість місяців, дев’ять місяців. Треба розміщувати на заводах європейських”.

За словами Плачкова, ситуація і далі буде лишатися складною:

Нам потрібно бути готовими, по-перше, тому що в найближчий час не буде регулярних графіків, це неможливо технічно. По-друге, не виключено, що якщо будуть ще якісь удари, що ситуація погіршиться. Може не бути електроенергії добу, і дві, і три. Мітинги, демонстрації — це все нічого не допоможе, тому що технічної можливості немає. І знати, що енергетики роблять все можливе і неможливе, щоб відновити все”.

Як відомо, 26 січня російські військові здійснили ракетний обстріл України. На Одещині ракети пошкодили об‘єкти критичної енергетичної інфраструктури. Через це є значні проблеми з електропостачанням. Енергетики вже почали ремонтні роботи, але усунення пошкоджень займе певний час. З цього часу в регіоні діють аварійні відключення світла. Графіки не працюють.

Джерело – Суспільне Одеса

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *