Вибори в нові райради неможливі, у них нема бюджетів й повноважень – АМУ

Асоціація міст України звернулася до Центральної виборчої комісії щодо можливості призначення перших місцевих виборів депутатів районних рад районів, утворених Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів”.

Про це повідомили в Одеському РВ Асоціації міст України.

АМУ вважає, що положення абзацу другого частини сьомої статті 194 чинного Виборчого кодексу України не дозволяють Центральній виборчій комісії у правовий спосіб призначити перші місцеві вибори депутатів районних рад новоутворених районів.

Асоціація звернула увагу на те, що законодавством України не визначено орган, який має приймати рішення про утворення обласних та районних рад, а також не встановлено процедуру прийняття такого рішення. Тому, як йдеться в повідомленні, Центральна виборча комісія позбавлена можливості виконати приписи Виборчого кодексу України».

Асоціація міст України вважає, що за наявності таких обставин, перші вибори депутатів районних рад новоутворених районів 25 жовтня 2020 року не відбудуться.

Ситуацію прокоментував директор Проекту ПУЛЬС, який здійснює Асоціація міст України за підтримки USAID, Ігор Парасюк в інтерв’ю виданню “Український інтерес”:

парасюкПоки – це величезна проблема. До речі, законодавець досі не встановив нові повноваження районних рад, які дуже ймовірно будуть обрані 25 жовтня. Ситуація, м’яко кажучи, дещо дивна. Уявіть, ви хочете стати депутатом районної ради, але поки ні ви, ніхто інший не знає які у вас там будуть повноваження. Ми сподіваємося, що все таки до того, як будуть ради сформовані, Верховна Рада ухвалить усі зміни, і ми зможемо говорити про те, що перший етап реформи успішно закінчено.

Як ми бачимо, на папері вже утворені нові громади та нові райони. А насправді нові ради утворяться після 25 жовтня, коли набудуть повноважень новобрані депутати цих рад. Важливо, що повноважень набудуть і відповідні голови цих громад. Але, це ще далеко не все! Нові ради мають сформувати й ухвалити свої бюджети (для більшості з них – на новій податковій базі та на зовсім іншій територіальній основі), звісно якщо Верховна Рада України до цього ухвалить низку актів. Украй важливо ще негайно прийняти зміни до Законів про місцеве самоврядування та про місцеві державні адміністрації, щоб чітко встановити повноваження кожного з рівнів місцевого самоврядування і, головне, достатніх ресурсів на виконання цих повноважень, а також відповідальності та повноважень “місцевих виконавчих органів державної влади на місцях”. Ці два закони – мають бути добре припасовані, щоб не допустити дірок, де ніхто не відповідає за певну сферу чи навпаки – накладення, дублювання повноважень, коли “у двох няньок дитя без ока”. Якщо не вдасться ці управлінські процеси належно побудувати й унормувати законами, або якщо процес встановлення як повноважень так і закріплення фінансових ресурсів на їх виконання буде з порушеним балансом, то ймовірно децентралізація може обернутися централізацією, а система управління на локальному рівні буде порушена й на нас чекатиме певний хаос. Не хочу навіть уявити наслідків ситуації, коли це станеться”, – пояснив експерт.

Як зауважують в Асоціації міст, бюджетний рік починається 1 січня, тому новообрані ради повинні будуть сформувати до того свої бюджети, а за якими правилами та з яких ресурсів – невідомо й досі. Залишити все “як є” неможливо, адже зміни дуже масштабні. Крім того, близько половини зі 1 470 ОТГ не мають досі жодних юридичних гарантій отримати бюджетну систему, яка діє для нинішніх ОТГ та міст обласного значення.

Усі видимі зміни фактично почнуться з того моменту, як Центральна виборча комісія у 70-денний термін до дня проведення голосування ухвалить рішення про призначення перших виборів в об’єднаних територіальних громадах. Адже, говорячи простою мовою, райони – це “оболонка”, яка оточує і об’єднує географічно обриси громад, які входять у ці райони. Немає “начинки”, “облонка” провисає. Як тільки воно відбудеться, то це означатиме, що новий адміністративно-територіальний устрій став слугувати базою і територіальною основою для діяльності відповідних громад і, зрештою, відповідних територій, на які поширюватиметься юрисдикція нових рад та відповідних виборчих округів до місцевих рад”, – зазначив Ігор Парасюк.

One thought on “Вибори в нові райради неможливі, у них нема бюджетів й повноважень – АМУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *