Міністерка соціальної політики Марина Лазебна закликала місцеві органи влади забезпечити проведення заходів щодо захисту прав дітей в умовах карантину та запевнила, що ці питання знаходяться на постійному контролі у Мінсоцполітики.
Відповідний лист за підписом Міністра направлено 26 березня 2020 року обласним та Київській міській державним адміністраціям.
Як наголосила Марина Лазебна, в умовах вимушеної самоізоляції існують значні ризики загострення в суспільстві таких проблем, як неналежне виконання батьками своїх обов’язків, вживання алкоголю, наркотичних засобів, домашнє насильство, жорстоке поводження з дітьми тощо.
“Необхідність посилення соціального захисту дітей викликана, зокрема, зміною режиму роботи закладів інституційного догляду та виховання дітей. Так, за оперативною інформацією місцевих органів виконавчої влади, 42 тис. вихованців 435 інтернатних закладів системи освіти (з них 80 % – діти з особливими освітніми потребами), які перебували на цілодобовому утриманні внаслідок запровадження карантину в Україні, було повернуто у сім’ї без визначення спроможності кожної сім’ї забезпечити потреби дітей, насамперед – їхню безпеку”, – йдеться у повідомленні.
У зв’язку з цим Мінсоцполітики рекомендує місцевим органам влади:
– оперативно виявляти дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які залишилися без батьківського піклування, зокрема, шляхом їх відвідування представниками служб у справах дітей, фахівцями із соціальної роботи, а в разі загрози життю і здоров’ю дітей, домашнього насильства – разом із представниками органів Національної поліції, медичними працівниками;
– забезпечити безперебійну оперативну роботу органів опіки та піклування щодо прийняття рішень стосовно подальшої долі дітей;
– запровадити на час карантину моніторинг прав дітей, які повернулися до сімей із закладів інституційного догляду та виховання;
– проаналізувати наявність у вихованців закладів соціального захисту дітей (які залишилися в цих закладах) законних представників, можливості зв’язку з ними у разі виникнення потреби в медичному втручанні.
Крім того, місцеві органи влади мають оперативно реагувати та організовувати допомогу сім’ям з дітьми, а також повнолітнім недієздатним особам при виявленні коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема:
– визначити в регіоні заклади охорони здоров’я, до яких буде можливо влаштовувати дітей, залишених без батьківського піклування у зв’язку із тим, що їхні батьки, інші законні представники госпіталізовані у зв’язку з коронавірусною хворобою (COVID-19), для забезпечення негайної ізоляції таких дітей із дотриманням вимог протиепідемічного режиму;
– забезпечити невідкладне медичне обстеження таких дітей на коронавірусну хворобу (COVID-19);
– після закінчення ізоляції або непідтвердження інфікування забезпечити тимчасове влаштування таких дітей. Міністр підкреслила, що забезпечення прав дітей в умовах карантину повинно бути пріоритетом державної соціальної політики як на центральному, так і на місцевому рівнях.
Джерело – Міністерство соціальної політики України