Загадка історії: скільки насправді років Овідіополю? ВІДЕО

Коли російська пропаганда говорить про нібито штучне створення України радянським вождем, краща протидія цим наративам – це правда історії, відсилка до достовірних джерел. Краєзнавчо-історичний музей в Овідіополі зберігає артефакти різних епох і поколінь; справжні свідчення того що  на берегах Дністровського лиману українство з’явилося задовго до Леніна чи російської імперії.

Як працює музей, бачила СИЛА ГРОМАД.

Посуд скіфів і грецькі амфори, козацькі шаблі й пістолі, елементи одягу, старовинні книги – усі ці експонати, дотепер по крупинкам збирають краєзнавці. Їх вже майже нема де зберігати, потрібне сховище, кажуть музейні працівники.

Спонсори подарували музею лазерний сканер, який допомагає зберігати старовинні книги в електронному варіанті.
Людмила Хаджи очолює музей вже багато років, розповідає: місцеві археологи щороку поповнюють колекції музею. Адже знайти шматочки старовини можна в Овідіополі всюди, бо культурний шар складає всього 60 см. Дуже часто місцеві мешканці знаходять залишки древніх предметів навіть у своїх городах.
“Найбільше в Овідіополі знаходять амфор, ви можете навіть копатися в городі, і знайти шматочки кераміки. На екскурсіях я дітям говорю, якщо ви знвйшли рештки глиняних предметів, придивіться. Якщо вони з чорної глини, значить привозилися з Греції, з Мілету, Мілет – це область Греції , там її виробляли, сюди її привозили для багатих людей”, – каже Людмила Хаджи, директорка історико-краєзнавчого музею Овідіопольської селищної ради.
Античне місто Ніконій існувало на кручах Дністровського лиману, у межах сучасного села Роксолани у 6-4 стол до нашої ери. Тут досі знаходять давньогрецькі монети й бронзові фігурки. Археологи впевнені: попереду ще чимало відкриттів, навіть сенсаційних.
У музеї зображена карта часів російської імперії – зверніть увагу, вона навіть називається карта новоприобретьонной області, яку імператриця Катерина відвоювала в Османьськї імперії, звісно ціною десятків і сотень тисяч життів, хоча росіянам не звикати. Проте багато років помилково вважалося що тут жили турки, але тут були і християни так звана Ханська Україна, багато молдован, багато українців, багато старообрядців.
А коли згадували старі часи Аджедере, всі казали що найкраще вино було саме тут, тобто під татарською, турецькою владою, з якими як відомо, воювало й українське козацтво, але багато чого й перейняло в побуті та культурі.
Та головне питання, скільки ж насправді років Овідіополю, досі не розкрите. Також великою таємницею є те, чи справді тут жив колись римський поет Овідій, пам’ятник якому височіє над лиманом?
 
“Якщо враховувати, що Ніконій був створений в 4-5 столітті до н е, то виходить, прамісто сучасного Овідіополя тоді налічує до 2000 років”, – пояснює пані Людмила.  
Окрема світлиця музею присвячена українському побуту та культурі. Усі ці речі, знаряддя праці, посуд, одяг, зібрали місцеві жителі, а користувались ними предки українців, за землю яких і досі триває віковічна війна. Тому так важливо берегти всю цю спадщину так, як це роблять в Овідіополі. Адже тут свій спадок вивчають, досліджують, водять дітей на екскурсії.
Авторка – Оксана Піднебесна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *