Подолати наслідки війни: як в Одесі вдалося відкрити новий дитячий простір? ВІДЕО

В Одесі на базі державного закладу “Український медичний Центр реабілітації матері та дитини МОЗ України” планують масштабні перетворення. Вже зараз у ньому відкрили новий дитячий простір, де проходять різноманітні заходи для дітей, спрямовані на покращення психоемоційного стану та розвитку. 

СИЛА ГРОМАД дізналась, хто може користуватися послугами Центру та які подальші плани.

Французький бульвар, 40 в Одесі, – адреса колишнього санаторію “Аркадія”. Багато років територія цієї здравниці занепадала: захаращені пам’ятки архітектури, зелений парк над морем майже не служили громадянам. І ось нарешті, у 2024 році Міністерство охорони здоров’я України зробило рішучий крок, – і приєднало цей заклад до “Центру реабілітації матері й дитини”, який йому підпорядковується. 

Найкраще – дітям, або Як повернути курорт Одесі?

За кілька місяців була проведена величезна робота: звідси вивезли десятки тонн сміття, розгребли доріжки, вичистили басейн, попрощались з орендодавцями-нелегалами, що існували тут за колишнього керівництва. Здається, навіть старовинна архітектура заграла новими фарбами: шедеври греків та німців, які першими забудували Одесу, теж чекають відновлення.

Та головне, що МОЗ України визначив цей заклад в Одесі єдиним на півдні держави, який надаватиме психологічну реабілітацію дітям, чиї родини постраждали від війни.

“В пріоритеті центру – надати допомогу родинам військовослужбовців, родинам загиблих героїв, військовим полоненим, хто загинув наслідок російсько-української війни. Це дуже важливо для нас, бо якщо брати статистику, то ВОЗ каже про те що зараз кожна 5 людина має ризики до психічних розладів, для нас це 8,5 млн осіб, тому ми надаємо психологічну реабілітацію і це комплексна реабілітація разом з фізичною реабілітацією”,  – розповіла Вікторія Синько, комунікаційниця ДП “Український медичний Центр реабілітації матері та дитини”.

7 листопада 2024 року на базі Центру відкрився новий простір соціально-психологічної підтримки для дітей та батьків. Тепер тут проходять цікаві заходи для дітей різного віку.

Прозорість і підзвітність: як цифрові інструменти працюють на громадський контроль

До відкриття дитячого простору, каже засновниця фонду “Вітрила дитинства” Алла Кіріяк, вони готувалися рік. Облаштувати його вдалося завдяки грантовим коштам Міжнародної благодійної організації Благодійний фонд “СОС Дитячі Містечка Україна” в рамках реалізації програм “СОС Діти Програма екстреної допомоги”.

Так, організація надала фінансування для ремонту ігрової кімнати та кабінету психолога, а також на часткове облаштування вбиральні в укритті Центру реабілітації матері і дитини. 

Додатково закупили обладнання для Простору: стільці, столи, шафу, ноутбук, пути та розвиваючі іграшки. Загалом на ремонт і облаштування було витрачено близько 300 тисяч гривень. 

Також організація окремо оплачує послуги фахівців, які працюють з відвідувачами дитячого простору

Загальний бюджет проєкту складає 1 млн 500 тисяч гривень на три локації на території Одеської області: у м. Одеса, Красносільській громаді та Лиманській громаді Білгород-Дністровського району. 

На ремонт об’єкту було виділено 300 тисяч гривень Благодійного фонду “СОС Дитячі містечка Україна”. Ці цифри можна побачити в бюжеті проєкту на онлайн платформі Big Recovery Portal: це незалежний ресурс, що досконало збирає інформацію про об’єкти, які підлягають відновленню й відбудові в Україні. На його сайті можна, зокрема, залишати скарги, коментарі й пропозиції стосовно сумнівних тендерів, закупівель чи недобросовісних підрядників.

 

 

 

 

 

 

 

 

Скріни з онлайн платформи Big Recovery Portal/ Проєкт відбудови ДЗ “Український центр реабілітації матері та дитини”

Проєкт реконструкції тривав 3 місяці: з 9 вересня по 9 грудня 2024 року. Протягом цього часу ДЗ “Український центр реабілітації матері і дитини” було оголошено 15 тендерних закупівель, проте стосовно створення нового дитячого простору інформація відсутня, що не є гарним маркером прозорості. Проте загальна ризиковість проєкту все одно є низькою, що підтверджується успішною реалізацією і функціонуванням об’єкта.

За три місяці було виконано основну частину ремонтних робіт. Додатково було проведено ремонт санвузла в укритті, куди спускаються діти з батьками під час повітряних тривог. 

І хоч для Одеси це наразі перший такий дитячий простір, – він продовжує діяти й після завершення проєкту, розповідає Алла Кіріяк. Адже подібний успішний досвід організатори раніше отримали в Татарбунарській громаді Одеської області, де “Вітрила дитинства” у 2023 році створили соціальний хаб для роботи з дітьми та підлітками

Місцевій владі настільки припав до вподоби формат допомоги родинам з дітьми, що у 2024-му його роботу вже профінансували з бюджету Татарбунарської міської ради. Так працюватиме й дитячий простір в “Центрі реабілітації матері і дитини”:

“В нас була ідея створити дитячий простір саме на базі медичного закладу, в медичній установі не тільки для лікування, реабілітації, а й для соціалізації, як дітей, так і батьків. Ми знаємо, що до Центру реабілітації матері і дитини звертаються діти з особливими освітніми проблемами, діти з інвалідністю і нам було важливо підтримати і батьків. Тому що таким батькам дуже важливо мати ресурс, щоб 24/7 доглядати за дитиною, розвивати її. Тому ми прагнули дати підтримку і дітям, і батькам”, – ділиться Алла Кіріяк, засновниця благодійного фонду “Вітрила дитинства”, м. Одеса.

Дитячий простір – це дві яскраві кімнати в адмінкорпусі, де радісно зустрічають всіх охочих. Проте, найперше підтримку надають сім’ям, які потребують особливої уваги: діти з особливостями освітніми чи діти з інвалідністю. А також діти-сироти, діти позбавлені батьківської опіки, з числа багатодітних родин та з сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Тут працюють психолог, соціальний менеджер, надаються правові послуги, спеціалісти по роботі з дітьми, тобто вихователі, творчі заняття, заняття з інтелектуального розвитку, підготовка до школи, художня студія, англійська.

“Ми проводимо арт-терапевтичні заняття з батьками і дітьми, робимо поробки з паперу, пластиліну, фантазія втілюється через свою роботу, – каже вихователька Юлія Потьомкіна. 

На світлині: Алла Кіріяк, засновниця БФ “Вітрила дитинства”/ ФОТО Оксана Піднебесна

Деяким дітям надають додаткову допомогу з освітою, якщо є така потреба. Працює психолог, який проводить індивідуальні консультації, також відбуваються групи взаємодопомоги для підлітків. Планують ще відкрити для них школу лідерства.

Це заняття для розвитку уваги , памяті, спілкування. Саме головне, що діти на цих заняттях вчаться спілкуватись одне з одним, чого дуже не вистачає зараз в наш час, Світлана Шершень, психологиня Центру реабілітації.

Наталія Юрченко з сином приїздить сюди з містечка Сарата, що на півдні Одещини. Розповідає: у хлопчика – затримка мовленнєвого розвитку. Та завдяки заняттям з фахівцем вдається виправити проблему. 

“Вже є якісь результати, почав вимовляти слова завдяки цьому центру. Плюс до всього, це ще й реабілітація, спілкування матері й дитини, це дуже важливо”, – розповідає жінка.

Поки тривають дитячі заняття, батьки можуть прогулятись стежками колишнього санаторію, випити кави й помріяти. Згодом, кажуть в закладі, облаштують територію з умовами безбар’єрності для відвідувачів.

“Цей простір дав зовсім інше, нове дихання колишньому санаторію, – ділиться Вікторія Синько, – це такий приємний старт для нашого центру і нашої команди, це старт активностей, який ми плануємо поширити на всю територію”.

Загалом по Україні в рамках “СОС Дитячі містечка Україна” вдалося відкрити 10 нових просторів, дружніх до дітей.  За три місяці разом з партнерами на місцях 10 організацій отримали гранти від 500 до 1 млн 800 тисяч гривень на загальну суму 9 млн 800 тисяч гривень

“Ми відкрили 10 просторів, де малеча змогла знайти підтримку, тепло і місце для розвитку, а їхні батьки – сили продовжувати рухатися вперед”, – повідомляють донори проєкту.

Як організаторам, так і балансоутримувачам важливо ініціювати внесення таких проєктів до єдиної екосистеми відновлення, зокрема на цифрових платформах Big Recovery Portal та DREAM. Адже система збирає, упорядковує та публікує відкриті дані на всіх етапах проєктів відновлення в режимі реального часу, впроваджуючи найвищі стандарти прозорості та підзвітності. Будь-хто в будь-якому місці може контролювати результативність реалізації проєкту та використовувати цю інформацію для зменшення ризиків, створення точної звітності та покращення загальної ефективності проєкту.

Тим часом Центр реабілітації матері й дитини планує масштабувати свої послуги. Тут вже надається комплексне лікування й діагностика, психосоціальна підтримка, кінезіотерапія, фізична реабілітація, виявлення неврологічних розладів. Також тут працює клініко-діагностична лабораторія. 

Ще одне ноу-хау від Центру реабілітації матері й дитини належіть ініціативі директорки Наталії Одарій-Захар’євої. Рік тому тут запровадили нову послугу: виїзд до віддалених громад Одеської області мобільної мультидисциплінарної команди. До її складу входять лікар-психіатр, психолог, лікар-педіатр та дитячий невролог. На окремому авто вони відвідали вже 51 громаду Одещини. Результатами, кажуть, неприємно вражені:

“Побували в віддалених населених пунктах, працюємо на базі шкіл, інклюзивно-ресурсних центрів, амбулаторій чи лікарень. Дуже велика кількість недообстежень, дуже багато в громадах саме дітей з невиявленим аутистичним розладом. Ми запрошуємо їх до себе, бо це також наш профіль”, – розповіла комунікаційниця центру Вікторія. 

У 2024 році Центр відвідали родини з 22-х областей України. Частіше приїздять відвідувачі з прифронтових регіонів: Донецька, Луганська, Харкова, Запоріжжя, Херсону і звичайно Одеса та Одеська область. Заклад уклав меморандуми з військовими частинами і бригадами, а також з БФ “Діти загиблих Героїв”, які відправляють на реабілітацію дітей військовослужбовців.

За статистикою МОЗ, кожна п’ята людина страждає розладами, пов’язаними з ментальним з ментальним здоров’ям. Для України ця цифра величезна – 8 млн осіб. Враховуючи військові дії, які тривають третій рік, українцям потрібна комплексна реабілітація, яка включає фізичну і психосоціальну підтримку. 

Тому серед медичних завдань Центр реабілітації матері і дитини в Одесі планує створення ще й реабілітаційного центру для породіль на цій території та веде мову про родинну реабілітацію. 

Побачити, як працює новий дитячий простір в Одесі, можна у ВІДЕО від СИЛИ ГРОМАД:

Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.”

Авторка – Оксана Піднебесна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *