Після початку повномасштабного вторгнення кількість жінок, які прагнуть навчатися на трактористок і слюсарок значно збільшилася. Про це Суспільному розповів директор Ісаєвського аграрного ліцею, що на території Андрієво-Іванівської громади на Одещині. У цьому закладі наразі 18 таких студенток.
Як вони опановують нові професії, розповіли на Суспільне Одеса.
На полі два трактори. Дівчата крутять гайки й проходять останні метри ріллі. За цим спостерігає майстер виробничого навчання Віктор Гук. За словами чоловіка, найважче жінкам дається гідросистема, але 5-6 занять у полі — і вони розумітимуть принцип.
“У них проблеми з оцими важелями. Їхати — вони їдуть добре, а важелі гідросистем — вони не можуть зрозуміти, що з ним треба. Вправ 5-6 в полі й вони зрозуміють”, — коментує Віктор Гук.
Студентки Анна та Ольга навчаються в одній групі, опановують спеціальність трактористка-машиністка сільськогосподарської машини. Вони — мама і донька. У цьому закладі навчалися брат та друг Анни, вони й запропонували дівчині це навчання.
“Я погодилася і пішла. І мамі дала ідею. Вона також погодилася”, — зазначила дівчина.
Дома в родини є трактор, але чоловік Ольги наразі несе службу в ЗСУ і не може працювати на землі. Жінка мріє, що самотужки зможе обробляти свою землю.
“Нас перший час не допускали. Казали: “Дівчата, ви забрудните руки!” А згодом не те що змирилися — ми якось домовилися з майстрами й нас почали допускати”, — розповіла про навчання Анна.
Ще одна родинна пара мами і доньки в Ісаєвському аграрному ліцеї — це Вікторія й Анастасія. Кажуть: обом подобається працювати з технікою.
“Ми з чоловіком навіть робили машини самі: геть повністю мотори розбирали, знімали, ходові робили. Я вже навчилася й турбінкою працювати, де треба. Він буває їде, я вдома, вже цим усім завідую”, — розповіла Вікторія.
Анастасія розповіла, що їй з дитинства були цікаві машини. Коли прийшов час вибирати, яку отримувати професію, дівчина пішла на трактористку.
“Мені з дитинства все це було цікаво. Тато вдома робить машину — я коло нього. Крутила, щось допомагала. Це можуть опанувати всі. Бо зараз трактори якось так зроблені, що зрозуміло, все легко”, — додала Анастасія.
Опановує трактор також студентка Карина. Каже, коли сіла вперше за кермо — було страшно.
“У моїй родині лише я вмію керувати трактором і комбайном. Орала, боронувала — мені це все подобається. Подобається крутити, бути на полі“, — зазначила Карина.
Також в ліцеї здобувають спеціальність слюсарок троє дівчат. Майстер виробничого навчання Олександр Реконвальд зауважив, що знання, отримані під час навчання, студентки можуть використати як у роботі, наприклад, на СТО, так і в повсякденному житті.
Студентка Єлизавета зазначила, що їй найбільше подобається бортувати колеса. За словами дівчини, спочатку навчатися складно, але коли починаєш розуміти принципи роботи — все починає подобатись.
У закладі побільшало дівчат саме після повномасштабного вторгнення, розповів директор ліцею Сергій Ісаєнко. Він зазначив, що коли чоловіки пішли на фронт, “чоловічі” професії взялися опановувати жінки.
“Коли я приїжджаю на учбове господарство і дівчата за кермом трактора виконують якісь операції — просто класно на це дивиться. На цих професіях, що я сказав: тракторист-машиніст і слюсар колісних транспортних засобів здобувають професії 18 дівчат”, — прокоментував Сергій Ісаєнко.