На Одещині у місті Білгород-Дністровський 20 листопада демонтували монумент, присвячений радянській партизанці та розвідниці Зої Космодем’янській.
Про це повідомили у Facebook активісти групи “Деколонізація. Україна”.
“Нарешті демонтовано пам’ятник Зої Космодем’янській у місті Білгород-Дністровський, що на Одещині! Але це ще не останній пам’ятник на її честь навіть на Одещині”, – зазначили там.
Монумент, який знесли, був розташований на території однієї з місцевих шкіл. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну активісти неодноразово зверталися до міської влади із проханням щодо демонтажу монумента, проте місцева влада не спромоглася знести його дотепер.
У листопаді 2023 року було ухвалено відповідне рішення, але реалізували його лише зараз.
Зоя Космодем’янська – радянська комсомолка-диверсантка початкової фази німецько-радянської війни. Під час війни — перша жінка, що отримала звання Героя Радянського Союзу. У радянській пропаганді увійшла в історію як уособлення патріотизму та самопожертви.
Про розвінчування міфу навколо постаті Зої Космодем’янської є багато історичних нарисів. В радянські часи її героїзували за те, що в 1941 році вона спалила хати в Підмосков’ї, де розквартирувалися німецькі окупанти. Проте тим часим вона винищувала і житло звичайних селян, – про таке комуністичний режим тривалий час не хотів говорити. Замовчування всієї правди і маніпуляція на користь режиму – звичайна практика тодішньої епохи.
“Тактика випаленої землі — метод ведення війни за допомогою знищення всього корисного, того що може слугувати життєзабезпеченню або існуванню як військ противника, так і цивільного населення — на території, яку може бути зайнято противником або вже зайнята. Під час Другої світової війни Й. Сталін та керівництво СРСР її використовували масовано.Комуністична пропаганда, а потім і сучасної Російської Федерації, намагалася та продовжують всіляко її та виконавців героїзувати. Результат ми бачимо наочно…”, – йдеться у статті видання “Полтавщина”, яке аналізує постать Зої Крсмодем’янської, яку нав’язували в містах і селах радянської України.