Сигнал повітряної тривоги. Учні Старосільської школи, що в Петропавлівській громаді на Одещині, швидко рухаються до укриття. Саме такі реалії військовго часу застала делегація Румунії, що завітала цього дня на Одещину.
Разом з дітьми Посол Румунії Віктор Мікула прямує до надійного прихистку. Це не просто укриття, воно ще й протирадіаційне, а розміщене під будівлею сусіднього дитячого садка. Щоправда, щоб його впорядкувати, освітянам довелося чимало потрудитись: винесли, кажуть, звідси чимало непотребу. Потім побілили, розмалювали стіни, аби діти мали надійне сховище.
Румунська мова для жителів Старосілля є рідною, адже тут живуть переважно молдовани. Територія Петропавлівської громади вже межує з республікою Молдова, тому етнічна меншина тут у більшості, 97%. Прямуємо у школу, де освітяни діляться, як навчають дітей за умов відключень від електрики. Мають окремі генератори, встановили три нових котла для обігріву будівлі в холодну пору року. Тож малечі тут тепло й затишно.
Познайомили високих гостей і з реформою освіти, яка запроваджена в Україні. Адже й тут, в далекому Старосіллі діють Усі державні новації, згідно системи НУШ.
Всього у Петропавлівській громаді налічується 915 школяриків, з яких чотириста, це майже половина, пізнають світ на своїй рідній мові. До якого класу піти дитині, українського чи румунського, – обирають батьки. Різниця в тому, що у румунських класах вивчають усі предмети мовою корінного народу, але звісно, у програмі обов’язкова державна українська мова, література та історія.