Затока і Кароліно-Бугаз: чому курортна громада Одещини залишилась без відновлення?

З початком повномасштабної агресії російської федерації під обстрілами опинилися популярні курорти Одеської області – Затока, Сергіївка та Кароліно-Бугаз, були пошкоджені житлові й дачні будинки, бази відпочинку, загинули люди. Ситуація з відновленням пошкоджених об’єктів у населених пунктів різна. Якщо Сергіївка перебуває під пильною увагою влади та ЗМІ, то Затока і Кароліно-Бугаз – навпаки. Обидва курортри входять до складу однієї громади, Кароліно-Бугазької селищної ради, яка відноситься до Білгород-Дністровського району Одещини.

121 пошкоджений об’єкт і лише одиниці відновлені

Затока постраждала значно більше ніж Кароліно-Бугаз. У відповідь на запит Інтента в Кароліно-Бугазькій сільській раді повідомили, що зі 121 об’єкта житлового фонду (будинки, дачі, садові будинки та квартири) в Затоці розташовані 118, а в Кароліно-Бугазі – три.

З цих об’єктів один постраждав на 20%, 82 – більш ніж на 20%, 24 – більш ніж на 40% й 14 постраждали на понад 80%. Щодо постраждалих на понад 80%, тобто фактично зруйнованих будинків, то відновлення усіх 14 визнали недоцільним. З 24 постраждалих на понад 40% один відновили до функціонального стану ще один ремонтують, а щодо інших 22 роботи не розпочаті.

З 82 об’єктів, постраждалих більш ніж на 20%, відновлювати почали 11. Три відновили до функціонального стану, а не розпочали роботи по 68. Один об’єкт що постраждав на 20% поки також не почали відновлювати.

Щодо об’єктів не житлового фонду то їх загалом росіяни пошкодили 41 й усі – в Затоці. Більшість з них – 30 постраждали на понад 20% й роботи з оновлення розпочаті щодо чотирьох. Ще 26 ще не почали відновлювати.

Десять об’єктів постраждали на понад 40% й відновлювати почали чотири з них, а ще два вже відновили до функціонального стану. Один об’єкт постраждав на понад 80% його відновлення не визнавали недоцільним, але й не розпочали.

Кароліно-Бугазька сільська рада Інтенту повідомила, що не отримувала якихось  коштів від обласної адміністрації, а в ОВА, у відповідь на запит зазначили, що відновлення об’єктів – компетенція місцевої влади.

Сергіївка: тендери були, відновлення немає 

Вночі з 30 червня на 1 липня 2022 року російські війська обстріляли Сергіївку. Трьома ракетами Х-22 російські військові вразили 9-поверховий будинок та дві бази відпочинку.

У багатоповерхівці загинули 16 осіб, ще чотири людини – на базі відпочинку.


База відпочинку “Годжі” 1 липня 2023 року. Фото: ЦПР

31 жовтня 2022 року обласна рада виділила селищу кошти з бюджету.  У грудні того ж року комунальне підприємство “Курорт-Сервіс” Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області обрало підрядником для заходів з ліквідації наслідків влучення приватне підприємство “Квадр – 77” йшлося про 10 мільйонів гривень. Потім провели тендер, але вже з очікуваною вартістю закупівлі в понад 45 мільйонів. В аукціоні брали участь два товариства з обмеженою відповідальністю “Укспецпроєкт” та “Виробничо-будівельна фірма “Олександр”.

Спочатку останнє ТОВ визнали переможцем тому, що воно готове було працювати за 37 мільйонів 566,8 тисячі гривень. Утім навесні 2023 року тодішній голова обласної військової адміністрації Максим Марченко проінспектувавши відновлювальні роботи залишився невдоволеним й пригрозив службовими перевірками посадовцям Сергіївки.

Після візиту голови ОВА пропозицію відхилили й на укладання угоди очікувало ТОВ “Укспецпроєкт” 40 мільйонів 567,9 тисячі гривень. Утім пропозицію цього ТОВ також відхилили через не відповідність тендерної документації умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі й результати закупівлі скасували.

На початку липня 2023 року журналісти Центру публічних розслідувань з’їздили на місце трагедії аби дізнатися, як виглядає зруйнована база відпочинку та частково відремонтований житловий будинок.


Дев’ятиповерхівка, 1 липня 2023 року. Фото: ЦПР

Коли розслідувачі ЦПР спілкувалися із головою сільської ради Анатолієм Чередниченком він пояснював зволікання з відновленням будинку тим, що проєктно-кошторисна документація була зроблена рік тому, але потім знадобилося корегування, тому вона була не закінчена, а наприкінці бесіди відверто поскаржився нам на працівників ТЦК, які затримували чоловіків, що ремонтували постраждалу будівлю.

У вересні 2023 року на Одещині у зруйнованому ракетою будинку у Сергіївці замінили підрядника та відновили будівельні роботи.  Тоді голова Одеської ОВА Олег Кіпер розповів, що у роботах виникла пауза, оскільки потрібен був час на переоформлення документів між з одного підрядник на іншого. Також він додав, що попереднім підрядником займаються правоохоронці.


Дев’ятиповерхівка, серпень 2024 року. Фото: Служба відновлення в Одеській області

Новим підрядником стало товариство з обмеженою відповідальністю “Діск-Південь”, якому планують заплатити за роботу 73 мільйони 550 тисяч гривень й зараз за даними Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області відновлення будинку активно продовжується й завершення ремонту планується у листопаді.

Наприкінці липня 2024 року правоохоронці оголосили у розшук голову Сергіївської громади Білгород-Дністровського району Анатолія Чередниченка його звинувачують в тому, що він змовився з деякими посадовцями та підприємцями й вони завищивши обсяги фактично виконаних робіт, їх вартість та вартість використаних будівельних матеріалів привласнили бюджетні кошти виділені на ремонти пошкоджених об’єктів, зокрема й дев’ятиповерхівки.

Через те, що уся увага сконцентрована на цій багатоповерхівці невідомо, як йдуть справи з відновленням інших постраждалих об’єктів, наприклад, бази відпочинку.

Видання “Інтернт” вже після оголошення підозри та подання в розшук Анатолія Чередниченка спробувало з’ясувати, скільки взагалі об’єктів постраждали в селі від російських атак та як відновлюють їх, але на свій запит редакція відповідь ще чекає.

Аналіз тендерів оголошених у системі електронних закупівель Prozorro дозволяє зрозуміти, що окрім дев’ятиповерхівки в Сергіївській громаді працюють над відновленням й інших пошкоджених об’єктів. Селищна рада активно оголошувала тендери для обрання підрядників для капітального ремонту домоволодінь та садових будинків на вулицях Набережній, Чорноморській, Райдужній, Лиманській, Виноградній в селі Чабанське, пошкоджених внаслідок ракетного удару, нанесеного 10 червня 2023 року.

У Сергіївці також звертали увагу на ремонти у багатоповерхових будинках на одній вулиці з дев’ятиповерхівкою – Чорноморській та на вулицях Буджацький, Шкільній, Горького. Будинки постраждали тоді ж – 1 липня 2022 року.

Отже, якщо в Сергіївці увага до голови селищної ради та дев’ятиповерхівки підштовхує місцеву владу до відновлення пошкоджених об’єктів, то Кароліно-Бугаз та Затока обділені увагою та відновлення там проходить не так активно. Утім попри війну у цих курортних населених пунктах активно відновлює роботу бізнес, відкриваються та працюють вцілілі бази відпочинку. Можливо, місцевій владі слід залучити підприємців, як надавачів позабюджетних коштів для відновлення постраждалих об’єктів.

Джерело – “Інтент”

One thought on “Затока і Кароліно-Бугаз: чому курортна громада Одещини залишилась без відновлення?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *