Соціальна згуртованість громади – рівень єдності, взаємоповаги, довіри та взаємодії між мешканцями та місцевою владою. Під час війни, регулярних обстрілів Одещини, громадам дуже важливо “триматися разом”, підтримувати одне одного, довіряти сусідам. Виклики і загрози, спричинені війною, мали б згуртувати людей у їх подоланні, адже це сприяє стійкості громади під час криз. На прикладі однієї з історій, яка стала справжнім викликом для двох громад в Одеській області, Великодолинської та Кароліно-Бугазької, СИЛА ГРОМАД намагалась прослідкувати, наскільки об’єднують людей великі виклики.
За державну зраду «світить» довічне
У Київському районному суді м. Одеси другий рік триває судовий розгляд стосовно Лідії К., яку Служба Безпеки України затримала 28 листопада 2023 року за статтею 111 КК України “державна зрада”. Частина друга цієї статті, а саме державна зрада в умовах воєнного стану, передбачає довічне ув’язнення з конфіскацією майна.
“Повідомляється, що зрадниця передала ворогу десятки геолокацій, де, за її переконанням, нібито базувалися підрозділи ЗСУ. На фюзеляжах ворожих БПЛА загарбники робили надписи «від імені» прокремлівського Телеграм-каналу, який воєнна розвідка рф використовує для вербування та співпраці з агентами”, – йшлося у повідомленні Служби.
За даними досудового слідства, з травня по листопад 2023 року фігурантка нібито декілька разів передавала знімки з Google Maps із координатами про об’єкти, на яких були розміщені військовослужбовці Збройних сил України та Національної гвардії України в Одесі, Чорноморську, селищах Мала Долина й Таїрове.
Після чого, начебто за її координатами армія РФ завдавала повітряних ударів, зокрема і дронами-камікадзе типу “Шахед”.
У Службі безпеки України пояснювали, що жінка через анонімний чат спілкувалась зі співробітником розвідцентру російського ГРУ Григорієм Івановим. Після атак по Одесі вона нібито звітувала йому про наслідки. Крім того, затриманій інкримінують проведення дорозвідки поблизу інфраструктурних об’єктів Одеси, які цікавили воєнну розвідку РФ.
Свою вину у судовому засіданні жінка визнала.
Київський районний суд м. Одеси, 1 липня 2025 року. Засідання у кримінальній справі, де обвинувачується Лідія К.
Також прокурор зачитала деякі діалоги між підозрюваною та розвідником ГРУ РФ ІВАНОВИМ Г. О.:
ЗАПИТАННЯ «Техника есть?»
«Нет не видела, но людей там много, технику сейчас, если и перегоняют, то только по ночам, чтобы не видели, военных там всегда много, чем они там заняты без понятия»
ЗАПИТАННЯ: «Людей примерное количество? По форме ходят?»
«Да по форме, количество разное всегда и мне сложно сказать я же на территории не была, автобусы с военными часто мигрируют в эти точки, в санатории знаю людей – почти полные, база там была для водителей «дальнобоя» тоже не пустует, я удаляю всё», – такі цитати з переписки в мережі “телеграм” зачитала під час судового засідання прокурор Одеської прокуратури.
Під час перших засідань журналісти намагались поспілкуватись з підозрюваною, запитали, чи визнає вона себе винною, проте від коментарів вона відмовилась. А на суді заявила, що треба довести що листування було з російськими розвідувальниками.
«К. Лідія Олександрівна обвинувачується в тому, що вона не погоджуючись з політикою представників державної влади, підтримуючи ідею проросійської спрямованості, в тому числі і щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів Російської Федерації, які передбачають перебування України у сфері їх впливу (…) на протязі певного проміжку часу, приблизно у травні 2023 року, за невстановлених слідством обставин, К. через інтернет-месенджер телеграм, була завербована співробітником розвідки РФ Іванов Сергій Олексійович з нікнеймом у телеграм «VCasperZ» та невстановленою особою з нікнеймом у меседжері «Сергей Павлов» , – зачитала прокурор частину обвинувального акту.
У судовому засіданні ще 2024 року захисниця затриманої, адвокатка Т. Єрусланова висловила свої зауваження на протокол затримання підзахисної.
Тим часом терміни тримання під вартою судді щоразу продовжують на 60 днів, без внесення застави. 19.06.2025 року термін тримання вчергове продовжив Київський районний суд м. Одеси.
Увага громадськості і затягнутий суд
У суді підозрювану захищають дві адвокатки: Тетяна Бабкова та Тетяна Єрусланова, проте як протягом 2024-го, так і в 2025 році часто хтось з них на суд не з’являється, через що справу переносять на інші дати. І якщо у 2024 році судові слухання активно відвідували журналісти одеських ЗМІ та громадськість, то у 2025 році за нею майже ніхто не слідкує.
Хоча за резонансною справою від початку активно стежила громадськість. На одному з судових засідань був присутній громадський діяч Дем’ян Ганул, який висловлював думку, що сторона захисту затягує процес. На його думку, такі резонансні справи мають розглядатися швидко.
Цікаво, що вирок по справі Лідії К. громадськість очікувала почути ще до кінця 2024 року. На одному з засідань був присутній відомий громадський діяч Дем’ян Ганул, якого пізніше було вбито в центрі Одеси. А тоді, після судових слухань він зауважував, що сторона захисту навмисно затягує слухання.
“Такі резонансні справи мають розглядати швидко та виносити вирок довічного ув’язнення, для російської коригувальниці. Захист побудував таку історію, що один адвокат приходить, інший не приходить і вони маніпулюють тим, що начебто немає повноцінного захисту, тому, будь ласка, перенесіть засідання. А суд та прокуратура грає в цю демократію, бо гучна справа, тому давайте будемо виконувати всі правові вимоги і перенесли засідання. Хотілося б від суспільства, щоб тиснули на державу, на правові органи, щоб вони швидше вже винесли вирок, тому що все дуже зрозуміло і тут немає місця маніпуляції”, — наголошував Ганул.
Київський районний суд м. Одеси, засідання над обвинуваченою в державній зраді Лідією К. Фото – Суспільне Одеса
Одне з останніх засідань Київського районного суду відбулося 1 липня 2025 року, проте вчергове на слухання не з’явилась одна з двох адвокаток, тому інша захисниця ініціювала перенесення засідання на іншу дату:
“Раптово захворіла колега, вона на самоізоляції”, – заявила в суді адвокатка Тетяна Бабкова. Наступне слухання суду заплановане на 29 липня, повідомив голова суддівської колегії.
СИЛА ГРОМАД намагалась взяти коментар в адвокатів підозрюваної телефоном, проте Тетяна Бабкова, повідомила що вона “з колегою у відпустці до 5 серпня 2025 року” тому відмовилась надати коментарі.
Ми припустили, що через відпустку захисників Лідії К. може не відбутись заплановане на 29 липня 2025 року чергове засідання суду, тому зателефонували до канцелярії Київського районного суду м. Одеси, де нам підтвердили, що слухання за справою № 947/8750/24 у справі підозрюваної заплановане на 12.30 годину і його ніхто не скасовував.
Мала батьківщина: як відрегувала Великодолинська громада?
Селище Великодолинське всього за 30 км від Одеси. Це центр однойменної громади, яка об’єднує 16 тисяч мешканців. У рідному селі де народилась і виросла Лідія К., її затримання викликало неоднозначну реакцію, але для більшості стала болісною. Її сім’я досить відома завдяки батьку Лідії, який навіть був депутатом Одеської обласної ради одне скликання. Тривалий час він очолює місцеву спортивну школу.
Тому новина про затримання жительки Великодолинського бвагато хто сприйняв болісно. У соціальних мережах цю подію почали активно обговорювати: одні вимагали публічного розслідування, інші закликали не поспішати з висновками до завершення слідства.
Одна з депутаток Великодолинської селищної ради, Яна Мостова, публічно звертала увагу громадськості на цей випадок, закликала небайдужих відвідувати суди, де слухається справа Лідії К., писала про це публікації в місцевих та одеських групах. Проте, визнає: за два роки справа затяглася, суспільний інтерес до неї впав, тому, каже, не вірить у справедливу судову систему.
“Нашим людям здається, що все це їх не стосується. Практично ніхто не відреагував. До суду ходила переважно я і ще один місцевий журналіст”, – розповіла пані Яна.
Перед керівництвом громади, продовжує пані Яна, вона ставила питання усунення від керівництва Великодальницької спортивної школи батька затриманої. Тим більше, що він пенсійного віку.
“Вважаю, він був заслуженим тренером, хай би вже пішов на заслужену пенсію. Я б не хотіла, щоб такі люди виховували дітей, які ростуть в нашій громаді”, – поділилася місцева обраниця.
У центрі Великодолинського є місцева церква з гарно облаштованою територією, яка відноситься до УПЦ (МП). Отець Микола, з яким нам вдалося поспілкуватись телефоном, ділиться: перехід до ПЦУ – питання часу, хоча в селі є люди, які м’яко кажучи, сприймають це негативно, адже є люди, які можливо очікувалиь російської влади. На щастя, їх небагато, бо більшість жителів проукраїнські. Проте, зізнається: коли молитовні служіння він самостійно почав вести українською мовою, не всім це сподобалось. Про вчинок Лідії К. він чув і вважає, що суспільство має засуджувати подібні випадки, проте цю тему не виносив на загальне суспільне обговорення.
Центр селища Великодолинське в Одеській області
А от місцеві мешканці не побоюються говорити про вчинок односелиці відкрито. Під час спілкування на вулиці виявилось, що більшість опитаних журналістами знають про цей випадок і ставляться до нього вкрай негативно.
“Більшість людей в шоці, її ж тут багато хто знає, батько не остання людина в Великій Долині”,- вважає місцевий житель Віктор. Каже, у випадку доведення вини підозрюваної у суді, вона має понести справедливе покарання.
“Треба суворіше! Якщо доведено таке, то треба суворо карати, тому що дуже багато колаборантів, тільки й чуємо: там спіймали, там затримали. Бо прилітає ж по дітям, по людям, ми всі страждаємо”, – ділиться місцева мешканка Галина.
Місце роботи: Кароліно-Бугазька громада
Аж до самого затримання Лідія К. працювала в органі місцевого самоврядування, уповноваженою особою з публічних закупівель Кароліно-Бугазької сільської ради. Це Білгород-Дністровський район на Одещині. Проте у цій громаді її мало хто пам’ятає, адже вона не місцева мешканка, родом з села Великодолинське під Одесою.
За словами голова Кароліно-Бугазької сільської ради Андрія Апанасенка, Лідія К. працювала дистанційно від початку повномасштабного вторгнення.
Проте її затримання стало неприємним сюрпризом для деяких коллег та депутатів цієї ради.
«Я знав її як нормальну людину. А що під маскою знаходиться, нам невідомо. Був шокований і неприємно здивований, тому що держава знаходиться у війні, а тут людина пішла на такий вчинок”, – поділився Ігор Мазур, депутат Кароліно-Бугазької сільської ради.
Кароліно-Бугазька сільська рада. Фото – кароліно-Бугазька сільська рада
Добре пам’ятають її й інші колеги з сільської ради. Одна з них – Надія Дейнега, яка прийшла працювати в один з підрозділів місцевої ради у 2021 році. Тоді й познайомилась з Лідією К., проте спілкувалась з нею небагато. Та коли почула новину про її арешт, дуже здивувалась, що у новинах її називали як “підприємицю” і жительку Великодолинського. Про те, що жінка працювала в органах місцевої влади, від початку не повідомили.
“Я звернула увагу, що ніде не вказувалось, що арештували працівницю Кароліно-Бугазької сільської ради. Це мене дуже здивувало. Для кращого розуміння: наша громада була у 2022 році визнавалась зоною бойових дій, бо в нас була найбільша кількість обстрілів на Одещині! І я навіть як пересічна громадянка, можу підозрювати, що затримана була причетна до цього також. Бо в неї був доступ до інформації про розміщення всіх наших інфраструктурних об’єктів, крім того, вона ж працювала з тендерними закупівлями, тому вона могла легко надати інформацію людям, які могли цим скористатись”, – пояснює пані Надія.
На думку пані Надії, місцева рада не відреагувала за гучне затримання своєї колишньої співробітниці.
“Вони зробили вигляд, нібито вони її не знають, не бачили; тому я зробила пост у фейсбуці, зауважила на тому що Лілія Косих є і була до самого арешту працівницею сільської ради і дивно, що про це ніде не вказали”, – каже жінка.
Що кажуть військові?
Валерій Зимовець, бойовий офіцер ЗСУ, учасник бойових дій, депутат Таїровської селищної ради Одеської області:
“Це один з елементів війни. На жаль передбачити зраду не можна. Мене дивує, що під час війни дуже мало вироків стосовно зрад. Вже більше року триває суд і спроба затягти цей процес. Є адвокати, ми чуємо, що мова йде про її обмін на територію Росії. Більшість з них на це сподівається: щоб потім забути, що вони тут наробили. Я вважаю, що цього не можна робити”.
СИЛА ГРОМАД звертає увагу читачів, що поки триває судове слухання, особа вважається невинною у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку.
Цей журналістський матеріал створено в рамках проєкту «Важлива інформація для місцевих громад в Україні», реалізованого Fondation Hirondelle та IRMI за підтримки Swiss Solidarity. Висловлені думки належать винятково автору.
Авторка – Оксана Піднебесна