Забутий спадок: Миколаївська громада на Одещині відновила панський погріб 1910 року. ВІДЕО

У віддаленому селі Антонюки, що в Миколаївській громаді на Одещині (Березівський район), відновили справжній панський погріб. Міцна кам’яна споруда збереглася  ще з дореволюційних часів. Це один з об’єктів, який місцева влада розглядає як можливість для залучення туристів, яким цікава історія краю.

Як зараз виглядає старовинна споруда, бачила СИЛА ГРОМАД.
Історики кажуть, був колись поряд і панський маєток, пана на прізвище Чорба. А от підземну пам’ятку планують перетворити на туристичний об’єкт, розповів голова Миколаївської громади Віктор Купченко. Пояснює: тривалий час погріб був захаращений, його привели до ладу комунальники, вивезли сміття, а місцеві майстри виготовили нові дерев’яні двері.
Панський погріб в с. Антонюки. Сходи також відновлено. Фото – Оксана Піднебесна
Всередині все збереглося, як у первісному вигляді: є слухові вікна, через які заходить, як і раніше, раніше повітря. У таких погребах колись зберігали продукти харчування, за відсутності холодильників.
Старожили села можуть розповісти й про особливу технологію заморожування харчів: кажуть, колись кригу з місцевого озера у вигляді брил обгортали сіном і складали одну на одну в таких погребах. Це дозволяло досить довго зберігати продукти від псування.
Старовинний погріб в с. Антонюки. “Слухове” вікно. ФОТО – Оксана Піднебесна
Побачити цю старовину, мабуть, захоче кожен, хто досліджує історію України. Тим більше, що сміливі ідеї об’єднують Миколаївську громаду, яка для свого розвитку знаходить нові можливості. Так, на початку літа у селі провели літературно-мистецький фестиваль “Степова перлина”, де зібрали літераторів, майстрів слова та декоративно-ужиткового мистецтва. Він стане ще одним маршрутом для пізнавачів краю.
Здавалося б, що ідея розвитку туризму для Миколаївської громади, неосяжна, зважаючи на її віддаленість від обласного центру, степову зону, де ще багато невідремонтованих доріг, – тому й дістатись сюди важко. Проте фахівці вже брали участь в багатьох навчальних семінарах Києві Закарпаття де побачили на практиці, як розвиваються населені пункти, які живуть далеко від агломерацій. Тому порадились і прийняли спеціальну програму, спрямовану на розвиток туризму.
“Відбудовуємо туристичні маршрути, проводимо паспортизацію місцевих локацій, будемо проводити їх візуалізацію. У нас багато є колишніх сіл, покинутих, в яких є свої історії, місцеві традиції. Хочемо їх відтворити, візувалізувати, зробити це цікавим для населення і для тих, хто до нас приїде”, – розповідає Віктор Купченко, голова громади.
Мета проекту – відновити і зберегти історичні пам’ятки, сакрально-містичні місця, культурні і народні традиції. У цьому став у нагоді досвід Олега Степанського, 
скульптора з Херсону, про якого раніше розповідала СИЛА ГРОМАД. Він оздобив в Миколаївці перший поверх Інклюзивно-ресурсного центру, створивши там рельєфну композицію “Тридесяте королівство”, згодом став автором оригінального пам’ятника Воїну-Янголу, який повернувся з війни. Він вже встановлений у Миколаївці. А зараз митець живе у сусідньому селі Новопетрівка, де громада вже відкрила дитячу майстерню, в якій художник разом  з дітьми створює нових казкових персонажів. 
Вдихнути життя у забуті села громади – ще одне завдання, яке ставить перед собою місцева влада. Тут переконані: природа має працювати на розвиток, а тому місцеві ландшафти, старовинні цвинтарі, ставки та балки мають побачити якомога більше туристів.
Так, у селі Стасів Хутір є унікальне цілюще джерело, яке рідко зараз де побачиш. Вода там з’являється самовиливом і кажуть, має дуже добрі якості.
“Ми не націлюємось на такі маршрути як в Закарпатті, де люди приїздять на тиждень, це дуже велика ціль. Але якщо зробити тур на один-два дні, люди приїхали б відпочили, набралися вражень, побули б з сім’єю собі”, – каже голова Миколаївки.
Крім того, місцева влада активно залучає до процесу відновлення своїх підприємців, планує навіть віддати в концесію туристичні об’єкти, аби згодом отримувати від цього додаткові надходження в бюджет.
Детальніше – у ВІДЕО від СИЛИ ГРОМАД:
Авторка – Оксана Піднебесна
ВІДЕО – Зоя Бродська

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *