Затяжний ремонт: за яких умов відкриють амбулаторію у Білгород-Дністровському?

У місті Білгород-Дністровський на Одещині капітальний ремонт сімейної амбулаторії затягся на довгих чотири роки. Попри те, що гроші з місцевого бюджету у розмірі близько мільйона гривень були виділені ще до повномасшабного вторгнення, будівлю досі так і не ввели в експлуатацію. Чому медзаклад так довго ремонтують та від кого залежить початок його роботи, досліджувала СИЛА ГРОМАД.

 

“Терміни переносили чотири рази…”

До редакції СИЛИ ГРОМАД звернулися жителі мікрайону Переможне, що у м. Білгороді-Дністровському: просять публічного висвітлення складної ситуації. 

Автори звернення, серед яких медики, розповідають: аби наблизити медичні послуги до громадян, міська влада ще у 2021 році вирішила переобладнати колишню будівлю шкільної майстерні по вулиці Кишинівській, 245.

На ФОТО: Амбулаторія монопрактики м. Білгород-Дністровський, вул Кишинівська, 245.

Свої наміри зробити підрозділ Центру первинної медико-санітарної медицини, підкріпили й коштами у розмірі 849 тисяч гривень, аби занедбану будівлю перетворити на сучасний медцентр. 

Та у 2021 році ремонт так і не розпочали. А з 2022 року відновленню завадило вже кілька причин, серед яких не лише повномасштабне вторгнення, а й політичні перипетії всередині громади. Так, у 2024-му мера Білгород-Дністровського Віталія Граждана, який за словами жителів,  лобіював цей проект, заарештували за кримінальною справою, він досі перебуває під слідством. Тим часом міська рада під тимчасовим керівництвом так і не впоралась з відбудовою багатостраждального об’єкту.

У своєму листі люди скаржаться на депутата Максима Мазуренка, який мав слідкувати за ходом відбудови, та генерального директора Білгород-Дністровського Центру ПСМД, пана Віталія Ткаченка, адже минулого року, у 2024, на сесії Білгород-Дністровської міської ради депутати передали будівлю на баланс цього центру. За їх словами, він “перешкоджає” завершенню ремонту амбулаторії на Кишинівській вулиці.

“Сам Ткаченко не хотів підписувати проект, за три роки жодного разу не з’являвся на будівництві і не цікавився. Але зрештою, проект погодили, але він шукає різні причини, щоб не надати ліцензію сімейним лікарям. Погрожує, що він так зробить, щоб її ніколи не відкрили. Бо йому мовляв, зайві клопоти не потрібні. Закрив денний стаціонар, сімейні лікарі призначають крапельниці, ін’єкції, і люди шукають, де можна прокапатись. А тут  поряд амбулаторія, яку досі не відкрили. Будівництво це починав мер міста, Віталій Граждан, допомагав обласний депутат, підрядник Шевчук виграв тендер”, – йдеться в листі.

На думку дописувачів, для запуску амбулаторії потрібно не так і багато роботи: залишилось додати пандуси для людей з інвалідністю, облаштувати прилеглу територію. Проте через байдужість місцевої влади до цього об’єкту його ремонт розтягся на роки.

У результаті обіцяну здачу в експлуатацію переносили вже чотири рази, резюмують скаржники. Та віз, як то кажуть, і далі там.

“Як почалась весна, посадили квіти на прилеглій території, привезли воду для поливу, наносилися, хоч ми й немолоді вже! Навіть попри те, що амбулаторія не працює, трудимось. Нам обіцяли, що відкриють то в 2023, то на грудень 2024, тепер знову переносять. Як їм не соромно людям в очі дивитися?”, – діляться обурені білгород-дністровці.

 

Амбулаторія для Переможного: громадськість не мовчить

На проблему з відкриттям після ремонту амбулаторії на Кишинівській, звернула увагу місцева діячка Тетяна Єсеналієва. Вона стверджує, що для мешканців житлового району “Переможне”, яких тут налічується кілька тисяч, – це гостра проблема. Люди просять організувати можливість отримати послуги сімейного лікаря ближче до дому, аби не їхати в центр міста.

Здавалося б, амбулаторія – це кабінет, або два кабінета, де надають послуги первинної медичної допомоги. Там можна поміряти температуру, тиск, поставити крапельницю, видати ліки. Це не якийсь складний медичний заклад, це просто кабінет, в якому декілька столів, кушетка, але він дуже важливий для людей цього району, там живе декілька тисяч. Я спілкувалась з десятком тамтешніх жителів, вони всі погоджуються, що це ганьба для влади, яка четвертий рік не може створити кабінет з медсестрою. Поруч мешкає багато літніх людей, для них це дуже важливо, тому що дістатися до міста їм складно, їм важко навіть з ліжка вставати”, – зазначила активістка у своєму публічному відеозверненні.

Як зазначила пані Тетяна, розглянувши договір підрядника з замовником, капітальні роботи на вказаному об’єкті полягали в переобладнанні внутрішніх перегородок, заміні вікон, дверей, благоустрою прилеглої території. Всередині вже облаштували два кабінети для прийому пацієнтів. А от на благоустрій сил чи коштів не вистачило. 

Проте, на її думку, амбулаторія для жителів Переможного дуже потрібна, адже тут переважно живуть літні люди. Зараз, аби потрапити до сімейного лікаря, їм доводиться самотужки добиратись до Центру ПСМД двома видами транспорту.

 

Всередині готова, але… без каналізації: Що пояснюють у Центрі ПМСД? 

Як пояснив СИЛІ ГРОМАД директор Центру надання первинної медико-санітарної допомоги Віталій ТКАЧЕНКО, згідно з документами, амбулаторія монопрактики розрахована на одного сімейного лікаря, медсестру та санітарку. Будівлю на баланс Центру передали депутати рік тому на сесії, у 2024-му; проте у доцільності цього, зізнається пан Віталій, він сумнівається. Одна з перших причин – він переконаний, що це розпорошує кошти медзакладу, а вони досить важко заробляються.

Крім того, у цій будівлі від початку не була спроектована система водовідведення. Замість централізованої каналізації є тільки вигрібна яма, для медзакладу це велика проблема. До найближчої точки під’єднання – близько 500 метрів, це непідйомні кошти для прокладення нової мережі. Тому залишається лише єдиний метод, – облаштувати існуючі стоки шляхом сучасних технологій. Та навіть якщо і це вирішити, ще є кілька труднощів, без врегулювання яких амбулаторія працювати не зможе. 

Цікавимося: як же муніципалітет починав роботу з відновлення цього об’єкту, якщо не врахував такі життєво необхідні потреби?! 

Пан Віталій відповідає: до попередніх неякісних робіт ніякого відношення не має, адже виготовлення проєкту і виконання ремонту фінансувало місто. Та коли будівлю передали на баланс Центру, довелося вже медикам докласти ще чимало зусиль, щоб довести його стан до ладу. 

“За свої кошти ми виправили всі недоліки, підрядник навіть водостоків не встановив, дірки були замість них! Довелося переробити один з кабінетів, поставити пластикову перегородку, відділити санітарний блок, він не був від початку передбачений. Також закупили меблі, перевезли холодильники, кушетки, нову сантехніку, облаштували універсальну вбиральню. Усе повністю нове, ми вже вклалися на 400 тисяч гривень. Встановили пожежну сигналізацію. Позаяк нема охоронця, потрібна система відеонагляду, зараз ще потрібно провести інтернет, і все це – за наші власні кошти. Для медзакладу це завеликі витрати”, – пояснює Віталій Петрович. 

Всередині амбулаторія повністю готова, продовжує очільник Центру, проте головна проблема нової амбулаторії – відсутність зовнішнього облаштування. Адже згідно з вимогами ДБН щодо доступності й безбар’єрності, медичний заклад має неодмінно бути оснащений пандусом для безперешкодного заїзду людей на колісному кріслі. Крім того, не вистачає поручнів для людей з інвалідністю, спеціальних покажчиків, тактильних і рельєфних табличок для людей з порушеннями зору, кнопки виклику тощо. 

Крім того, опалення в медзакладі електричне, адже у цій частині міста немає газу. За умов відключень світла під час блекаутів це додаткові ризики:

“Уявіть собі, в суботу, неділю люди відпочивають, бо вихідні, приходять у понеділок, а на вулиці у цей час було мінус п’ять. І відключення електрики. У таких умовах не можна зберігати ні вакцину, ні медикаменти, без відповідного температурного режиму — це вже отрута”, – стверджує пан Віталій.

Та мабуть найбільше витрат потребує облаштування тротуарів для під’їзду до амбулаторії. Зараз вони вимощені квадратними плитками, які залишились колишній майстерні ще з радянських часів. Проте це велике порушення, зауважує головний лікар, адже людина на кріслі колісному там не зможе проїхати. 

Для облаштування прилеглої території, під’їздів для представників маломобільних груп, за підрахунками пана Віталія, потрібно близько 200 тисяч гривень, додати до цього невирішене питання з каналізацією, – це разом, каже, близько мільйона гривень. У міській скарбниці цих коштів немає і не передбачено. Коли всі ці проблеми врешті проявились, почали шукати винного, стверджує пан Віталій.

“Я від початку депутатам говорив: ми можемо взяти на себе внутрішнє оснащення. Але будівництвом пандусів і зовнішнім облаштуванням ми не будемо займатись, категорично! Я лікар, а не будівельник, і вважаю, що місто має виділити кошти на зовнішні роботи. У нас обмежені кошти, ви, мабуть, знаєте, як сімейні лікарі отримують за обслуговування своїх декларантів, я маю дати зарплати своїм лікарям”, – пояснює він. 

Крім того, ставить лікар під сумнів доцільність власне функціонування амбулаторії монопрактики. На його думку, в умовах невеликого міста як Білгород-Дністровський, жителям району “Переможне” не так вже й далеко добиратись до Центру, близько 3 кілометрів.

“Вона (амбулаторія) від початку нікому не потрібна. Ну прийде пацієнт, що далі? Далі потрібно все одно їхати в центр, де можна пройти всі аналізи, УЗД, рентгени. Щоб “прокапатись”, як вони хочуть, має бути денний стаціонар в амбулаторії, для цього потрібно медпакет відкривати, а на нашій базі це все є. Вони живуть минулим сторіччям”, – каже пан Віталій на закиди пацієнтів. 

Всього у Білгород-Дністровського Центру медико-санітарної допомоги укладених близько 44 тисяч декларацій з пацієнтами міста. Для медзакладу відкриття нової амбулаторії це додаткові витрати, пояснює пан Віталій, а тому ставиться до завершення робіт без ентузіазму. 

 

Як по-сусідськи “освоїти” мільйон? 

Спробуємо проаналізувати виділення коштів з місцевого бюджету на поточний ремонт амбулаторії по вулиці Кишинівській. 

Отже, давайте разом порахуємо:

У 2021 році – було виділено 89, 208 тис грн. та експертиза за 9,2 тис гривень;

2023 рік – профінансовано 849,944 тис грн.;

І в 2024 році ще два транші – 47 372 тис грн на зовнішні мережі, водопостачання та 80 351 тис на приєднання до електромережі.

Цікаво, що просто на Новий рік, 31 грудня 2024 року Білгород-Дністровська міська рада виділила ще додаткових 140,4 тисяч гривень для продовження капітальних робіт переможцю тендерних закупівель ФОП Куркіній Світлані Олегівні. У додатковій угоді з підрядником вказано, що ці кошти підуть на “продовження строку дії договору та виконання зобов’язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг (через документально підтверджені об’єктивні обставини)”. 

Додаємо до цього ще 400 тисяч, витрачених новим власником, Центром ПМСД на внутрішнє облаштування, – і отримуємо загальну суму у розмірі майже 2 мільйони гривень. 

Про підрядника, який виконував основні будівельні роботи, відомо небагато. Фізична особа-підприємець Куркіна Світлана Олегівна зареєстрована у м. Білгород-Дністровський, на вулиці Переможненській, 69. На сайті Youcontrol зафіксовано, що її підприємство створене у 2023 році, тож йому тільки всього 1 рік і 7 місяців, а головна діяльність капітальні ремонти житлових і нежитлових будівель.

Цікаво, що самій Світлані Олегівні на сьогодні повних 33 роки, проте вона вже досить успішно проявила свої здібності на ринку надання послуг. Так, за такий короткий час ФОП Куркіна отримав вже 8 підрядів на суму аж 7,03 мільйони гривень!

Приміром, прямо зараз компанія утеплює будівлю ДСНС в Одеській області на 230 тисяч грн., а перед тим отримала ще два мільйонних тендери на капітальні ремонти будівель тієї ж служби в Одеській області: так, за 1 млн 100 тисяч гривень Світлана Куркіна взялася ремонтувати покрівлю приміщення рятувальної служби у місті Татарбунари, вул. Барінова, 12.

А у м. Білгород-Дністровському вона ремонтує частину другого поверху в будівлі літ “А” 16 ДПРЧ, що по вулиці Незалежності, 33-г. Щоправда, обидва капітальні ремонти пані Світлана здійснюватиме одночасно, адже торги закупівель відбулися з різницею у два тижні, протягом квітня-травня 2025 року.

Крім того, ця успішна підприємиця, вірогідно, прямо зараз завершує ще одне укриття в Михайлівській спеціальній школі Одеської обласної ради, що в Саратській громаді: там мав відбутися капітальний ремонт підвального приміщення на 1 млн 100 тисяч гривень, згідно тендеру від 4.12.2024 року.

У своєму рідному Білгород-Дністровському пані Світлана нещодавно виграла ще один тендер: ремонт укриття Білгород-Дністровського педагогічного коледжу на серйозну суму 1 млн 127 тисяч гривень.

Попри такий запал підприємиці, місцеві мешканці все ніяк не дочекаються здачі амбулаторії в експлуатацію, тож оббивають пороги місцевої влади, звертаються до активістів і журналістів, з проханням достукатись до влади. Адже вкладені в ремонт мільйони, які розпорошилися в руках підприємливих підрядників, досі не принесли жодного покращення громадянам.

Можливо, про це варто запитати, перш за все, у підрядниці, яка освоїла на ремонті непрацюючої амбулаторії великі кошти платників податків? Це з’ясувати дуже просто, адже вона зареєстрована майже поряд, у тому ж місті. 

 

Чому вкладені кошти НЕ ПРАЦЮЮТЬ на громаду? 

Перспективи здачі в експлуатацію об’єкту ми попросили прокоментувати голову виїзної депутатської комісії Білгород=-Дністровської міської ради Михайла НЕНОВА. За його словами, капітальний ремонт амбулаторії планували ще до повномасштабного вторгнення. Спочатку,  ще до всіх обговорень, міська влада замовила перший проект, кошторис якого сягнув 4,6 млн грн. Проте у місцевій скарбниці був дефіцит коштів, тож муніципалітет вирішив зробити “поточний ремонт”, аби обійтися меншими витратами.

“Є ДБН, тобто державні норми щодо інклюзії, там все чітко розписано все, що стосується вимог доступності.  Має бути зонована територія,  спеціальний під’їзд для людини на колісному кріслі, врахована кількість пандусів, ширини дверей, позначок, дуже багато всього. Аби це облаштувати, потрібен новий проект, його треба замовити, потім через сесію виділити кошти і почати роботи. Якщо зараз продовжити вкладати кошти в цей об’єкт – у мене буде багато до цього питань. Я розумію, і теж вважаю, що амбулаторія має бути, це первинна консультація, тій же бабусі поміряти тиск, щоб вона не їхала далеко. Ми повинні йти назустріч людям, але не маємо права далі рухатись далі без належно оформлених документів”, – пояснив пан Михайло.

 

Та поки ми готували матеріал, сталися ще деякі події: у травні 2025 року Білгород-Дністровський пережив кілька ворожих атак безпілотників. Місцеві мешканці зазнали травм, зруйновані кілька приватних будинків. Тому міські урядники терміново скликали депутатів на сесію, на якій виділили кошти постраждалим родинам. Проте питання недобудованої амбулаторії на сесію так ніхто й не виносив. 

Варто зауважити, що під час підготовки матеріалу, ні на сайті Prozzoro, ні на платформі Dream ми не знайшли повного договору з підрядниками робіт.  

Ймовірно, місцева влада не розміщувала у відкритих джерелах усі закупівлі, що свідчить про непрозорість роботи Білгород-Дністровської міської ради. Ця тенденція простежується у рейтингу «Прозорі міста» від Transparency International Ukraine,  у якому Білгород-Дністровська громада посідає одне з найнижчих місць в Україні, – 95-те зі 100.

Відповідно, приходимо до висновку, що за ефективним розпорядженням коштів громади та об’єктами, на які вони витрачаються, потрібен громадський контроль.

Повертаючись до історії з амбулаторією на Кишинівській, виходить, що кошти платників податків у розмірі майже 2 млн гривень вже освоєні, але третій рік не працюють на громаду та пацієнтів. Бо доля відновленої амбулаторії “зависла” у повітрі. 

“Вважаю, що амбулаторія може бути відкрита, якщо зробити ще декілька кроків. Мені впала в очі міська програма висвітлення діяльності міської ради. Це важливо, треба дійсно висвітлювати роботу органів влади. Але сума, яка закладена на 2025 рік, набагато більша, ніж сума потрібна для усунення недоліків для відкриття амбулаторії. То я пропоную міській раді трішки зекономити на висвітленні діяльності міської ради і все ж таки відкрити амбулаторію. А громадськість за це висвітлить вашу діяльність прямо на відкритті амбулаторії. Це нормальна пропозиція”, – робить висновок активістка Тетяна Єсеналієва. 

На ФОТО: Амбулаторія монопрактики м. Білгород-Дністровський, вул Кишинівська, 245.

Крім того, зауважує місцева діячка, “Проєкт Амбулаторія” – це чудовий кейс для місцевих політиків чи окремих меценатів, які могли б закрити це питання своїм коштом. І отримати велику вдячність від жителів цілого мікрорайону.

 

СИЛА ГРОМАД продовжить публічно слідкувати за будівництвом цього об’єкту, адже новітній медзаклад – це не просто вимога часу, а й наближення послуг до людей.

На ФОТО: Амбулаторія монопрактики м. Білгород-Дністровський, вул Кишинівська, 245.

Матеріал створено у рамках проєкту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Авторка – Оксана Піднебесна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *