“Зробити Одесу магнітом для туристів”: одеська архітекторка Тетяна Габерстро пропонує сміливу версію розвитку міста. ВІДЕО

Напередодні курортного сезону чимало українців планують свої подорожі до південної столиці, міста Одеси. Мабуть, усі погодяться, що це незвичайне місто. Бруковані вулички, старовинні дворики і безліч пам’ятників архітектури — все це є візитівкою Перлини біля моря. План Одеси 1794 року передбачав геометрично правильну, регулярну забудову вулиць. На той час місто будували відомі в той час архітектори: Франц Фраполлі, Олександр Бернардацці, Франц Боффо і багато інших. Проте великим завданням є не лише зберегти історичну цінність міста, але й модернізувати її інфраструктуру, зробити узбережжя, проспекти і парки зручними, сучасними й доступними для туристів.

Про нове бачення розвитку міста з СИЛОЮ ГРОМАД поділилася одеська архітекторка Тетяна ГАБЕРСТРО.

За її спиною  – чимало успішних оригінальних проєктів. В Одесі разом з донькою Маргаритою Чернишенко вже у розпал повномасштабної війни вона заснувала спільну агенцію “Archhab bureau”.

Архітектори пропонують новий погляд на реконструкцію Європейської площі. Місце, де стояв пам’ятник одіозній імператриці, можна перезавантажити в абсолютно новому прочитанні, – Перлині, як люблять називати місто біля моря. Сьогодні одесити залишають тут прапорці на пам’ять про загиблих захисників – і саме цю ідею можна втілити у сучасному Центр героїв.
Та справа всього життя – втілити у рідному місті свою головну мрію: зробити Одесу справжнім магнітом для туристів. Додавши світовий досвід, новітні рішення та кошти партнерів.
“У нас є така версія розвитку міста. В якій ми опираємося на те, що ми хочемо повернути містобудівну схему, яка була закладення раніше, ми хочемо розвинути її в новому прочитанні. Але як жителі Одеси ми розуміємо, що це необхідно зробити, інакше ті туристи, які приїздять до Одеси, ходять по трьом вулицям. Для них немає зручності в пересуванні, вони не знають як від Катерининської площі (зараз Європейська) дійсьатись до Ланжерону. Звичайно, вуличками, через парк Шевченка це можливо. Але якби дати мождливість виходу їм на набережну, вони могли б оглянути і парк Шевченка, і Канатну, і Маразлієвську, і всі ці вулиці також набудуть нового звучання. Бо будуть включені в головну артерію, прогулянкову”, – ділиться Тетяна Габерстро.
Одна з грандіозних ідей, які могли б змінити підхід до розвитку туризму – це проєкт “Чайки”, що передбачає будівництво навісної колійної естакади, яка має з’єднати одеський Морвокзал із Аркадією та 16-ю станцією Великого Фонтану.
Нова колійна конструкція, якою рухається електротраспорт, може бути встановлена на опорах. Така споруда получає воєдино всі принади прибережної зони. У проекті архітектори врахували світовий досвід: підвісні сади, зарядні станції, “невидимі” парковки, і багато, дуже багато зон відпочинку. Також передбачена інфраструктура для велосипедистів і ролерів.

“Ми створюємо навісну набережну, яка єдиною артерією з’єднає ключові точки Одеси і для кожного жителя чи туриста презентує сервіси, завдяки яким досвід прогулянки і відвідин міста стануть незабутнім. Загальна протяжність такої естакади може скласти 26 кілометрів, 30 точок з’єднання з містом, це до 16-ї станції Великого Фонтану”, – показує проєкт пані Теяна.

Архітекторка ділиться проектом станції майбутньої естакади: вона може бути багаторівнева, в ній можна ромістити готель чи кафе. Але ця конструкція не має перевищувати лінію схилу, кілька поверхів будуть непомітно “сховані” завдяки інженерним конструкціям. Крім того, розробники проєкту врахували багаторічні проблеми одеського узбережжя, тому пропонують свої рішення щодо покращення мереж водовідведення й зміцнення схилів.

Серед стратегічних ідей Archhab bureau — розширити активну туристичну зону, яка в сучасній Одесі обмежена кількома вулицями, які примикають до Дерибасівської та Приморського бульвару. Архітектори розробили досить масштабну концепцію, що включає реконструкцію всього Старобазарного скверу, самого проспекту Українських Героїв і Грецької площі.

«Нам цікаво зробити для гостей міста повноцінний пішохідний маршрут від Привозу до Дерибасівської. Потрібно зробити так, щоб туристу було чим зайнятися тут не кілька, а десять днів, щоб було більше цікавих локацій. Сам проспект унікальний, він історично закладався як головна вісь міста. Таких усього два в місті, із зеленою лінією посередині», – пояснює Тетяна Габерстро.

У Старобазарному сквері автори пропонують відновити історичну вежу, змістивши всю наявну комерцію в центр площі та збільшивши зелену зону. Пам’ятник Отаману Головатому тоді перенесуть у північно-західну частину скверу, ближче до 90-ї школи.

Проспект Українських Героїв, згідно з проєктом, поділять на чотири зони. Між Успенською і Троїцькою — територія пам’яті — меморіальний комплекс, присвячений полеглим героям. Далі «Книжковий ринок», слідом — дитяча зона з величезним колесом огляду, потім — тиха зона для спокійного відпочинку. У районі перехресть з Успенською, Троїцькою, Єврейською, Жуковського і Буніна автори пропонують перекинути аркові містки з ескалаторами чи інклюзивними ліфтами.

 

 

 

 

 

«Книжка залишається. Ми хочемо використати її верхню частину і зробити доступною, використавши її поотенціал. На ній можна розмістити літні майданчики ресторанів. За ними – дитяча зона в районі гімназії. Меморіал захисникам правопорядку можна перенести в наступну зону між Жуковського й Буніна або на «територію пам’яті» ближче до Успенської», – ділиться Тетяна Габерстро.

Зберегти історичну привабливість архітектури для Одеси недостатньо, переконані в Archhab bureau. Аби місто розвивалось і приваблювало більше туристів, необхідні нові рішення й стратегії, світові підходи до розвитку туризму і звичайно, залучення інвестицій.

Більше – у відеорозповіді від СИЛИ ГРОМАД:

Авторка – Оксана Піднебесна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *