Під час атаки на Одесу у ніч на 1 травня один з російських дронів влучив у багатоповерхівку та проспекті Ярослава Мудрого та зачепив несучі конструкції будинку. Хоч будівля пошкоджена частково, відновити її зможуть лише тоді, коли всі мешканці відселяться, розповіла голова Київської районної адміністрації Марина Лозовенко. У чому складнощі та які зараз є варіанти для проживання власників квартир — у матеріалі Суспільного.
За словами Марини Лозовенко, ситуація з пошкодженим будинком досить складна через особливості його конструкції. Будівля не є повністю монолітною, як вважають мешканці, а має збірно-монолітну конструкцію.
“Несучі конструкції розташовані посередині будинку і на межі першої та другої парадної – це монолітна конструкція. На жаль, влучання пройшло саме на перехресті цих монолітів. Моноліт дав тріщину, а інші конструкції, які є збірними залізобетонними, тиснуть на нього”, — пояснила голова районної адміністрації.
Найбільших пошкоджень зазнала друга парадна. За попередніми підрахунками, щонайменше шість квартир повністю знищені.
Наразі влада шукає організацію, яка візьметься за ремонтні роботи, оскільки вже три компанії відмовилися від таких складних робіт. Щодо термінів відновлення будинку інформації поки немає.
Родина Дідур була вдома в момент влучання безпілотника. Світлана Дідур розповіла про пережите:
“Уся родина була в різних кімнатах. У мене якесь було особливе відчуття тривоги в цей день. І я пішла в одну з кімнат, де завжди моя старша донька під час тривоги сидить, за двома стінами. Чоловік спав на той момент. І коли я збиралася йти в кімнату до молодшої доньки, все це відбулося. Пил будівельний, запах, різко вимкнулося світло, у нас повилітали навіть розетки. Це був шок”.

Донька Світлани Аврора була в найбільш пошкодженій кімнаті. Коли почула звук наближення безпілотника, саме була на ліжку.
“Я швидко беру ковдру, накриваюся з головою. Вона мені врятувала життя, тому що взяла на себе усі уламки, усе, що летіло. Слава Богу, тому що, коли я вийшла, дивлюся на це ліжко — там все в уламках. Я не знаю, що зі мною було б”, — поділилася Аврора.
Аліна Дідур у момент удару була в коридорі квартири. За словами дівчини, двері вилетіли, але скло не розбилося:
“Я пам’ятаю цей момент досі. Мені здається, буду пам’ятати решту життя. Як в уповільненій зйомці воно на мене летіло. Я була у шубі. Вона мені послугувала другою шкірою, можна сказати”.
Окрім пошкодженої квартири родина також втратила можливість користуватися своїми автівками.
“Першочергово ми побачили тільки, що перше і друге лобове скло вибиті, а потім вже знаходимо різні нюанси. Там дірочка на даху, там також багато дрібних вм’ятин”, – розповіла Світлана Дідур.
Родина Дідур знайшла тимчасовий притулок у родичів. Проте, як зазначила Світлана, вони не знають, наскільки довго зможуть там перебувати.
Серед мешканців є й ті, хто відмовляється залишати свої квартири. Зокрема, 92-річний Борис Пономаренко, який через стан здоров’я не може переїхати до запропонованого тимчасового житла. В цьому будинку чоловік проживає понад 40 років.
“Я хворий: гіпертонік, у мене тиск. У мене різні хвороби. Я не можу разом з людьми жити там, розумієте. Мені через 5-10 хвилин треба щось робити — уколи тощо”, – пояснив чоловік.
Голова Київської районної адміністрації Марина Лозовенко розповіла, що в оперативному штабі намагаються знайти варіанти і для людей з інвалідністю.
“Цьому чоловіку похилого віку запропонували лікарню або муніципальний гуртожиток на Хімічній, 5. Там умови дуже гарні. Його донька знаходиться там, а він залишився тут і каже, що не хоче туди їхати. В нас тут теж на першому поверсі була жінка, яка вже 8 місяців не встає. Вона в дуже тяжкому стані. Але ми її перевезли до 8 лікарні, за нею зараз доглядають лікарі”, — розповіла Лозовенко.
Компенсації та допомога
Мешканці пошкоджених будинків в Одесі можуть звернутися за фінансовою допомогою до міської ради, зазначила Марина Лозовенко. У межах програми “Незламна Одеса” вони можуть отримати компенсацію на ремонт вікон та дверей. Також програма передбачає компенсацію за оренду тимчасового житла.
Для отримання такої допомоги потрібно укласти простий договір оренди та подати документи до районної адміністрації. За словами Марини Лозовенко, процедура не складна, а співробітники адміністрації вже приймають відповідні заяви.
