Колегія суддів Біляївського районного суду в Одеській області розпочала слухання резонансної кримінальної справи замаху на вбивство фермера з Балтщини, більше відомої як “справа Юнкерова”. Напад стався 13 років тому, за цей час її по колу розглядали кілька судів. Так, у 2014 році Балтський районний суд визнав підозрюваного винним за статтею 14 (ч.1), стаття 27 (ч.2) та статтею 115, ч.2 (замах на умисне вбивство), та покарали терміном ув’язнення на 14 років. Проте за цей час засуджений достроково звільнився, а зі справи дивним чином зникли важливі свідчення, які вказують, що замах на вбивство був скоєний на замовлення. На перегляд судового рішення “справу Юнкерова” скерувала обласна прокуратура, бо виявила значні порушення в роботі судочинства.
На засіданні суду побували наші кореспонденти.
Справжня кримінальна драма розгорнулась восени 2012 року. 51-річного Володимира СЕМКА, жителя села Гольма тодішнього Балтського району Одеської області, на власному дворі раптово атакував незнайомець, завдавши кілька ножових ударів зі спини, коли він того не очікував. Попри важкі травми, фермер встиг дістати телефон та подзвонити товаришам, повідомивши про злочин. Деякий час навіть намагався переслідувати нападника на своєму авто, але через втрату крові втрачав свідомість.
Тоді зловмисника затримали селяни, догнавши його вже на полі, коли він намагався тікати та викликали працівників міліції, яких викликали на місце. Нападником виявився, як встановило слідство пізніше, Олег Юнкеров.
Проте він був не сам, пояснював у суді потерпілий Володимир Семко, бо у той день у селі люди бачили автівку “ВАЗ-2107” з київськими номерами, ще одного чоловіка на прізвище Ульянов, а полювали за ним нападники, каже фермер, кілька днів.
НА ФОТО – затриманий селянами Олег Юнкеров наполі у Балтському районі, одразу після нападу на В. Семка. 2012 рік
Крім того, постраждалий фермер Володимир Семко впевнений, що Юнкеров виступав лише виконавцем замаху на життя, а організував спробу вбивства недруг із цього ж села. Це керівник великого агропідприємства, який живе у цьому ж селі.
Пан Володимир пояснює: раніше з паном Радзілевичем працював в одному господарстві, а після реорганізації опонент спершу незаконно вимагав з нього сплатити гроші за землю, яку обробляє, а коли той відмовився, – нібито пообіцяв “запустити діло”.
“До мене подзвонив Радзілевич, що я маю йому віддати 8 гектарів землі, я її тримав в оренді. Потім через рік він сказпа мені, що я винен йому не 8, а 16, так як того разу мовляв, ти мені не віддавав, тому вже шістнадцять. Я сказав, що нічого не буду віддавати. Тоді він мені сказав, що запускає на мене діло. Замовив він мене за землю, хоча це все не вартує життя, щоб за землю вбивати. У нього взагалі до 8 тисяч гектарів землі, має 8-9 млн доларів обороту на рік, що йому від мене треба, я не розумію”, – каже пан Володимир.
Важливі обставини цієї справи розповіли свідки, яких 24 квітня 2025 року викликали до Біляївського районного суду.
Серед них – син Володимира Семко Дмитро Семко. Він пригадав обставини того злощасного дня. Зауважив, що коли приїхав на поле, де селяни вже утримували нападника зі зв’язаними ногами, той, піднявшись, звернувся до нього на ім’я “Дмитро”, хоча ніколи не знав його раніше. А коли розпитував, навіщо той напав на батька, затриманий пояснив, що виконував доручення, за яке йому пообіцяли “заплатити 1000 доларів”. Також пригадує Дмитро, що затриманий жив у будиночку біля ставка, який є у власності вищезазначеного фермера.
Другий свідок, житель села Гольма Іван Лісовський, який одним з перших допомагав затримувати нападника, підтвердив, що чув від Юнкерова, що того прислали “зробити справу”, це він сказав у присутності міліціонера Гаєвського, який також був на місці. За його словами, про це він свідчив і в Балтському районному суді, все є в матеріалах справи.
Згідно вироку Балтського суду, Юнкеров намагався здійснити вбивство на замовлення “невстановлених осіб” за винагороду в 1000 доларів. 4 вересня 2014 року колегія апеляційного суду підтвердила рішення першої інстанції, і вирок набрав законної чинності.
Проте вже в червні 2015 року Вищий спеціалізований суд скасував вирок і повернув справу на повторний розгляд в апеляцію. 26 червня 2016 року, колегія суддів, вивчивши матеріали справи, встановила, що корисливий мотив і факт замовного вбивства не були довелені. Також не був встановлений замовник (хоча для жителів Гольми його ім’я не секрет).
Дії Юнкерова з ч. 2 ст. 115 КК (навмисне вбивство з обтяжливими обставинами до пожиттєвого утримання з конфіскацією майна) перекваліфікували на ч. 1 ст. 115 КК (навмисне вбивство, за яке передбачено строк утримання від 7 до 15 років).
“У зв’язку з тим, що за законом за замах може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі на термін, який не перевищує 2/3 від максимального, колегія апеляційного суду засудила Олега Юнкерова до дев’яти років позбавлення волі. Також лишався у силі вирок Київського районного суду 2011 року, згідно з яким Юнкеров був засуджений до штрафу 850 гривень за шахрайство і підробку документів. Це була спроба отримання кредиту за чудим паспортом з переклеєним фото та липовою довідкою про доходи”, – повідомляв сайт “Думська”.
Як йшлося в медіа, Юнкеров провів деякий час у слідчому ізоляторі: з 30.10.2012 до 04.09.2014 і з 23.07.2015 року до 23.06.2016. У зв’язку з набранням чинності «закону Савченко», суд зарахував цей період за формулою: день в ізоляторі – за два в колонії.
Цей вирок, однак, також був скасований касаційною інстанцією. Проте Юнкерову таки вдалося вийти на свободу достроково ще 2021 року.
На засіданні у Біляївському суді Юнкеров прийшов у супроводі адвоката Тумасяна. Цікаво, що саме це прізвище постраждалий Володимир Семко та його син Дмитро називають, коли згадують страшні події 13-річної давності.
“Тумасян, який на той час займав посаду керівника Любашівського райвідділку міліції, вже тоді був знайомий з Юнкеровим: той у нього був “шісткою”, виконував якісь дрібні доручення. Потім їх бачили тут на ставку, коли вони відпочивали в Р., який і замовив моє вбивство. Бо є роздрукований трафік телефонних дзвінків, скільки разів у ті дні Юнкеров дзвонив до Тумасяна, Тумасян до Юнкерова, Юнкеров до Саші Р., і так далі. Все в матеріалах справи це є”, – стверджує Володимир Семко.
Потерпілий фермер стверджує, що саме впливом з боку можливого замовника нападу пояснюється той факт, що затриманого Юнкерова наказав звільнити тодішній… керівник прокуратури.
“В нас був тоді прокурор на прізвище Сакал, це він подзвонив Гаєвському (оперативнику міліції), і наказав відпустити Юнкерова. А коли той не погоджувався, почав погрожувати йому звільненням з роботи. Про це Гаєвський дав покази у Балтському суді, і признався, що чув, як Юнкеров сказав, що його найняли мене вбити і назвав хто”, – розповів пан Володимир.
На засідання суду обвинувачений Юнкеров прибув у супроводі свого захисника, пана Тумасяна. Проте сторона потерпілого Семка стверджує, що саме цей адвокат є фігурантом злочину.
“Сам Тумасян посадив Юнкерова до себе в машину і вивіз його з села. Це вже потім їх затримали на київській трасі, оперативники. Ми дивуємося: як усі ці роки Тумасян є його адвокатом? Адже це співучасник замовного вбивства, який допомагав підозрюваному уникнути покарання і затримання“, – обурюється син фермера Дмитро.
Цікаво, що у попередніх засіданнях, адвокатком Юнкерова була ще одна одіозна захисниця, яку нещодавно арештувало слідство за участь в проросійській “організації Мальцева”, – воєнізованому злочинному угрупуванні, яке готувалось зустрічати в Одесі російських окупантів. Ольга Панченко на прізвисько “АГРА” мала обійняти посаду прокурорки у “новій Україні”, про це 17.04.2025 повідомляла Одеська обласна прокуратура. Нагадаємо, інтереси підзахисного Юнкерова в апеляції вона представляла ще 2015-2016 роках, проте зараз сама опинилась на лаві підсудних.
У справі нападу на фермера суддівська колегія Біляївського райсуду призначила наступне засідання на 3 червня 2025 року.
Планується виклик інших свідків.
СИЛА ГРОМАД продовжить слідкувати за розглядом цієї резонансної справи і готова вислухати думку усіх зацікавлених сторін.
Якщо маєте що сказати, звертайтесь за адресою: gromadsila@gmail.com
НА ФОТО – учасники судового засідання. Потерпілий фермер Володимир Семко, захисник Олег Опалько. 24 квітня 2025 року.
Репортаж із зали суду – у ВІДЕО (готується).