Заступниця Одеського міського голови Ганна Позднякова днями взяла участь бізнес-форумі Швеція-Україна щодо запровадження зелених інновацій, організаторами заходу виступили посольство Швеції в Україні та Business Sweden. Перші когенераційні установки в місті профінансував уряд Швеції.
Зібрались представники уряду, бізнесу, місцевого самоврядування та провідних шведських компаній, щоб разом визначити нові підходи до енергетичної стійкості, зелених інновацій та відбудови України з урахуванням кліматичних викликів і принципів ефективного використання ресурсів.
“Ми говорили про виживання і про стратегію розвитку. Щодо зеленої енергетики, Одеська область в Україні в лідерах. Сонце, вітер – все працює. Але реалії такі, що містам зараз актуально вижити і дати людям світло, тепло, воду і газ. І бажано стабільно. Мій меседж був простий: сьогодні пріоритет не просто енергія, а її економія. Саме тому в Одесі міняємо старі насоси на нові – економимо кіловати й мільйони, встановлюємо частотні перетворювачі, готуємося до зими без ілюзій, але з інженерним оптимізмом. Зазначу, що перші когенераційні установки в Одесі профінансував уряд Швеції. Розраховуємо на наступне таке обладнання і готуємо локації для його встановлення. Наш амбітний, але критично важливий пріоритет – сміттєспалювальний завод. Це не просто про чисте довкілля. Це ще й про тепло та електрику, які ми зможемо виробляти з відходів. Є в Одесі і проєкт, якому може позаздрити будь-яке прибережне місто – тепловий насос “вода–вода” з використанням енергії морської води. Ідея з’явилась ще у 2020 році, і вже тоді була включена до схеми теплопостачання міста. Шведська компанія Jordkraft вже проявила інтерес до цього проєкту», – розповіла Ганна Позднякова.