В Одесі майже 30 людей пенсійного віку вивчають українську мову на курсах “Дивослова”. До повномасштабного вторгнення Росії в Україну ці люди все життя спілкувалися російською. Наразі спільнота вивчає мову через літературу і культурні заходи, які відвідують разом. Чому вирішили перейти на державну і чи мають успіхи — розповіли на Суспільному.
Лейла родом з Узбекистану. До заміжжя проживала в Криму. Українську мову почала вивчати після анексії Криму. За словами жінки, почала з пісень, оскільки обожнює гурт “Океан Ельзи”.
“Після 2014 року, коли мій Крим був захоплений, в мене виросло бажання знати українську мову і я зрозуміла, що українська мова — це мій захист. У 2023 році перше, що я побачила у фейсбуці — об’ява, що відкриваються такі курси. Я одразу записалася. І з першого дня я ходжу на курси “Дивослово”, — розповіла жінка.
На рішення вивчати українську мову вплинула саме війна, кажуть слухачі курсів.
“Протягом цілого року я вивчаю українську мову. Чому? На мій погляд, мова – це теж зброя. Володіючи мовою – ти володієш ідеологією народу”, — зазначив Вʼячеслав, один з учасників курсів.
Курси з вивчення української мови “Дивослово” розгорнули на базі Одеської національної наукової бібліотеки. Філологиня та кураторка Тетяна Ананченко запропонувала вивчати мову саме через літературу.
“З ними мені цікаво. Я кожного разу йду і знаю, що я зустрічаю захоплені очі. Це найважливіше, що вони не сидять, не куняють. Ми інколи забуваємо про час. Тому що я вмію захоплюватись. Вони вміють захоплюватись. Цікаві питання вони мені задають”, — розповіла викладачка.
Люди разом відвідують театри, музеї, бувають на різноманітних просвітницьких заходах. Кажуть, завдяки цьому вивчення мови відбувається жвавіше.
“Звісно, ми як люди радянські розмовляли багато років російською мовою, тому що жили в Радянському союзі. А зараз ми переходимо на літературну українську мову. Вивчаємо правила і українську літературу. Завдяки цьому — ростемо”, — розповіла слухачка курсів Ірина.
Більше – у відео: