В Таїровській громаді через відсутність шкільного харчування дітей наражають на небезпеку?

Поки в Україні вирує масштабна реформа шкільного харчування під патронатом першої леді Олени Зеленської, в Таїровській селищній громаді, яка є одною з найбільш спроможних в Одеській області за показниками бюджету, не знайшлося коштів, щоб організувати гаряче харчування для дітей… єдиного в громаді ліцею. Від голодних дітей і справедливих зауважень батьків освітяни відмежувались “дозволом” учням купити продукти у найближчому супермаркеті.

Про це кореспондент СИЛИ ГРОМАД дізнався від батьків учнів, які відвідують Таїровський ліцей.

Таїровський ліцей

Так, на початку вересня 2024 року освітяни повідомили батьків, що гарячим харчуванням в закладі можуть забезпечити виключно “пільговиків”: дітей з родин вимушених переселенців (ВПО), також дітей, чиї батьки служать в лавах ЗСУ та з багатодітних родин. Натомість всім іншим доводиться в буквальному сенсі голодувати до завершення занять, або брати харчі з дому. Власних кухонь, де для дітей готували б гарячі страви, у закладі не передбачено. Шкільного буфету також немає.

Натомість компанія “Фабрика смаку”, контракт з якою на доставку готового харчування уклала місцева влада, привозить до школи тільки певну кількість обідів, виключно для дітей з пільгових категорій.

Тоді як діти пересічних жителів Таїровської громади не мають жодної можливості повноцінно харчуватись, стверджують занепокоєні батьки:

“Не розумію, чому таке ганебне ставлення до дітей? Це голодування до добра не доведе, бо впливає на здоров’я дитини, чому за цим ніхто не слідкує? Є медсестра у закладі? Моя дитина голодна з восьмої ранку аж до четвертої години дня, і поки дівчинка з Херсону, з якою вона сидить за партою, йде на обід до їдальні, вона чекає перерви, щоб вибігти за булочкою в магазин, там стоїть у черзі, щоб бодай щось перехопити між уроками. Чому ж такі нерівні можливості, якщо мали б бути доступні всім діткам ці послуги? Я вважаю, це безвідповідальність і освітян, і місцевої влади. Бракує навіть просто людського ставлення наших можновладців до потреб дітей!“, – скаржиться СИЛІ ГРОМАД мама учениці.

Батьки учнів Таїровського ліцею стверджують, що могли б оплатити обід своїх дітей у школі. Проте від початку року адміністрація школи не запропонувала їм такої можливості. Місяць тому у шкільних чатах вчителі проводили опитування, хто з батьків бажає оплатити доставку обідів від “Фабрики смаку”, та жодних змін після цього не відбулося.

заяваНавпаки, ситуація призвела до того, що голодні діти на перервах почали ходити за харчами до магазину “Таврія”, що за 250 метрів від будівлі школи. Для цього учням треба перейти проїжджу частину.

11 листопада адміністрація Таїровського ліцею розіслала в  освітні чати шаблон завернення, який мають підписати батьки, щоб дозволити виходити дітям за межі освітнього закладу.

“Відповідальність за збереження життя і здоров’я своєї дитини під час перерви беру на себе”, – йдеться в такій заяві.

Проте як саме батьки нестимуть відповідальність за життя дітей, якщо вони часом за десятки кілометрів від школи, – дивуються дорослі. А якщо під час перебування дитини в магазині почнеться повітряна тривога, обстріли, тощо? На це питання відповіді освітяни не мають.

Між тим виходить, якщо не скласти такого документа, школярів не випустять за продуктами до супермаркету, а тому вони знову ж, залишаться голодними до кінця уроків. Цікаво, що про це скаже медсестра, яка має слідкувати за здоров’ям дітей та підлітків у кожному освітньому закладі?..

медсестраВсього у Таїровському ліцеї навчається 850 учнів. Дитяче харчування початкової школи, з 1 по 4 класи, забезпечує освітня субвенція, яку усім територіальним громадам з 4 жовтня компенсує Уряд. Тоді як місцева влада мала б потубуватися про школярів середньої і старшої школи, які за виключенням пільгових категорій, не отримують жодного гарячого харчування у школі.

До прикладу, Тарутинська селищна громада, що у Болградському районі на півдні Одещини, цього року вирішила БЕЗКОШТОВНО годувати усіх дітей з 1 по 11 класи. А шкіл у цій віддаленій від обласного центру громаді не одна, а цілих чотирнадцять. Та це не завадило місцевим депутатам виділити на сесії кошти з бюджету, щоб забезпечити усіх дітей громади смачними обідами і допомогти вижити сім’ям з дітьми у важкий військовий час.

Тоді як одна з найбагатших громад Одеської області, яка має річний бюджет у розмірі близько 500 млн гривень, так і не спромоглася організувати якісне харчування для свого єдиного ліцею.

Що говорить Закон?

На сайті “Знаїмо”, який масштабно інформує про реформу шкільного харчування, зокрема вказано: “Засновник (засновники), керівник закладу освіти та суб’єкти господарської діяльності, які надають послуги з харчування зобов’язані забезпечити учнів безпечною, якісною, повноцінною та корисною їжею”.

Багато інформації ресурс присвячує здоровому харчуванню дітей, особливостям дієтичних потреб, безпечним продуктам; розміщено чимало порад управлінцям освітніх закладів, вчителям, батькам, медпрацівникам, кухарям, – усім, від кого залежить безпечне і комфортне перебування дитини у школі.

Проте, усе це перекреслює жорстока реальність, в якій доводиться навчатись учням Таїровського ліцею. Які взагалі позбавлені права на гаряче харчування, та ще й вимушені ризикувати життям і здоров’ям, аби купити собі харчі в магазині на шкільній перерві.

Тоді як школа в такій ситуації, не організувавши гарячого харчування, – ще й не несе жодної відповідальності за те, що відбувається з дітьми під час освітнього процесу.

СИЛА ГРОМАД спрямувала інформаційні запити до засновника вказаного навчального закладу, а також до Департаменту освіти та науки Одеської ОДА та Департаменту охорони здоров’я Одеської ОДА.

Про отримані відповіді обов’язково поінформуємо наших читачів.

Авторка – Оксана Піднебесна

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *