Мешканці багатоповерхового житлового будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі зробили свій будинок повністю незалежним від енергосистеми завдяки сонячній електростанції. Вони розповіли виданню “Шо Там”, як це вдалося і які переваги тепер дає під час відключень світла.
За рік електростанція потужністю 56 кВт виробила енергії на 280 000 грн. Мешканці менше платять за електрику, при цьому в будинку постійно працюють ліфти, інтернет, побутова техніка.
Хто спонсорує встановлення сонячної електростанції
Через постійні перебої з електрикою через обстріли інфраструктури ЗС РФ, мешканці одеського будинку вирішили під’єднатися до проєкту “Сонячне місто”, який в Одесі запустила низка інвесторів. Вони будують сонячні станції за свої кошти, а потім отримують прибуток від продажу чистої енергії. Так 9-поверховий будинок отримав 204 фотоелементи, встановлення яких обійшлося трохи більше ніж у 2 млн грн (у цю суму входить і вартість ремонту даху).
Потужність сонячної електростанції сягає 56 кВт. Протягом першого року після встановлення вона виробила електроенергії на 280 тисяч гривень. Мешканці будинку відзначили дві переваги: зниження оплати за електроенергію та незалежність від централізованих енергосистем. Тепер, незважаючи на віялові відключення електрики, у будинку справно працюють ліфти та домофони, у людей завжди є світло, інтернет, функціонують усі електроприлади та побутова техніка.
Частину згенерованої енергії споживають мешканці багатоповерхівки, а надлишок надходить у загальну електромережу. Таким чином об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) отримує 25% коштів від держави за “зеленим тарифом”. Решту 75% прибутку отримують інвестори “Сонячного міста”.
Що потрібно врахувати під час встановлення сонячних панелей
Перш ніж переходити на сонячну енергію, необхідно визначити, скільки енергії споживає весь будинок і яку кількість часу він може бути автономним. Після цього компанія зі встановлення фотоелементів визначить місце для батарей, проведе заміри, розробить план розміщення станції, схему її підключення, розрахунок кабелів та інших матеріалів.
Щойно проєкт затверджено мешканцями будинку, можна замовляти обладнання. При цьому необхідно врахувати, що крім сонячних панелей знадобляться:
- монтажні системи для кріплення батарей,
- інвертор, що перетворює постійний струм на змінний,
- акумулятор для зберігання енергії, щоб використовувати її в темний час доби,
- кабелі,
- конектори,
- електролічильник,
- система заземлення для захисту від перевантажень,
- щит для розподілу енергії по всьому будинку.
До і після встановлення енергосистеми
Експерти, які монтуватимуть сонячну електростанцію, обов’язково мають оцінити стан даху будинку та покрівлі. Дах має витримувати вагу фотоелементів та іншого обладнання. Іноді доводиться вкладатися в ремонт даху, оновлення кабелів.
До закупівель і монтажних робіт необхідно отримати такі документи:
- згода всіх членів ОСББ на встановлення сонячних батарей (проводиться методом голосування),
- технічний висновок від енергокомпанії про можливість підключення фотоелементів до загальної мережі,
- договір з енергокомпанією про продаж надлишкової енергії в загальну мережу,
- план розташування і кріплення обладнання (надає компанія з установки),
- електричну схему підключення електростанції (розробляє компанія-установник).
Після того як сонячні панелі змонтували і підключили, їхню роботу зобов’язані протестувати, а також проінструктувати мешканців щодо того, як використовувати сонячну енергосистему.
Скільки коштуватиме сонячна електростанція для багатоповерхівки
Вартість залежатиме від потужності сонячних панелей, додаткового обладнання, вартості ремонтних і монтажних робіт.
Щоб зорієнтуватися, наведемо такий приклад: сонячна станція з безперебійником для будинку на 100 квартир обійдеться в 400 тис. грн. Її потужності буде достатньо, щоб освітлення в під’їзді, домофон, індивідуальний тепловий пункт пропрацювали кілька годин.
Точніший кошторис зможуть скласти фахівці, які працюють у компаніях зі встановлення такого обладнання.