Служба безпеки України викрила та блокувала діяльність посадовців Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області, які організували корупційну схему.
Про це повідомляє пресслужба Управління СБ України в Одеській області.
За даними слідства, оборудку організував начальник Управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії. До злочинної схеми він залучив підлеглого — головного спеціаліста підрозділу.
Щоб реалізувати схему, її учасники вимагали гроші за безпідставне подовження іноземцям термінів перебування в Україні, виготовлення посвідки на тимчасове проживання та документів, необхідних для набуття українського громадянства.
Крім того, за різні суми хабарів зловмисники гарантували не притягувати до відповідальності за перевищення термінів перебування в Україні та не винесення постанов щодо примусового видворення, заборони в’їзду або депортації.
Вартість «послуг» становила від $5 до 20 тисяч і залежала від платоспроможності замовників та складності випадку.
Співробітники СБУ, зокрема, задокументували факт вимагання зловмисниками $20 тисяч від іноземця за уникнення депортації та «не оскарження» судового рішення щодо скасування рішення ДМС про безпідставне набуття ним українського громадянства.
У межах кримінального провадження співробітники Служби безпеки провели обшуки за місцями мешкання та роботи фігурантів. У організатора схеми виявлено велику суму готівки та підготовлені бланки на іноземців.
Наразі фігурантам повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 369-2 Кримінального кодексу України, та обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави понад 70 млн. грн. для організатора корупційної схеми та 7 млн. грн. — його спільнику.
Як повідомляють одеські ЗМІ, мова йде про начальника управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії ДМС на Одещині Андрія Морару, котрий взяв у молдованина 20 тис. доларів за допомогу у судових справах щодо примусової депортації, отримав підозру у зловживанні впливом.
Морару попадається на хабарі вже не вперше. У 2018 році СБУ затримала його з 10 тис. доларів, але через 5 років суд виправдав корупціонера через… нібито порушення слідчих. Справа наразі в апеляції, а чиновника з того часу так і не усунули з посади.
В рамках розслідування Держбюро розслідувань у посадовця виявили майна аж на 150 млн грн.
Так, у начальника виявили елітний будинок у 200 кв. метрів (записаний на його маму) та придбаний у 2023 році автомобіль за 7 млн гривень. У матері посадовця у власності також перебуває багато земельних землянок, будинки та магазини. А також коштовності дружини вартістю майже на 3 млн грн.
Офіційна зарплата чиновника за 2023 рік — 345.000 грн.
Керівниця управління ДМС області Олена Погребняк – давня приятелька Морару та сама має підозру у зловживаннях (ст. 191 та 366 ККУ) з 2019 року.
Чиновникам обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави керівнику управління – 70 млн грн, співробітнику – 7 млн грн. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 8 років із конфіскацією майна.
Тривають слідчо-оперативні дії для встановлення та притягнення до кримінальної відповідальності інших посадових осіб, можливо причетних до протиправної оборудки.
Операція із викриття хабарника відбувалася спільно зі слідчими Територіального управління ДБР, розташованого у Миколаєві, під процесуальним керівництвом Одеської обласної прокуратури.